Van'da 10 Ekim şehitleri anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Türkiye'nin birçok yerinde anıldı. Van’da da yapılan açıklamalarla katliam lanetlendi, yaşamını yitirenler anıldı.

Van'da 10 Ekim şehitleri anıldı

Van Haber- 10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler Türkiye'nin birçok yerinde anıldı. Van’da da Halkların Demokratik Partisi (HDP), KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin yaptığı basın açıklamaları ile Katliamda yaşamını yitirilenler anıldı.

Van’da Halkların Demokratik Partisi Van İl Örgütü Katliamı kınayarak, ‘’ 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde toplanan Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, emekçi, genç, yaşlı on binlerce insana Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı yapıldı’’ dedi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; ‘’ 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde toplanan Türk, Kürt, Alevi, Sünni, kadın, emekçi, genç, yaşlı on binlerce insana Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı yapıldı. Barbar IŞİD’in canlı bombaları ile 102 insanımız yaşamını yitirdi, 419 insanımız yaralandı. On binlerce insan AKP iktidarının ülkeyi adım adım sürüklediği çatışma, savaş ve baskı ortamından çıkılması; diyalog ve müzakereler ile kalıcı ve adil barışın sağlanabilmesi talebiyle Ankara’ya gelmişti. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısı ve onlarca kurum ve kuruluşun katılımı ile gerçekleşen bu buluşmaya tahammül edilmedi. Uğursuz bir saldırı planlandı ve adım adım sonuçlandırıldı.  Soruşturmanın ilk anından itibaren, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarı, hiçbir hakikatinin olmadığını bile bile “kokteyl saldırı” ifadesinin arkasına sığındı. Katliamı IŞİD’in yaptığını söylememek için ellerinden geleni yaptılar. Ama gerçekler örtülemedi. Hem saldırganların kimlikleri hem de saldırı ile ilgili onlarca bağlantı Ankara Katliamı’nı IŞİD’in gerçekleştirdiğini kanıtladı. Kokteylci zihniyet etkin bir soruşturma yürütülmesini engelledi. Aynı zihniyet uğursuz planın ortaya çıkarılmasını ve davanın sonuçlanmasını da engelliyor. Bu saldırının devlet içindeki kimi grup ve odakların işbirliğiyle; Emniyet başta olmak üzere hükümet yetkililerinin gerekli ve yeterli güvenlik önlemlerini almamalarıyla yapıldığına dair çok güçlü emareler ortaya çıkmış olmasına rağmen, hukuk alanında henüz herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Suçluları cezalandırmak yerine canlarını yitiren ailelere saldırmaktan geri durulmadı.  Unutmayalım ki, bu saldırı Türkiye’de gerilim ve çatışma siyasetinin adım adım yükseltilmesinin; 7 Haziran 2015 seçimi sonrasında AKP’nin iktidar çoğunluğunu kaybetmesi ile birlikte erken seçim sürecinin şiddet ve savaş politikaları ile birlikte devreye alınmasının bir merhalesidir. Ankara Katliamı, Suriye ve Irak’ta IŞİD, El Nusra gibi El Kaide türevi örgütlerin desteklenmesinin Türkiye halklarına ödettiği bir bedeldir. Ülke içinde ve dışında savaşa ve şiddete dayalı politikaların bir sonucudur. Barış ve demokrasi mücadelesini başarıya ulaştırmak, başta Ankara Katliamı’nda “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” şiarıyla bir araya gelen ve sonsuzluğa uğurladığımız canlarımız olmak üzere, bu mücadelede yaşamını yitiren tüm insanlarımıza karşı bir sorumluluğumuzdur. Onları bir kez daha saygıyla anıyor, ailelerinin ve tüm sevenlerinin acılarını ve yasını paylaşıyoruz’’ denildi.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nden Ortak Açıklama

Van'daki 10 Ekim anması ise KESK Van Şubesi'nde yapıldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin katıldığı açıklamada, katliam bir kez daha lanetlendi. 

Emek örgütleri adına açıklamayı yapan Abdullatif Tül, şunları söyledi: 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümünde Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bundan tam iki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapmıştı. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.

Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi. 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.

Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.

Dinleme kayıtlarına yansıyan saldırı planlarına, mitinglere yönelik canlı bomba eylemi istihbaratı yazışmalarına rağmen, kimlikleri bilinen IŞİD militanlarının Ankara’nın göbeğinde gerçekleştirdiği katliamı adeta seyreden istihbarat birimlerine öfkemiz devam ediyor.
Patlamaların hemen ardından yaralılara gaz bombalarıyla saldıran, ağır yaralı arkadaşlarımızı nefes alamaz hale getiren, alanda bulunan hekim arkadaşlarımızın yaralılara ilk yardımını geciktiren, patlama gecesi olay yerini TOMA’larla yıkayarak delilleri karartan emniyet yetkilerine öfkemiz devam ediyor.

Müfettiş raporlarına ve Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin lehimizdeki kararına rağmen, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması talebimizi görmezden gelen mahkeme heyetine öfkemiz devam ediyor

Yitirdiğimiz arkadaşlarımızı olay yerinde anmamıza, katliamı kınamamıza her defasında engel olmaya çalışan, her Ekim ayı başında “gösteri yasağı” ilan eden, bugün 10 Ekim 2017 de olay yerinde anma gerçekleştirmek isteyen emek ve meslek örgütlerine gaz ve plastik mermi kullanarak müdahale eden   Ankara Valiliği’ne öfkemiz devam ediyor.
Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz.
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER