VASKİ genel kurul toplantısı tartışmalı geçti

Van su kanalizasyon idaresi (VASKİ) genel kurulu toplantısı yapıldı. Van Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya Van ilçe belediye eş başkanları ve Van Büyükşehir meclis üyeleri katıldı.

VASKİ genel kurul toplantısı tartışmalı geçti

Cahit Bozbay başkanlığında yapılan Van su kanalizasyon idaresi kurul toplantısında Van su kanalizasyon idaresi genel müdürlüğü için norm kadrolar ve 2014 yılı gelir gider bütçeleri karara bağlandı.

Gündeme alınan norm kadrolarının ihdası konusu oy birliğiyle kabul edildi. Gündeme alınan diğer madde ise 2014 yılı gelir gider bütçesinin karara bağlanması oldu. Gündeme alınan 2014 gelir gider bütçesi Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçenin ret oyuna karşı oy çokluğuyla kabul edildi.

Gelir gider bütçesi tartışmalara tartışmalarla kabul edildi

Van su kanalizasyon idaresi genel kurul toplantısına başkanlık eden Cahit Bozbay, Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ve diğer birimlerin yapacağı yatırımlara göre tahmini bütçe ayırdıklarını belirtti. Cahit Bozbay:" köylerimiz yıllarca hizmetten yoksun bırakılmış ve ayrıma tabi tutularak bazı köylerin yolları geçilmez haldedir, su hizmeti ise hiç gitmemiştir. Bu bütçeyle ne kadar yatırım yapılır buda ayrı bir tartışma konusudur. Biz büyükşehir belediye başkanımız Bekir Kaya ile birlikte kardeş belediye olan Almanya'nın Karlsruhe şehrine gittik. 300 bin nüfuslu bir şehrin 2 yıllık bütçesi 2 milyon Euro olduğunu belirtti." diye konuştu.

Konuya ilişkin söz alan Gürpınar belediyesi eş başkanı Zeki Yıldız, seçim öncesi ve sonrasında gittiği köylerde ciddi su sıkıntısı olduğunu aktararak su depolarının sızıntı halinde olduğunu belirterek bu suların kış aylarında ise donduğunu söyledi. Köylerde yol ve su bulunmadığını dile getiren Yıldız:"Bu bütçeyle bu sorunların üstesinden nasıl gelinir bilinmez. Bu bütçenin ne kadarı yatırıma dönüşecek bunu da bilmemiz gerekir. Yıllarca hizmetten yoksun bırakılan köylerimize yolu suyu götürme borcumuz var bunu da bilmemiz gerekir. Yerelden güçlenmemiz için köylerimize bu hizmeti vermek zorundayız. Köylere giden yollarda çamura saplanan araçlar gerçeğimiz olmamalıdır. ‘’ dedi.

Yeni su ishale hattının parasını belediye ödeyecek

Van su kanalizasyon idaresi (VASKİ) genel kurulu toplantısında söz alan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, "Van için, eşit şekilde hizmet için elimizden gelen ne ise meclis olarak katkı sunmaya hazırız."dedi. Bunun üzerine tepki gösteren BDP’ li eş başkanlar ve meclis üyeleri İl Özel İdaresinin dağıtılan araçlarından ne kadar adaletli olunduğunu gösterdiklerini dile getirdiler. Özgökçe, konuşmasının diğer bölümünde ise, ‘yeni yapılan su ishale hattının, merkezi Hükümet tarafından yapılması bizim lehimizedir.’diye konuştu.Özgökçe'nin yaptığı konuşma sonrasında salonda bulunan BDP’ li belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleri yapılan işin parasının Belediyenin ödemesi için protokol hazırlandığını hatırlatarak bu işin projesini de 2009-2013 dönemine ait BDP li belediye meclisine ait olduğunu hatırlattı.

Konunun bu şekilde olduğunu bilmediğini söyleyen Özgökçe:"115 trilyonun VASKİ’ye yüklenmesi ,VASKİ'nin borçlandırılması yapacağımız işler için hesapları çok değiştirecektir. Bunun halkımıza yapılmamasını arzu ederdim. Burada yapabilecek bir şey varsa bizde bir Vanlı olarak bölge halkının sıkıntısını gidermek için üzerimize düşeni yapalım. Gerekirse meclisimiz adına bizde Ankara’da bir girişimde bulunalım. Bunu merkezi hükümete yüklersek yükümüzü hafifletmiş oluruz.’’dedi.

İl Özel İdaresinin taşınır ve taşınmaz mal varlığının dağıtımını yapan komisyon kararına tepki gösteren, Gürpınar Belediye Başkanı Zeki Yıldız:" İl Özel İdaresinin mirasçıları olarak bu dağıtımın eşit şekilde yapılmasını arzu ederdik. Bu uygulamayla bize üvey evlat muamelesi bile yapılmadı. Almış olduğumuz Gürpınar belediyesi yerine 3 kepçeli bir şirket sahibi olsaydı daha iyi hizmet etmiş olacaktık ve bu beni mesut edecekti." Şeklinde konuştu.

Dağıtımı yapılan araçların adaletli olmadığını, kendilerine araç vermeleri gerekirken ellerindeki araçlarıda almaya çalıştıklarını söyleyen, Başkale Belediyesi eş Başkanı İhsan Güler: "halen yolları kapalı olan köylerimiz var. Elimizdeki eski model bir araçla bu işi yapmamız zor ve bu aracıda almak istiyorlar. Madem ki eşit hizmetten söz ediyorsak buradan bir öneri yapıyorum tüm belediyeler elindeki araçları Büyükşehre versin oradan dağıtımı yapılsın. Samimi iseniz buyurun bunu yapalım.’’ diye konuştu.

Yeni su ishale hattının ve dağıtımı yapılan araçlar konusunda açıklama yapan Cahit Bozbay:"Proje Büyükşehir Belediyesine ait bir projedir. Bu talep 3 yıl boyunca görmezden gelindi. Parasını Büyükşehir belediyesinin vermesi kaydıyla bu proje onaylandı. DSİ her ne kadar bunu ihale ettiyse de bunun parasını Büyükşehir belediye ödemesi için protokol hazırlığı yapılmaktadır. Dolayısıyla merkezi hükümetin getirdiği bir su değildir. Seçim dönemi boyunca AKP Van milletvekilleri bu konuda defalarca halkı yanıltan bilgiler verdi. Biz de bu konuda açıklamalar yaptık. Proje kesinlikle Büyükşehir belediyesinin projesidir. O da deprem araya girdiği için kabul edildi. Kesinlikle merkezi hükümetin getirdiği bir su değil Büyükşehir belediyesi bu suyu kendi parasıyla getirdi. Bir kente su verme zaruriyeti vardır belediyeler de bu zaruri yeti gidermek zorundadır bu belediyelerin görevidir. Sular tamamen devreye girdikten sonra TOKİ’ lerle ilgili de bir çalışma var." dedi.

Bozbay, Edremit belediyesine verilen eski model aracın halen Edremit' e ulaşmakta zorluk yaşadığını belirterek, komisyonun yaptığı adaletsiz dağıtımın araştırılması için komisyon kurduklarını yakın zamanda bu komisyon kararını basın yoluyla kamuoyunu bildireceklerini söyledi.

Bozbay, yapılan dağıtımın ne kadar adaletli olduğunu öğrenmek isteyenlerin AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesini arayarak öğrenebileceklerini dile getirdi.Van su kanalizasyon idaresi (VASKİ) genel kurulu toplantısı gündem maddelerini karara bağlayarak bir sonraki toplantıya kadar ara verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER