Van'ın Batıya Bakan Penceresi

Metropollerde 10 binlerce Vanlının sorunlarına tercüman olan sivil toplum kuruluşlarının kapısın çaldık.

Van'ın Batıya Bakan Penceresi

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - İSTANBUL

İstanbul'da faaliyet yürüten Van Vakfı, Özalp Saray derneği ve Çaldıran Çevre köyleri kültür yaşam derneği gibi sivil toplum kuruluşlarını yerinde ziyaret ederek yürüttükleri faaliyetleri yerinde gözlemledik.

Bu kurumların yöneticileri ile yaptığımız görüşmelerde Van adına neler yaptıklarını sorguladık. ve çalışmalarını siz XGündem Dergisi okurları için derledik.

İlk durağımız Çaldıran Çevre köyleri kültür yaşam derneği oldu.

İstanbul'da  yaklaşık 70 tane "Van" adı altında açılan dernek sıralayabiliriz ama kurumsallaşan 3 dernekten biridir  Çaldıran derneği Çaldıran derneği 2012 yılında kurulmuş ve hala İstanbul'daki Van dernekleri arasında en gözde yerini kuruyor.

Van Çaldıran Çevre köyleri kültür yaşam derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seyihtan Bilici ile yaptığımız o röportaj

Bize biraz Van Çaldıran Çevre köyleri kültür yaşam derneğini anlatır mısınız?

Seyihtan Bilici,  Van Çaldıran Çevre köyleri kültür yaşam derneğimiz 2012 yılında Üsküdar'da kuruldu.

Eskiden Esenyut'ta olan derneğimiz kiradaydı daha önceleri biz seçildikten sonra Beylikdüzü Yakupluda 2 katli bir yer derneğimize kazandırdık.

Nüfusumuz İstanbul'da çoğaldıkça bizim yükümüzde ağırlaştı. İstanbul büyük bir metropol ve burada 100'e yakın köyü olan Çaldıranlıları temsil ediyoruz.

Sadece Çaldıranlılara mi hizmet ediyor bu dernek?

Biz sadece Çaldıran derneği değiliz, Özalp, Saray, Muradiye, Erciş ve kısacası Tüm Vanlıların kendini bulacağı hemşerilerimize hizmet vermek için çalışıyoruz. Bizim örf adet geleneklerimiz burada da devam ediyor. Cenaze, Düğün, Taziye, hasta ziyaretlerinde bulunuyoruz. buna rağmen yeterli bir çalışma yürütüyoruz dersek yalan olur. içimde ukde olarak kalan bir durumu da sizinle paylaşmak isterim. biz burada ve dışarıda okuyan öğrencilerimiz için bir burs fonu kuramadık, insanlarımıza maddi ve manevi, istihdam konusunda yardımcı olamıyoruz.

Biz neler yapıyoruz sorunuza cevap olarak da...

Zaman zaman gençleri bir araya getirip kahvaltı, futbol turnuvaları, çeşitli organizasyonlar yapmaktayız. İstanbul büyük biliyorsunuz her semtte Vanlılara rastlamak mümkün ancak çoğu birbirini tanımıyor. biz o birbirini tanımayanları da bir araya getirip kaynaştırıyoruz.

Çaldıran derneğini kurumsallaştırmaya çalıştık, bu başarıya halen de ulaşmış değiliz. inanıyorum ki biz önümüzdeki dönemlerde arkadaşlarımızla birlikte başkanın kim olacağı çok önemli değil hep birlikte gerek kurucu başkanımız gerek önceki başkan arkadaşımız yönetimimizle birlikte derneğimizi kurumsallaştırmak adına çaba sarf edip. bunu da başaracağız inancındayım.

İstanbul'da Vanlı nüfusu nedir?
Vanlılar çoğunlukla hangi semtte yaşıyor?

İstanbul'da yaklaşık 450 bin Vanlı mevcut, İstanbul'un tüm ilçelerinde Vanlı var. En çok Vanlıların yaşadığı ilçeden bahs etmek gerekirse, Esenyurt'ta ortalama bir 40 bin Vanlı seçmen var. Esenyurt'tan sonra Arnavutköy, Bağcılar, Ataşehir, Sultanbeyli olarak sıralayabiliriz.

Vanlılar Genellikle Metropol kenti İstanbul'da ne iş yapar?

Çoğunlukla inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorlar. kriz bizi ve herkesi etkiledi.

Üye Sayınız kaç?

Derneğimizin 1000'e yakın üyesi mevcut bu üyeleri arttırabiliriz. Çaldıran Derneği İstanbul'da bölünmeyen tek dernektir. diğer ilçeler gibi 10'larca Van derneği olmasına rağmen ilçemizin tek derneği Çaldıran derneğidir. 

Avrupa yakasında yerimiz var.  yeni hedefimiz Anadolu yakasına da en azından taziye düğün, gibi etkinliklerde kullanabileceğimiz bir yerimizin olmasını da çok arzuluyoruz. onun içinde çalışmalar yürütüyoruz.

70'e Yakın Van ve Vanlıların derneği mevcut ayrı derneklerin açılması Van'a ve Vanlıya katkısı nedir? Kurumsallaşan kaç derneğimiz var.

Bizim en son il derneklerden aldığımız ve Van Federasyonuna bağlı 19 Van derneğinin olduğudur. bazı dernekler de Federasyona bağlı değildir. Bizler Van'ın hiç bir ilçe veya köy derneğine karşı değiliz, birlik beraberlik olduğu müddetçe, ilçeler birbirine mahalleler uzaktır. büyük köylerin kendi derneklerinin olması ayırım noktasında değil birleşim noktasında biz bunu destekliyoruz.

Hemşerilerimizle her zaman birlikteyiz tabi ki malum bu ağır bir ekonomik kriz olmamış olsaydı. biz Van Federasyonu ve Vakfıyla birlikte bir noktada buluşurduk. ortak bir merkez Van Evi gibi vs. bir proje yapmayı düşünüyorduk, ancak onu halen başarmış değiliz. bununla da ilgili çalışmalarımız sürmektedir.

Vanlılar Kent Lobisini başaramadı neye bağlıyorsunuz?

Lobicilik çok önemli, Dünyanın en büyük lobileri arasında Yahudi ve Ermeni lobileri başı çekiyor. bunun da finans merkezleri olan ABD ve Londra eksenli bütün dünyaya yayılıyor. Türkiye'ye gelince bizim Türkiye'de lobicilik faaliyetleri çok zayıf ama iç lobide Karadeniz lobisi ilk sırada bunun sebebi ise Ekonomik şartları çok daha iyi olmaları, Eğitimde bir adım önde olmaları en büyük etkendir.

Doğu Güneydoğulular bu ülkede 1-0 geriden geliyoruz. Lobicilikte çok zayıf kalıyoruz. İstanbul büyükşehir belediyesi daire başkanlığı olsun veya üst düzeyde bir Kürt bulamazsınız. dolayısıyla oraya gelen insan Hemşericilik yapıp kendi adamlarını yine üst düzey görevlere getiriliyor.

Örnek vermek gerekirse TOKİ denildiğinde bu ülkede ilk akla gelen Oflular olur. bu tamamen kurumları ele geçirme operasyonudur. bizde temsilde adalet diyoruz Demokrasi diyoruz İnsan hakları diyoruz bunlar hiç bir zaman illegal laflar değildir dünyanın benimsediği kelimelerdir.

Van olarak lobimiz çok zayıf bir Vali veya bir bakana ulaşabilmek bizim için hayal gibi bişi olur. biz gücümüzü Allah'tan ve halkımızdan alıyoruz dilerim düzelir.

BİZ GÖÇEBEYİZ YERLEŞİK DEĞİLİZ

Biz göçebeyiz yerleşik değiliz, biz gurbet hayatı yaşıyoruz dolayısıyla burada çalışıp kazançlarını Van'da tüketmeye çalışan bir toplumumuz var. burada bir yer bir mekan sahibi olamıyorlar. dolayısıyla bu göçebe hayatı bunları zayıflatıyor.

Dernekçiliğe gelince STK'lar olarak burada bazı işler yapmaya çalışıyoruz ama Halk olarak bir Karadenizli gibi bu bilinçte değiliz. bir sivil toplum kuruluşunun amaçları nelerdir. STK neler yapmalı, görevleri nelerdir bu konuda zaaflarımız var.

Son olarak dergimiz aracılığıyla ne söylemek istersiniz?

Biz yaklaşık 2 bin km uzaklıkta yaşıyoruz. kalbimiz Van ve Vanlılarla atıyor. Van'a yatırım konusunda her kim bir çivi bile çakıyorsa gerçek anlamda biz önemsiyoruz. Derginiz aracılığıyla herkese selam saygılarımızı iletiyoruz. çaldıran derneği olarak elimizden geldiği kadar bütün hemşerilerimizin emrinde olduğumuzu belirtmek istiyorum.

İSTANBUL'UN ÖRNEK DERNEĞİ SEÇİLDİ

Van Çaldıran Derneği'nden sonra İstanbul'da kurumsallaşan diğer bir dernek olan Özalp Saray derneğinin kapısını çaldık.

2006'da Ekrem Eralmaç başkanlığında kurulan ve o yıldan beri bir fiil devam eden Özalp Saray Derneğini 2013-2015 yılları arasında başkanlığını yapan şimdilerde Derneğin İcra Kurulu Başkanlığını yürüten Hüsamettin Ağar'la derneğin dününü ve bugününü konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz?
Özalp Saray Derneği ne zaman kuruldu?

Hüsamettin Ağar, 1963 Van Özalp doğumluyum, 1981'den beri İstanbul'da ikamet ediyorum. Dış Ticaretle uğraşıyorum. Özalp saray derneğine gelince 2006 yılında bayram vesilesiyle Özalp'lılarla bir araya geldik. 14 arkadaşın girişimiyle böyle bir adım atma gereği duyduk. Özalp'lılarla bir yemekli toplantı gerçekleştirdik, Toplantıda Özalp'lılar dernekleşsin mi? dedik ve 800 kişinin katılımıyla bir anket yaptık. anket sonucunda derneğin kurulması kararı çıktı.

ARSA SİZDEN DERNEK YAPIMI BİZDEN

Özalp saray derneğine 14 arkadaşla birlikte faaliyetlere başladık. Beylikdüzü'nde bir yer tuttuk, 6 ay sonra resmi açılışını yapalım dedik. o dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılımıyla 5 bin kişiyle bir açılış gerçekleştirdik.  bütün Vanlıları aileleri ile birlikte bir araya getirdik.  üyelerimizin çoğunluğu inşaatçı, O dönemin bakanı sn. Çelik'ten bir şeyler istiyorduk o gelmeden birde pankart hazırladık 'Arsa Sizden Dernek Yapımı Bizden' bakan bey o pankartı kullandı, toplantımızda 5 ilçenin belediye başkanı da vardı.

Hüseyin bey kürsüden başkanlara dönerek böyle bir kitle hemşerilerimiz var bu arkadaşlara bir arsa tahsis edin dedi. Beylikdüzü üzerine çok çalıştık ama olmadı. biz yine direttik ve ısrarla Esenyurt belediye başkanının kapısını çaldık, yönetim kurulu üyelerimizle bir süre gel gitler yaşandı ama derneğimizin üzerinde inşa edilen alan tahsis edildi. ihale yoluyla aldık, Özalp saray adına tescil ettik arsamızı, daha sonra üye toplantısı ile liste hazırladık. bu 5 katlı yeri bitirdikten sonra kimseden nakit para almadık. örnek vermek gerekirse bir hemşerimize gidip 3 ton demir alıyorduk. briket, boya vs. derken binamızı bitirdik. ve içerisinde bir düğün salonu, yönetim taziye ve toplantı salonu, iki katımızı da kiraya verdik, derneğimizin ihtiyaçları karşılanıyor. yakın zamanda çatı katımızı da tamamlayıp toplantı nişan törenleri yaptıracağız. 

Özalp Saray derneği olarak Neler yapıyoruz ?

Hizmet aracı aldık, imkanı olmayan hasta vefat edenlerimizi 2 görevli arkadaşı yönlendiriyoruz. 1700 üyemiz var. Tüm Türkiye'de olduğu gibi maalesef üyelerden herhangi bir gelirimiz söz konusu değildir. yönetim kurulu ve kiralardan gelen gelirlerle derneğimizin faaliyetlerini sürdürüyoruz. 40 tane Özalplı kız öğrenciye burs veriyoruz. vergilerden dolayı belediyelere borcumuz var bunu bitirirsek bu öğrenci sayımızı 100'e  çıkarmayı hedefliyoruz.  Bizden önce Vakfımız vardı. İstanbul'da kurulan ilk derneklerden biriyiz.

Kurumsal bir derneğiz 8-18 saatleri arasında çalışan bir dernek, vefat ve taziyelerde derneğimiz 24 saat hizmet vermektedir.

Van nüfusu yaklaşık 400 bin Özalpli nüfusu 40 bin civarı bir nüfusa sahibiz. Esenyurt'ta Gevaşlılardan sonra en çok nüfusa sahip ilçe Özalptır.

Derneğimizi ilk kurduğumuzda Vanlıları bir araya toplamak adına derneğimizin üst katını diğer Vanlı derneklere vermek istedik ancak kimse buna yanaşmadı. bu dernek sadece Özalp, Saraylıların değil Tüm Vanlıların hatta tüm Doğu ve Güneydoğuluların yeridir. nitekim derneğimizde çoğu zaman Kars, Ardahan, Hakkarilinin düğün taziyesinde herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

70 DERNEKTEN FAAL OLAN 10 DERNEK

İstanbul'da 70'e yakın derneğimiz mevcut bunlardan faal olan dernek sayımız 10'u geçmez. yeri olan biraz hizmet sunan dernek sayısı 10u geçmez. diğer dernekler sadece tabela derneği diyebiliriz.

Biz başta Van olmak üzere bir çok ilde yaklaşık 3 bin çocuğu sünnet ettik,

Derneğimize büyük katkı sunanların başında Okyanus okulları sahibi Orhan öz, Vangölü sahibi Necip Kartal, Nizamettin Ağar'ın emekleri gözerde edilemez.

NAKDİ YARDIM ALMIYORUZ

Özalplı çocuklara her sene yardım gönderiyoruz. buradaki Özalp'lılalar düğün taziyelerinde iyi kötü günlerinde hep yanındayız. bir telefon kadar yakınız onlara Vanlı veya Özalp'lı gurbette olan insanlardan her türlü durumlarında yanlarındayız.

İSTANBUL'DA NÜFUSUMUZ ÇOK AMA NÜFUSUMUZ YOK

İstanbul'da 400 bine nüfusumuz var ama nüfuzumuz yok, bu sözlerin sahibi Van Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar...

Çaldıran ve Özalp Saray Derneğinden sonra son olarak Van Vakfı Başkanı Nizamettin Ağar'a konuk olduk. Ağar XGündem okurlarına Vakfın çalışmalarının değerlendirdi.

Van vakfı İstanbul'da neler ne tür çalışmalara yürütüyor?

Ağar, İstanbul Van Vakfı 1993 yılında kurulmuş Rahmetli Celal Tüfenkçi ve 24 hemşerimizin bir araya gelmesiyle kurulan bir dernektir.

Vakfı 2 yıl önce devir aldık. daha önce de yönetim kurulundaydık. ilk olarak Vakfın bir merkeze ihtiyacı vardı. İş adamlarımızın desteğiyle Kadıköy'de bir yer aldık. bizim asıl amacımız Ankara ve İstanbul'da Van adına güzel bir lobi oluşturmak. 

Vanlıların güçlü bir lobiye ihtiyacı var

İstanbul'da 400 bine nüfusumuz var ama nüfuzumuz yok. 39 ilçede en az 2 belediye başkanı çıkarabilirdik. Esenyurt İstanbul'un en büyük ilçesi 1 milyon 100 bin nüfusu var. İstanbul'da Vanlıların Esenyurt'ta nüfus orana birinci sırada Kars, Ardahan bizden sonra geliyor. ancak etkin bir lobi ve çalışmamız olmadığı için maalesef başarılı olamıyoruz. burada herkesin suçu var. Van'ın iş adamlarını, bürokratlarını, siyasetçilerini dinamiklerini bir araya getiremiyoruz. bunu yapamadığımız için de başarılı olamıyoruz.

Diğer illere göre Kent Lobisinin kötü olmasını neye bağlıyorsunuz?

Diyalogsuzluk, birbirimizi haksız yere eleştirmek, birbirimize yardımcı olmamız gerekirken birbirimizi eleştirmekten kendimizi alamıyoruz. yapıcı eleştirilere tamam da ama biz her şeyi kara görürsek bir yere varamayız.

İLETİŞİM VAR DİYALOG YOK

Van'ın iyi bir lobiye iyi bir tanıtıma ihtiyacı var. bu gücü bir araya getirip bu nüfusu nüfuza çevirirsek bir başarı elde edilir. azımsanacak bir nüfusumuz yok diğer illeri örneklersek diğer iller  50 kişi bir araya getiremezken, Vanlıların sadece bir taziye düğününe 3-5 bin kişi bir araya geliyor. iletişim var diyalog yok. Van'ın iyi de bir abiye ihtiyacı var. İstanbul ve Ankara'da iyi liderlere ihtiyacımız var. bunu yakalayamadığımız müddetçe dağınıklık, başıboşluk oluyor. İyi çalışan STK'larımız var.

70 TANE VAN DERNEĞİ VAR

Bugün İstanbul'da 70'e yakın derneğimiz var. Van iş adamları derneği, Van Dernekler Federasyonu, Vakıf var. bazı insanların kendi bireysel imkanlarıyla çabaları var. bunları bir araya getirdiğinizde güç olur.

83 yılında ilk İstanbul'a geldiğim dönemdir. 90 yılından beri fiilen İstanbul'dayım. ilk geldiğim yıllarda bir hemşerimi bulmak için Topkapıya giderdim. memleket hasreti gidermek için Vangölü durağına gider oradan gelen Vanlılarla hasret giderirdik. şimdi bizim en küçük taziyemiz de bile 3 bin insan bir araya geliyor. iyi bişi küçük bir Van var İstanbul'da. ben 83'te Van'dan ayrıldığımda nüfusu 93 bindi. bugün sadece İstanbul'da 400 bin Vanlı var.

İnşallah bu birlikteliği bir şekilde sağlarız. gençlerden umutluyuz. onlar biraz daha aktif İstanbul'da Van gençlik derneği kuruldu. o genç nesil bir adım önde bize göre, ilerleyen zamanlarda umudumuz. var Güçlü bir lobi gençlerle neden olmasın.

Van Kadım bir şehir, Medeniyetlere başkentlik yapmış bir yer, Turizm, tarihi, yemeği, kültürü, el sanatlarıyla,  coğrafyasıyla Diyarbakır ve Antep'ten daha iyi Vangölü'nün dünyada eşi benzeri yoktur.

VAN TANITIM GÜNLERİ İÇİN NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

3-4 yıldır hayalimde olan projedir tanıtım günleri Van'da Van'ı Vanlılara tanıtmanın bir faydası yok.

Vali İbrahim Taşyapan döneminde tanıtım günleri için müracaatımızı yaptık. kişisel olarak kimse tanıtım günü yapamaz ancak Valilikler aracılığıyla bu ancak gerçekleşebilir.

iki tane müracaatımız mevcut, Vali Taşyapan ve Zorluoğlu döneminde İbrahim taşyapan bey ile yaptığımız başvuru onaylandı. ancak tanıtım günleri öncesi Vali Taşyapan'ın tayini çıktı.

Murat Zorluoğlu ile aynı heyecanla devam ettik bir ay gibi kısa bir süre vardı. Van'ın tüm ilçeleri katılacaktı haliyle yine yapamadık. çünkü bizim derdimiz tanıtımı aradan çıkarmak değil, oraya en azından  50 bin Vanlı bunun yanında 500 bin ziyaretçi getirmekti. 

bir sonraki yıl tanıtım günleri tamamen iptal oldu. 2018 için başvuru yaptık bize pozitif ayırım yapmalarını beklerken aralarında Trabzon, Hatay Malatya, eylül ve ekim ayını da onlar kapattı. Bize de kasım ayında yapın dediler.  bizde kasım ayında Kar Kış Kıyamet var ondan kabul etmedik.

2019 için başvuru yaptık bir aksilik olmazsa Nisan veya Mayıs ayında Tanıtım günleri yapacağız. Yeni kapıdaki yer tahsis edildi. 82 ile davetiye göndereceğiz o bile Van'ın tanıtımı adına bir merak uyandıracak. yurt için ve yurt dışı bütün seyahat acentelerini davet edeceğiz.

MÜHÜR CEPTE KARAR DEFTERİ BAĞAJDA OLMUYOR

350 metrekare yerimizi aldık. bir dahaki dönem üst katı almayı hedefliyoruz. mühür cepte karar defteri bağajda olmuyor.

Organize sanayi bölgesi içerisinde DAKA yeni bir tekstil kent yapıyor. İstanbul'da bunun lansmanı yapmayı düşünüyoruz.

İstanbul ihracatçılar birliği, Ticaret odası ve Türkiye ihracatçılar birliği meclis başkanı ile ön görüşme gerçekleştirdik. basınla birlikte hem Van'a yatırım gelecek hem turizm gelecek bu o kadar önemli ki iki firma getirebildik Dostluk grubu ile Taha Grubu tedarikçisi...

HERŞEYİN BAŞI İŞ, İSTİHDAM VE EKONOMİDİR

Hz. Ali'nin dediği gibi bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum. bir insanı da işe alanın biz elinden öperiz. Van'ın nüfusu 1 milyonu geçmiş durumda, bunun 800 bini genç, 300-400 bini işsiz, Van'ın iş ve istihdama ihtiyacı var. Tanıtıma ihtiyacı var. bütün her şeyin başı iş, istihdam ve ekonomidir.

30 yıldır İstanbul'da dış ticaretle uğraşan biri olaraktan Kapıköy'de emeği geçenleri kutluyorum. sınır ticareti lafını kaldırıp gerçek ticaret yapacağız. insanlara gerçek ticareti öğreteceğiz.

XGündem çalışanlarına teşekkürler.

NOT : RÖPORTAJLAR XGÜNDEM DERGİSİNİN MART 2019 SAYISINDAN DERLENMİŞTİR

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 00:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER