Van'ın Gündemi Kiralık Taziye Evleri!

Tek ücretsiz olan taziye evleri de artık ücretli! Son günlerde Van'ın en çok gündemini meşgul eden konuların başında Ücretli Taziye evleri geliyor.

Van'ın Gündemi Kiralık Taziye Evleri!

Van Haber - Sosyal medyada haftanın gündemi haline gelen Taziye evlerinde alınan ücretleri sizler için mercek altına aldık.

Geçtiğimiz hafta yerel basında gündeme gelen İpekyolu ilçesindeki bir taziye evine asılan 'Kiralık' ibaresi kentte tepki toplamıştı.

Taziye evinin 500 TL'yi kiraya verildiği ile ilgili afiş sosyal medyada da en çok konuşulan konuların başında yer almıştı.

YEREL BASININ GÜNDEMİ

Şehrivan Gazetesinin gündeme taşıdığı Kiralık tazeyi evi bu kez Erek mahallesi Cevdet paşa camii'de duvara asılan " Taziye Sahiplerinin dikkatine Doğalgaz, Elektrik, Su ve Malzeme Bedeli bu kez 500 değil sadece 300 TL yazılması gözden kaçmadı.

Van’da ilk başta ücretsiz başlayan taziye evleri şimdilerde rant kapılarına mı dönüştüğü akıllarda yer edinmeye başladı.

Ödenen bu ücretler nereye gidiyor o da meçhul...  

Van ve İlçelerinde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, başsağlığı dileklerini 3 gün boyunca taziye evlerinde kabul ediyor.

Yoğun göç ve kentleşmenin ardından geniş aile yapıları nedeniyle taziyelerin apartman dairelerinde gerçekleştirilmesinde yaşanan sıkıntıyı gidermek amacıyla sivil toplum örgütleri, hayırseverler ve belediyeler tarafından yıllar önce yapımına başlanan taziye evlerinin sayısında hızlı artış yaşanıyor.

VAN'DA 3 GÜNLÜK TAZİYE 

Kentte erkekler için yüzlerce taziye evi yapılırken, ziyaretçileri ağırlamada bu mekanların sağladığı büyük rahatlık nedeniyle kadınlar için de taziye evi oluşturulmaya başlandı.

Başsağlığı dileğinde bulunmak üzere gelen herkes içerideki toplulukla vefat eden için fatiha okurken, taziye sahipleri, acılarını paylaşmaya gelenlere 3 gün boyunca çay ve yanı sıra yemek ikramında bulunuyor.

YENİ SEKTÖR RANT KAPISI!

Zira ilk başta ücretsiz başlayan taziye evleri şimdilerde rant kapılarına dönüştü. Kentte bir taziyenin masrafı 300 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkıyor. Hizmet karşılığı istenen bu ücretin nereye aktarıldığı ise halen meçhul…

Vatandaşlar ise, yetkililerin taziye evlerine bir düzenleme getirmesini istiyor.



Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER