Van'da Postacılar 'Güvenlik' Uyarısı

Van’da, bir PTT şubesinde yaşanan soygun ile ilgili açıklama yapan Haber-Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Erdoğan Aydın, ciddi bir güvenlik sorunu yaşadıklarını, bunun için de gereken önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Van'da Postacılar 'Güvenlik' Uyarısı

Van Ekspres - Önceki gün, Van Merkez PTT şubesine bağlı Bölge Hastanesi PTT şubesinde bir soygun meydana geldi.  
Gerekli önlemler alınmadığı için soygunun rahatlıkla yapılabildiği iddia ediliyor.


Konuyla ilgili olarak Haber-Sen 7 Nolu Şube Sekreteri Erdoğan Aydın, dün KESK Van Şube binasında bir açıklama yaptı.
PTT şubelerinde genellikle güvenlik elemanı bulundurulmadığını belirten Ayrın, “Şubelerde çoğunlukla güvenlik elemanı bulundurulmamakta ve memurlar yalnız çalıştırılmaktadır. Gün içerisinde yapılan tahsilatlar nedeniyle yüz binlerce TL para şubelerde birikmektedir. Birçok  Şubede ise gişe memurları  biriken paraları savunmasız bir şekilde PTT Merkezlerine kendileri götürmektedir. Bu durumda can güvenlikleri ciddi anlamda tehlikeye girmektedir” dedi.
Van’da yaşanan soyguna değinen Aydın, “En son Van Merkez PTT şubesine bağlı Bölge Hastanesi PTT Şubemizde soygun olması, orada çalışan emekçi arkadaşımız nazarında bizi derinden üzmüş ve aynı zamanda kaygılandırmıştır. Bu gün bu şubemizde gerçekleşen olayın yarın başka yerde olmamasının garantisi yoktur. Bunun için Van’da bulunan şubelerimizde tek personel çalıştırılmamalı ya da güvenlik personeli görevlendirilmelidir. Sorumluluk sahibi herkesin bu konuyu dikkate alması elzemdir” diye konuştu.


Merkez müdürlükler dışındaki şubelerin savunmasız bırakıldığını ifade eden Aydın, şunları kaydetti: 


“PTT Merkez Müdürlüklerinde güvenlik önlemleri yeterli olmasa da alınmış durumdadır. En azından memurlar yalnız başına çalışmamaktadır. Ancak; Merkezi yerde olmayan PTT Şubelerinde güvenlik önlemleri tüm ısrarlarımıza rağmen alınmamıştır. Güvenlik önlemi alınmayan şubelerin kapatılması için yaptığımız öneriler, kabul edilmekle birlikte PTT kar etme hırsıyla bu duruma isteksiz yaklaşmaktadır.


Çoğu zaman gişede çalışma deneyimi olmayan bir dağıtıcı veya memur, hiçbir eğitim vermeden gişelere oturtulmaktadır.  Gişelere oturan çalışanlar, işin detaylarını bilmedikleri için açık vermekte, sahte para almakta, hırsızların, parmakçıların hedefi haline gelmektedir. Örneğin bazı çeteler PTT’nin bu açığını bildikleri için özel olarak  farklı illerde aynı yöntemlerle hırsızlık veya parmakçılık yapmaktadır. PTT ise hırsızlık, gasp vb olaylarda çalınan parayı eğitim vermeden gişeye oturttuğu çalışandan tahsil etme yoluna gitmektedir. Çalışanın bu parayı ödememesi halinde sicilini düşürme vb yöntemlerle zoraki almaya çalışmaktadır. Olmadı dava yolu ile almaya çalışmaktadır. PTT Genel Müdürlüğüne Sesleniyoruz; PTT yönetimi insan hayatını hiçe sayan bu uygulamalarından artık vazgeçilmelidir. Ücra yerlerdeki PTT şubeleri kapatılmalı veya merkezi yerlere taşınarak güvenlik görevlileri istihdam edilmelidir. Tüm ısrarlarımıza rağmen güvenlik önlemlerinin alınmamasının nedeni PTT Genel Müdürlüğü ve AKP’nin tüccar zihniyetidir. PTT’ emekçilerinin canına bir zarar gelmesi halinde bunun tek sorumlusunun PTT Genel Müdür olacağını buradan duyuruyoruz”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER