Van'da HDP Halk ile Buluştu

Van HDP il örgütü seçim öncesi Halk İstişare toplantısı gerçekleştirdi.

Van'da HDP Halk ile Buluştu

HDP Van İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında ‘Halkla İstişare Toplantısı’ düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, HDP’nin 24 Haziran’da 7 Haziran’ı aşan bir başarı yakalayacağını söyledi.

HDP Van İl Örgütü tarafından düzenlenen ‘Halkla İstişare Toplantısına’ HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, HDP MYK Üyesi Zahide Besi, DBP PM Üyeleri, Barış Anneleri, TJA Aktivistleri, yerine kayyum atanan Belediye Eş Başkanları ve halk katıldı.

DEDE : 7 HAZİRAN SEÇİMLERİ AKP’Yİ RAHATSIZ ETTİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede,  “Biliyorsunuz 2015 yılında gerçekleştirilen 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden önce 2013-2015 süreci nispeten daha demokratik bir süreci yaşadık. Bu dönem içinde filizlenen bir siyasi parti olarak HDP ortaya çıktı. Yeni bir parti olmasına rağmen HDP 7 Haziran’da ciddi bir başarı, hava ve atmosfer yakaladı. Yakalanan bu büyük başarı çizgisi AKP iktidarını rahatsız etti. Çok ağır koşullar ve baskılar altında 1 Kasım’da seçimlere girdik ve şiddet ortamı artarak devam etti. Bu coğrafyada ortaya çıkan halkların yaşama umudu HDP olduğu için hedef alındı. 90 Yıllık sisteme alternatif olarak HDP ortaya çıktığı için bu saldırılar gerçekleşti. “ diye konuştu.

‘DEMOKRATİK SİYASETTE ISRAR EDİYORUZ’

“Daha önce eşi benzeri görülmemiş saldırılar hayata geçirildi, eş başkanlarımız tutuklandı, kayyumlar atandı, kentler yakıldı-yıkıldı… 100 binlerce kişi işinden edildi, onlarca demokratik kitle örgütü, basın yayın kurumu kapatıldı. “ diyerek son 3 yılda yaşananları özetleyen Dede, “ Tüm bunlar Recep Tayyip Erdoğan döneminde oldu. Tek tip, tek adam bu ortamda dayatıldı. Bunun karşısında HDP olarak hiçbir dönem bu mücadeleden vazgeçmedik, baş eğmedik, diz çökmedik. Saldırılar ise hala sürüyor, Bu asla bizde yılgınlığa yol açmadı ve demokratik siyaset yapmakta ısrar ediyoruz. “ dedi.

‘ÜLKEYİ KHK’LARLA YÖNETEBİLECEKLERİNİ SANDILAR’

Kürtlere ve demokratik kesimlere karşı yapılan saldırılır ile  en nihayetinde ülkenin önetilemez bir duruma sokulduğunu kaydeden Dede, “  Son birkaç aydır, gelişen ekonomik veriler, dış tepkiler, diplomatik krizler hükümeti erken seçim kararı almaya götürdü. Bu erken seçim kararını ülkeyi yönetemediklerinden ötürü aldıklarını biliyoruz.  KHK’larla ülkeyi yönetemeyeceklerinin farkına vararak böyle bir karar aldılar. Bu erken seçim kararı bizler açısından bir umutsuzluk değil, aksine bir umut yaratmıştır. Bu durum ne kadar zafere yakın olduğumu gösteriyor. Yeter ki doğru politikalar üretelim ve halkımızla buluşalım. “ şeklinde konuştu.

 

‘YENİ YAŞAMI VAAT EDEN TEK PARTİ HDP’DİR’

İttifak tartışmalarını da değinen Dede, konuşmasını şöyle sürdürdü : “ Türkiye tarihinde ilk defa ittifaklar yasal düzenleme ile yeni bir dönem doğdu. AKP MHP karşısında İYİ Parti, CHP, SP, DP ittifakı oluşturuldu. İki ittifakta Kürtleri ve demokratik güçleri Türkiye’de siyasal yaşamın sürecin dışına itiyor. Bizim bu koşullar altında HDP’nin 7 Haziran’ı aşan bir başarı yakalayacağından şüphemiz yok. Çünkü iki ittifak ta ülkeye yeni bir şey vaat etmiyor. Eskiyi yeniden yaşatmak isteyenler ile,  yeni bir statükoyu dayatan iki ittifak var. Bunlara karşı demokratik tek programı olan parti HDP’dir. Çok daha genişlere ulaşabilen, demokratik bir ülkeye kavuşmak isteyenlerin arzularını gerçekleştirecek tek parti HDP’dir.  HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Sayın Selahattin Demirtaş’ın 2. Tura kalacağına inanıyoruz ve buna yürekten inanıyoruz. AKP-MHP ittifakının karşısında gerçek demokratik bir yaşamı inşa edebilecek tek güç Halkların Demokratik Partisi’dir. Tüm toplumun HDP programı karşısında ikna olacağını düşünüyoruz. Sizlerle birlikte başaracağız, Senle değişeceğiz…-!”

Dede’nin konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

 

 

31924694 1832744633455363 491496940454805504 n - Mihrican Zorlu Günok, artan iş cinayetlerini yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER