Van’da Mazbata Krizi Sürüyor...

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Van'da 1 belediye dışında diğer belediye başkanlarına mazbatalar verildi.

Van’da Mazbata Krizi Sürüyor...

VanEkspres - 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde Büyükşehir ile 13 ilçe belediye başkanlığını kazanan HDP’lilere AKP’nin itirazı nedeniyle geciken mazbatalar verilmeye başlandı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin seçim sonuçlarına yaptığı itiraz üzerine Edremit, Tuşba ve Çaldıran İlçesi’nde seçimi kazanan HDP’li Eş Başkanlara KHK’dan ihraç olmasını gerekçe göstererek, mazbatayı ikinci sıradaki AKP adaylarına verdi.

AKP’nin itiraz ettiği Erciş ve İpekyolu'nda ise sonuçlar değişmedi. Bu ilçelerde Erciş Eş Başkanları mazbata alarak göreve başlarken İpekyolu Belediyesinin kazanan eş başkanlara bu hafta içi mazbata verilmesi bekleniliyor.

Van'da şimdiye kadar mazbatalarını alıp göreve başlayan belediyeler; Büyükşehir Belediyesi, Özalp Belediyesi, Erciş Belediyesi Başkale Belediyesi, Muradiye Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Çatak Belediyesi, Bahçesaray Belediyesi, Gürpınar Belediyesi, Saray Belediyesi,

KHK'li başkanlar yerine Ak Partili Başkanlar Mazbata Aldı

Tuşba Belediyesi, Çaldıran Belediyesi, ve Edremit Belediyesi'nde ise seçilen başkan adayları KHK ile ihraç edildiği gerekçesi ile mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verildi.

Mazbata Almayan Tek İlçe İpekyolu İlçesi

İpekyolu Belediye başkanlarına ise henüz mazbatalar verilmedi.İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ise yaptığı açıklamada, AK Parti'nin İpekyolu için yaptığı itirazın YSK tarafından reddedildiğini ve mazbatanın kendilerine verilmemesi için hiç bir engelin kalmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER