Van'da 150 Sağlık Çalışanı Hakkında Soruşturma Açıldı

Van'da 150 sağlık çalışanı hakkında "gizli tanık" ifadeleri gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı. Sağlık çalışanlarının Kürtçe şarkı dinlemeleri, SES'e üye olmaları ve faaliyetlerine katılmaları suç sayıldı.

Van'da 150 Sağlık Çalışanı Hakkında Soruşturma Açıldı

Van Haber-  Van Dursun Odabaşı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 40 sağlık çalışanı "gizli tanık" ifadesi gerekçe gösterilerek Van İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM'e çağrılarak ifadeleri alındı. Konuya ilişkin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Hakkari-Van Tabipler Odası Başkanlığı (TTB) tarafından ortak basın toplantısı düzenlendi. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) şube binasında yapılan toplantıya, çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Ortak açıklamayı okuyan SES yöneticisi Emin Yılmaz, soruşturmayı "skandal" olarak niteledi. 

SES ÜYESİ OLMAK SORUŞTURMA NEDENİ

Şu ana kadar 40 sağlık emekçisinin ifadeye çağrıldığını ancak ifadeye çağrılacak sağlık çalışanı sayısının 150 olduğunu ifade eden Yılmaz, soruşturmanın "gizli tanık" beyanlarına dayandırıldığına işaret etti. Yılmaz, "Gizli tanığın; 'Bu kişi SES üyesidir', 'Bu kişi hastanede SES' e üye kazandırmıştır', 'Bu kişi servis içerisinde Kürtçe şarkı dinliyor ve söylüyor' gibi ifadeleri emniyet tarafından suçlama olarak değerlendirilmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur" dedi. 

'KÜRTÇE ŞARKI DİNLEMEK ÜZERİNDEN SUÇ YARATILIYOR'

Türkiye’de sendikal hakların hiçe sayıldığını vurgulayan Yılmaz, sendikaların yasal çerçeve içerisinde çalışma yürüttüğünü kaydederek, “Ayrıca Kürtçe yasaklıymış gibi Kürtçe şarkı dinleyip söylemek üzerinden suç çıkarılma gayreti içine girilebiliyor. Bu bahsedilen eylemler suç değil, aksine temel insani haklardır. Fakat bu soruları hazırlayan ve soranlar, bilinçli olarak bu hakları birer suç niteliğine büründürüp kişiler üzerinde baskı kurmak suretiyle bu hakların kullanımını engellemeye çalışarak açıkça suç işlemektedir” ifadelerini kullandı. 

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ' 

Hastane yönetimine, "Soruşturma gizli tanık beyanları üzerinden yürütüldüğüne göre, hastane içinde muhbir olarak görevlendirilen kişiler mi var?" sorusunu yönelten Yılmaz, gizli tanık beyanı ile sağlık çalışanlarının üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını aktardı. Yılmaz, tüm baskılara rağmen seslerini yükselteceklerini vurgulayarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: mezopotamyaajansi

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER