Vangölü Kirlenmesin Demek Yetmiyor!

Yaz aylarında plajıyla, kirliliğiyle, arıtmaların çalışmaması nedeniyle kokusuyla gündeme gelen Van Gölü şu sıralar yine tartışılan konular arasında yer alıyor. Her ne kadar Van Gölü için ‘kirli değil’ girilebilir yorumları yapılsa da, göl her geçen gün tonlarca atık ve atık su ile kirletilmeye devam ediyor. Kirlilik konuşulan tek konu olmasına rağmen bununla ilgili adım ise atılmıyor.

Vangölü Kirlenmesin Demek Yetmiyor!

5 Temmuz darbe girişimi sonrası toplanan Van İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bu kez gündem Van Gölü’ydü. Van Gölü kirliliği ile ilgili sıkıntıları dile getiren kurumlar kirliliğe karşı çözüm beklentilerini aktardı. Van Gölü’nün Van için büyük önem arz ettiğini ve kirlilik için önlem alınması gerektiğini ifade eden kurum amirleri, belediye başkanları ve Vali İbrahim Taşyapan herkesi duyarlılığa davet etti. Amirler Van Gölü için duyarlılık gösterdi ancak Vangölü için önemli olan bir maddeyi de es geçti. Yıllardır gazeteniz Şehrivan olarak gündeme getirdiğimiz Vangölü kıyısında yer alan kurumların çıkarılması konusu, koordinasyon kurulda ne yazık ki konuşulmadı. Kurulda dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe’nin arıtma tesisi ve kirlilikle ilgili sürekli konuştuklarını ancak basının bu yazmadığı konusu oldu.
 
AKTUĞ: VAN BİR TURİZM KENTİDİR
Kurulda Vangölü’nü ilk konuşan isim Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ oldu. Aktuğ şu ifadelere yer verdi: “Van bir turizm kentidir. Biz Van’ı her platformda tanıtmaya çalışıyoruz. Birinci derecede Van Gölünü ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Fakat şu anda Vangölü ve çevresi ciddi anlamda kirlidir. Vangölü etrafında insanların ailecek yüzebilecekleri bir yer ve kullanabilecekleri bir alan ne yazık ki yok. Büyükşehir belediyemize ve diğer Vangölü’ne sınırı olan ilçe belediyelerimizde buradalar. Önceki yıllarda biz Vangölü suyunu şişeler içinde gittiğimiz her ulusal ve uluslararası fuarlara götürdük ve dağıttık. İnsanlar bu suyu kullandılar.”
 
“VAN’A GELEN İNSANLAR GÖLE GİREMİYOR”
İnsanların Vangölü’ne girmek istediklerini ancak girebilecekleri bir alan olmadığını ifade eden Aktuğ, “Bunu gören insanlar Van’a geldiler ve Vangölü’ne girmek istediler. Bize nerede girebileceklerini sordular bizde ne yazık ki girebilecekleri bir alan gösteremedik. Üniversite tarafından Vangölü’nün şifalı olduğunu biz her platforma taşıdık, bildirdik ve söyledik. Van’a gelen insanlar maalesef göle giremiyorlar. Hafta sonları Vangölü çevresinde piknik yapan insanlar bırakmış oldukları çöplerden dolayı göl çöpten geçilmiyor. Buna bir çözümün getirilmesi gerekiyor. Vangölü çevresinde bir plaj yapmak gerçekten zor değil. Ancak koca Van Gölü çevresinde bizim insanlara tavsiye edebileceğimiz bir alan yok.” Dedi.
 
AKTUĞ: KAPIKÖY ÇÖPLÜKTEN GEÇİLMİYOR
Kapıköy sınır Kapısıyla ilgili de konuşan Aktuğ son olarak şunları söyledi: “Van turizm kenti ve İran bu anlamda en önemli faktörlerimizden bir tanesidir. İran vali yardımcımız ile birlikte gittik ve 80 acenteyi Van’a getirip gezdirdik. Saray Kapıköy Sınır Kapısı inanılmaz derecede kötü durumda. Çöplükten geçilmiyor. Sektörle birlikte gelen misafirlerimizi çiçeklerle karşılamaya gittik fakat kapı önündeki o rezaleti gördüğümüzde Saray Belediye başkanımızı, kaymakamımızı aradık ama kimse ses vermedi. Ben kendi personeli alıp Saray Kapıköy Gümrük Kapısının önünü temizlemeye kalksam etik bir davranış olmayacaktır. Ancak mecbur kalsam bunu da yapacağım. Çünkü günü birlik o kapıda bize misafir gelenler var. Bu konuya da bir çözüm getirilmesi gerekiyor.”
 
ÖZGÖKÇE: VANGÖLÜ’NE PLAJ YAPACAĞIZ
Ardından söz alan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe Vangölü için yapacakları proje hakkında konuştu. Özgökçe, “Müdürümüzün belirttiği gibi Van bir deniz ve sahil kentidir. Ancak bugüne kadar sahillere yönelik, insanlarımızın kullanabileceği bir plaj yoktu. Ta ki bizlerin yapmış olduğu projelere kadar. İskele’de sahil yolu projesi bakanımızın ve diğer önemli katılımcılarımızın da katılımıyla projenin startını verdik. Projemizi inşallah 6 ay içerisinde halkımızın hizmetine açacağız. İkincisi Vangölü bir deniz olarak biliniyor. Bunun için bir mavi bayrak başvurumuz oldu ve Ayanis bölgesi için mavi bayrağı aldık. Orada da bir plaj yapmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Orada bir plaj yapıldığı anda sadece insanların suya girebilecekleri bir alan olmayacak. Çok yönlü şekilde o alanlarda çalışmalar yapılacak.” Şeklinde konuştu.
 
“BASIN BUNLARI YAZMIYOR”
Arıtma tesisiyle ilgili konuşan Özgökçe basını eleştirerek, basının yaptıkları konuşmaları yazmadıklarını iddia etti. Özgökçe şunları söyledi: “Vangölü denimizimiz bugüne kadar hep çöplük olarak görülmüştür. Büyükşehir belediye başkanımız burada olsaydı kendilerine de bunu söyleyecektim. Vangölü’nde arıtma tesisin derhal faaliyete geçmesi gerekiyor. Bununla ilgili bizlere düşen her ne varsa bunu da yapmaya hazırız. Her Ankara’ya gidişimizde Çevre Şehircilik bakanlığımızda bu konuyu dile getiriyor. Konu büyükşehir ve VASKİ’ye ait olmasına rağmen biz bu konuyu takip ediyoruz. Bu memleket hepimiz. Ancak bu durum böyle devam ederse biz hiç birimiz Van’da yaşayamayız. Biz bu konuyu her alanda dile getirmemize rağmen basındaki arkadaşlarımız maalesef bunu yazmıyorlar. Çevre Şehircilik İl Müdürümüz de buradalar ben bu anlamda ciddi cezaların kesilmesi gerektiğini düşünüyorum. Arıtma tesisinin bir an önce çalıştırılması gerekiyor.”
 
ÖZGÖKÇE: KURULDAN DESTEK BEKLİYORUZ
Yapacakları çalışmalar konusunda kuruldan destek beklediklerini dile getiren Özgökçe , “Sahillerimize ile ilgili çöp temizliğimizi biz Muradiye sınırına kadar düzenli bir şekilde çöp toplamayı gerçekleştiriyoruz. Hafta sonları birçok alan büyükşehre ait olmasına rağmen çöp toplamalarını biz yapıyoruz ve destek olmaya çalışıyoruz. İnsanlarımız sahilleri ve gölü çok kirletiyor bunun da tek sebebi düzenli alanların ve plajların olmayışıdır. Bizler belediye olarak birçok noktada insanlarımız rahat suya girebilmesi için alanlar oluşturuyoruz. En önemlisi de gölün korunması gerekiyor. Bunun için arıtma tesisinin faaliyete geçmesi gerekiyor. Bizim bu konuda bir önerimizde var. Biz bu arıtma tesisinin buradan kaldırılmasını istiyoruz. Başka bir alanda bu tesis iyi bir şekilde kurulabilir. Tüm bu konularda kurulumuzdan destek bekliyoruz.” Dedi.
 
“BIRAKIN GİRMEYİ YANINDAN GEÇEMEYECEĞİZ”
Turistlerin ve Vanlıların Vangölü’ne girememesiyle ilgili de konuşan Özgökçe kirliliğin devam etmesi takdirde gölün yanından geçilmeyeceğini söyledi. Özgökçe son olarak şunları söyledi: “Turistlerin göle girmesi bir tarafa böyle devam etmesi takdirde insanların gölün yanından geçemez hale geleceklerdir. Tabi Van denizini birçok amaçla da kullanabiliriz. Örnek olarak ulaşımda Çarpanak Adası ve bu adamızla ilgili de güzel bir ulaşım ve sahil yolu projesi çalışmamız var. Bunlar olduğu zaman insanlar ve dışardan gelen turistler buralara daha kolay ulaşabileceklerdir.”
 
TAŞYAPAN: VANGÖLÜ BİR DÜNYA GÜZELİDİR
Toplantıyı kapatma konuşması yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan’da Vangölü’nün dünya çapında bir güzelliğe sahip olduğunu söyledi. Taşyapan, “Vangölüyle ilgili konuşulanlara katılmamak elde değil. Vangölü bir dünya güzelidir ve hepimizin bu güzelliğe sahip çıkması gerekiyor. Burada en büyük görev belediyelerimize düşüyor. Vangölü turizm anlamında büyük bir öneme sahip. Gölü temizliği sadece bizim belediyelere değil karşıda yer alan Bitlis, Tatvan gibi belediyeleri de ilgilendiriyor. Göl etrafında yer alan tüm belediyelerin temizlik ve koruma konusunda üzerine görevler düşüyor. Tabi bunu sadece belediyelere bağlamakta doğru değil. Tüm kurumlarımız ve insanlarımız da bunu konuda ellerinden geleni yapmaları gerekiyor.” İfadelerini kullandı.
 
“İMKÂNSIZLIK DIŞINDA, TAKİPÇİ OLMALIYIZ”
Arıtmanın önemine değinen Taşyapan şöyle devam etti: “Vangölü kenarına bizler piknik yapmak için gidiyor ve çöplerimizi oradan bırakıyorsak bizimde bu konuda üzerimize düşeni bir vatandaş olarak yapmamız gerekiyor. Bu hepimiz için önemli bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun bilincini artırmak da bizlere düşmektedir. Bu yüzden yapılacak olan yatırımcılar, yapacakları yatırımlarda evsel ve sanayi atıklarının gölün içine arıtılmadan atılması mümkün değildir. Mutlaka bu atıkların arıtılması gerekmektedir. Bu konuda yetersizliklerimiz biliyoruz. Bu sadece imkansızlık değil biraz da takip meselesidir. Takipler doğrultusunda imkanlar oluşturulabilir. Biz takip etmedikçe de kimse gelip burada imkan sağlamaz. Bu konuda hem vatandaşlarımız hem belediyelerimiz hem kamu kuruluşlarımız hem de STK’larımız bu konuyu üst düzeyde tutması gerekiyor.”
 
TAŞYAPAN: PROJEMİZ YOKSA DESTEK ALAMAYIZ
Vangölü için yapılacak çalışmaların koordinasyon içinde olması gerektiğini söyleyen Taşyapan, “Bu konuda ki çalışmalarımız hep beraber bir koordinasyon içerisinde olması gerekiyor. Vangölü’nün her tarafından suya giren insanlar var. Ancak düzenli bir şekilde insanların suya girebilecekleri bir yer yok. Sizlerde bundan bahsediyorsunuz. Kontrollü bir yerde cankurtaranı olan, insanların zaman geçirebilecekleri alanın olmasını söylüyorsunuz. Buna belediyelerin önlük etmesi gerekiyor. Belediyelerimizin bu konuda çalışmaları olduğunu da biliyoruz. Başka yerlerde de inşallah bunlar yapılır. Bu işler biraz kaynak ve imkân meselesidir. Ancak ilk olarak projelendirilmesi gerekiyor. Bu proje yapıldıktan sonra biz bir yerlerden destek isteyebiliriz. Proje olmadığı halde biz bir yerlerden destek istersek kimse bize yardım etmez. Bir şey yapmak istediğiniz zaman elinizde bir proje ve göstereceğiz bir materyal olması gerekiyor.” Dedi.
 
“VAN’DA ÇEVRE BİRLİĞİ ADINA BİR ŞEY GÖRMEDİM”
Vali Taşyapan son olarak Van’da bir çevre birliğinin olmadığını ve 1,5 yıllık görevi boyunca bu konuda bir çalışmayı görmediğini söyledi. Taşyapan son olarak şunları söyledi: “Burada bir çevre birliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Ben 1,5 sene de çevre birliği adına bir şey görmedim. Çevre birliği var mı, atıl mıdır çalışıyor mudur bunu bilmiyorum. Ancak bu değeri korumak hepimizin üstüne düşen görevlerdir. Buradaki tüm olumsuzluklarda bizleri etkileyecektir. İnsanları etkilediği gibi tabiatı da kötü bir şekilde etkileyecektir. Bu yüzden duyarlılığı artırmamız gerekiyor.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ: ÖNDER ALTINAL / ÖZEL HABER

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER