Van'da İlk Defa Böylesi Bir Eğitim Verildi

Van ilinde ilk defa Van içinden eğitimcilerle Yeni doğan bebeklerin canlandırma eğitimi yapıldı.Eğitim Sağlık Ocağı (ESO) toplantı salonunda gerçekleştirildi. Van İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Van İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim birimi gözetiminde yapıldı.

Van'da İlk Defa Böylesi Bir Eğitim Verildi

Van Haber- Yeni doğan bebeklerin canlandırma eğitimine ilimiz Yeni doğan uzmanı Prof. Dr. Ercan KIRIMİ koordinatörlüğünde gerçekleştirildi; Canlandırma eğitimi kursu ile ilgili olarak konuşan Prof. Kırımi; ‘Kendi imkanlarımızla ve kendi eğitmenlerimizle İlimiz merkez hastanelerinden ve ilçe devlet hastanelerinden 40 kişiye bu eğitimverdik, Bu eğitimin Amerikan standartlarında olduğu ve yeni çevirisi yapılmış Yeni doğan Canlandırma Kitabı ve eğitim materyali ile kursun tamamlandığını söyledi.

Prof. Kırımi; Üç gün süren eğitime 8’i Doktor, 13’ü ebe, 12si Hemşire, 5’i Acil Tıp Teknisyeni ve 2’si Paramedikolmak üzere çeşitli kurumlardan 40 kişi katılarak eğitim sertifikalarını almaya hak kazandı.

Bölgemizde bebek ölüm hızı diğer illere göre oldukça yüksektir. Yeni doğan bebekler bu ölümler içinde en önemli bölümü oluşturmaktadır. Bu eğitimler sayesinde bölgemizin bebek ölüm hızının da azalmasını umuyoruz.

Bu kursun en önemli özelliği tamamen bölgemizden yetişen eğitimcilerle yapılması oldu. Haziran 2017’de ilimizde eğitimci eğitimi yapılarak bu kurs için eğitimciler yetiştirildi. Bundan sonraki Yeni doğan canlandırma programı eğitimlerinin de ilimizde sık sık ve kendi eğitimcilerimizle yapılması planlanmaktadır. Van ili dışında Muş, Bitlis, Hakkari, Iğdır ve Ağrı’da da eğitimler planlanmaktadır. Böylece bölgemizde Yeni doğan bebek canlandırma eğitimi almayan hiçbir sağlık personelinin kalmaması planlanmaktadır dedi. Eğitim Sonunda başarılı olan kursiyerlerimize sertifika verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER