Van'da oda ve borsa müşterek toplantısı

Van’da oda ve borsa müşterek toplantılarının ilki Van Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (TSO) yapıldı.

Van'da oda ve borsa müşterek toplantısı

Van İli Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsası Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı’na Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası ve Erciş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri katıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mevzuatı çerçevesinde, il sınırları içerisinde bulunan oda ve borsaların bulundukları ilin ve üyelerin sorunlarının çözümü noktasında bir araya gelmeleri, işbirliği konusunda atılacak adımların belirlenmesi, ildeki diğer kuruluşların kendi üyelerinin menfaatleri doğrultusunda harekete geçirilmesi gibi konularda çalışmalar yapıldı. Toplantıda konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet TAKVA, kentin üç önemli dinamiğinin bir araya gelmiş olmasının önemli olduğunu ve kente katma değer katacak çalışmaların yapılması konusunda önemli bir adımın atıldığını ifade ederek, bundan sonra kentin sorunlarının çözümü konusunda daha çok bir araya gelmeleri gerektiğini ve bunu da yapacaklarını ifade etti.
Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Enver Memduhoğlu da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsaların dışında, diğer tüm sivil toplum örgütlerinin beraber hareket etmeleri noktasında çalışmalarının olduğunu ve bu yönde bir misyon geliştirerek uluslararası ve profesyonel bir örgütlenme güttüğünü, ülkenin kalkınması konusunda çok önemli bir görev üstlendiğini belirti. Ayrıca, kentin önemli dinamikleri olarak sorunların çözümü noktasında bir araya gelememe ve ortak hareket edememenin kente zarar verdiğini ifade eden Memduhoğlu, “Birlikte mücadele edilmesi halinde ilimizin birçok sorununu çözeceğimize yürekten inanıyorum” dedi.
Erciş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Yağar ise, daha önce yapmaları gereken bu toplantının gecikmiş de olsa yapılmasının önemli bir başlangıç olduğunu, kentin sorunlarının çözümünde bir kurumun veya STK’nın tek başına hareket etmesinin fayda sağlamadığını, ancak birlikte verilecek mücadeleden sonuç alabileceklerini ifade ederek, “Bizler Erciş Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentin sorunlarının çözümü için yapılacak her türlü çağrıya olumlu cevap vermeye hazırız ve bunu sık aralıklarla yapmalıyız” diye konuştu.
Van İli Oda/Borsa Müşterek Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde ise şu maddelere yer verildi:
“9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda gündeme alınmak üzere; Şırnak-Van karayolu tamamlanmalı, çevre yolu ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler (özellikle 18. madde engeli) yapılarak tamamlanmalı, Kuzey Van Gölü Demiryolu hattı yapılmalı ve ilimizde lojistik merkez açılmalıdır. Bölgeye özel bir teşvik paketi açıklanmalı, bankacılık sektöründe karşılaşılan sorunların çözümü ve finansmana erişim kolaylaştırılmalı, mücbir sebep hali nedeniyle ötelenen ve biriken vergi borçları sorunu çözüme kavuşturulmalı, ekonomik sicil affı çıkarılmalıdır. Ülkede toplumsal huzurun ve barışın sağlanması konusunda bütün kesimler konuyu yeniden ele almalı ve sonuç alınıncaya kadar toplumsal mutabakat korunmalıdır. İlimizin güneş enerjisi potansiyeli kamu destekleri ve teşvikleri ile değerlendirilmeli, kentin elektrik alt yapısı yenilenmeli ve elektrik kesintileri konusunda kesin çözümler bulunmalı, doğalgaz kentin tamamına bir an önce ulaştırılmalıdır. İlimizde ve bölgemizde özellikle tarım, hayvancılık ve turizm başta olmak üzere makro düzeydeki yatırımlar kamu öncülüğünde yapılmalıdır. Bu konuda hükümet desteği alınmalıdır. İlimizde faaliyet gösteren meslek odalarının kurumsal altyapılarının geliştirilmesi ve teknik ekipman sorunlarının giderilmesi ve hizmet kalitesinin arttırılmasına katkı sunmak üzere ortak proje hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı. İş-Kur, KOSGEB, DAP, DAKA ve TKDK gibi kurumların kredi ve hibe destekleri konusunda bölgenin koşullarını göz önüne alarak çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu konuda ilgili kurumlar ile görüşmeler yapılması kararı alındı. Vergi terkini konusunda ortak hareket edilerek çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır. Müşterek meclis ve komite toplantısının 30 Ağustos 2016 tarihinde Van Ticaret Borsası’nda yapılması, 23 Ağustos 2016 tarihinde ise müşterek yönetim kurulu toplantısının Erciş Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılmasına oybirliği ile karar verildi.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER