Van'da 5 Bine Yakın Esnaf Kayıt Dışı

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Aydemir ve Van Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Çetin Karaduman Defterdarlık Makamını ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Van' da çok sayıda kayıtsız esnafın bulunduğu dile getirildi.

Van'da 5 Bine Yakın Esnaf Kayıt Dışı

Van Ekspres-  Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Aydemir ve Van Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Çetin Karaduman Defterdarlık Makamını ziyaret etti.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Aydemir '' Gerek  vergi  dairesi, gerekse belediyeler tarafından  vergi  ve  ruhsat denetimleri  düzenli olarak kayıt dışılık önlenmeli  hem tüketici güvenliği hem toplum sağlığı açısından; hem de yükümlülüklerini yerine getiren esnafımız ile oluşan haksız rekabet açısından, kayıtsız esnafın kayıt altına alınması önem taşımaktadır. Vergi dairesi ve belediye tarafından yapılması gereken iş yeri denetimlerinin düzenli bir şekilde yapılması ve kayıtsız esnafın kayıt altına alınması sağlanmalıdı'' dedi. 

Aydemir, ''Meslek Odalarında  Basit Usul Vergi Mükellefi olarak kayıtlı olan Esnaf ve Sanatkarların  Vergi Dairelerince ve Mal Müdürlüklerince  vergi terkin yapılmadan önce , Fatura , Fiş alıp almadıkları ilgili odaya sorulduktan sonra yapılmalı ; ilgili Odanın bilgisi dışında yapılan terkinlerde odaya kayıtlı üyenin vergi terkini 6 ay sonra Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi  (ESBİS)  ‘ de   görülmekte olup  , bundan dolayı hiçbir şekilde aidat alınmamaktadır. Buda oda gelirleri açısından haksızlık oluşturmaktadır'' şikelinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER