Van'daki Uyuşturucu Kullanımı Meclis gündeminde

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, okul çevrelerinde satılan ve gençleri zehirleyen uyuşturucu konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Van'daki Uyuşturucu Kullanımı Meclis gündeminde

Van Haber - TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde, Van ilimizde son yıllarda uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili birçok haber hemen her gün basına yansımaktadır denildi.

Bununla birlikte sivil toplum örgütleri de açıklamalarında Van’da uyuşturucu madde bağımlılığı yaşının 12’ye kadar düştüğünü belirterek Van’da uyuşturucu madde kullanımının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ifade etmektedirler. Yine uyuşturucu madde bağımlılığının ilkokul seviyelerine kadar indiği vurgulanırken Van’da uyuşturucu madde bağımlısı sayısının bugün 10 binden fazla olduğu düşünülmektedir.

Gelinen aşamada Van’da uyuşturucu kullanımı ve satışının ciddi bir artış gösterdiği kamuoyunun da malumudur. Öyle ki kent merkezinde ellerinde “Balli” poşetiyle gezen gençlerin yoldan geçen yurttaşlara saldırdığı basında yer almıştır. İlgili haberde kentte uyuşturucu madde temininin ucuz ve kolay bulunabilmesinden dolayı çocukların da az bir parayla uyuşturucu madde türevlerine ulaşabildiği belirtilmektedir. Bunun yanında son zamanlarda İran’dan bonzai ve eroinden daha tehlike olduğu ifade edilen “Cam” adlı bir maddenin de piyasaya sürüldüğü iddia edilmektedir.

Diğer yandan; çarşı ortasında uyuşturucu madde kullanan kişilere her cadde ve sokak başında duran polislerinde müdahale etmediği kamuoyu tarafından sürekli dillendirilmektedir. Özellikle metruk binalarda ve ıssız yerlerde rastladıkları durumları güvenlik güçlerine bildirdikleri halde gerekli müdahalelerin yapıldığı yönünde ciddi şikayetler bulunmaktadır. Dolayısıyla denetim mekanizmalarının kolluk güçlerince etkin bir şekilde işletilmemesinden dolayı Van’da uyuşturucu madde ticaretinde birtakım kolluk güçlerinin de yer aldığı düşüncesine neden olmaktadır. Çünkü Van kamuoyu çatışmalı sürecin bir boyutunun da Van gençliğinin uyuşturucu maddelerle yozlaştırılarak ahlaki çöküntü içine düşürüp politikadan uzaklaştırılmaya çalışıldığını düşünmektedir denildi.

 

Lezgin Botan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle aşağıdaki soruları yöneltti.

 

1 – Van’da uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yıllık veriler nelerdir?

2 – Van’da takip altında olan ve tedavi edilen uyuşturucu bağımlısı sayısı kaçtır? Ne tür bir takip sistemi ve tedavi uygulanmaktadır?

3 – Van’daki uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımına yönelik Bakanlık bünyesinde bir çalışmanız var mıdır? Eğer varsa bu çalışma neler içermektedir?

4 – Van’da gençlerin politikayla ilgilenmemesi amacıyla uyuşturucu madde kullanımına kolluk güçleri tarafından müdahale edilmediği yönündeki şikayetler araştırılmış mıdır?

5 – Son beş yılda uyuşturucu madde kullanımına bağlı olarak gerçekleştiği tespit edilen ölümlü ve yaralanmalı olayların yıllara göre sayısı ve dağılımı nedir?

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER