Van Tarım Fuarı kapılarını 8. kez ziyaretçilere açtı

Ajans Asya Fuarcılık tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen ve Pazar gününe kadar açık kalacak ‘Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’ kapılarını ziyaretçilere açtı.

Van Tarım Fuarı kapılarını 8. kez ziyaretçilere açtı

Fuarın açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, DAKA Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, bazı kurum amirleri, stant açan esnaflar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen fuara, çeşitli illerden 121 firma katıldı.

Fuar ile ilgili açıklamada bulunan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, “Bugün Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük ama Türkiye’nin de kendi ölçeğinde en verimli fuarını açtık. Geçen sene 51 bin 852 kişi fuarımızı ziyaret etmişti. Bu sene hedefimiz 60 bin kişinin fuarımızı ziyaret etmesi ve inşallah o doğrultuda gidecektir. İlk gün olmasına rağmen katılım gayet güzel. Sabah 10.00 itibariyle ziyaretçilerimiz gelmeye başladı. Bu gün akşama kadar 15 bin ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Fuarın açılışında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van'ın hayvancılıkta ülkenin önemli merkezi olduğunu ifade etti. Devlet olarak hayvancılığın gelişmesi için çok gayret ettiklerini vurgulayan Zorluoğlu, “Bu sene Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin kararıyla sadece Van'da değil tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaylalarla ilgili önemli bir karar aldık. Yayla ve meralardaki bütün sınırlamalar kaldırıldı. Biz de Van'daki yayla ve meraları çiftçilerimizin kullanımına açtık. İnşallah bu sene Van'ımızın yayla ve meraları daha fazla hayvanla dolup taşacak ve hayvancılık Van ekonomisine daha fazla katkı sağlayacaktır" dedi. 

Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, 8. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarımızın açılışına hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü…  İnsanoğlunun en temel ihtiyacı olan tarım ve hayvancılık önemi her geçen gün artan hayati bir sektör haline gelmiştir. Dolayısıyla tarım, sadece üreticileri değil, tüketicileri de doğrudan ilgilendiren bir sektör durumundadır.  Bölgemizde tarım ve hayvancılık temel ihtiyacımızı karşılamaktan öte, temel geçim kaynağı ve istihdam kapısıdır.

Fuarlar, üretici ile tüketiciyi buluşturan, yerel kalkınmanın gelişimine imkan  sağlayan en önemli organizasyonlardır.

Van Ticaret Borsası olarak,  yerel ürünlerimizin tanıtımını ve pazarlanmasını sağlayan, ilimizin önemli dinamiklerini bir araya getiren fuarlarımızı çok önemsiyor ve destekliyoruz.

Fuara katılım sağlayan firmalarımızın sayısının her geçen yıl biraz daha artması,  umut ve memnuniyet vericidir.

Küçükbaş hayvancılıkta sayısal olarak Türkiye’nin en iyi ili konumundaysak, bu güçlü potansiyeli çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

İlimizin ve ülkemizin kalkınması ve ekonomik büyümesindeki en önemli kilit sektörler tarım ve hayvancılıktır.

Gereken çalışma, proje ve destekler ile ilimizde tarımın hak ettiği yerlerde olmasını temenni ediyor diyerek sözlerini noktaladı.


Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Anadolu insanın yüz yıllar boyu, en önemli uğraşı ve geçim kaynağı olan tarım, Cumhuriyet’in kurulmasından  1980’li yıllara kadar da,  ülke insanını yeterince beslemiş,ithalata gerek duyulmamış ve ekonominin lokomotifi olmuştur.80’lerden başlayarak, serbest piyasa ekonomi modelleri, dışa bağımlı libaralleşme sonucu inşaat, hizmet ve sanayi alanlarında gelişmeler kaydedilirken, tarım ürünleri bakımından kendi kendine yeten iki, üç ülkeden biri olan Türkiye’de tarım ihmal edilmiş ve gerilemeye başlamıştır.Oysa tarım sektörü, ülke ekonomisinin güçlenmesi ve işsizlik sorununun çözümü açısından fevkalede önemlidir.

Aslan, Son yıllarda, devletimizin  ve hükümetimizin hayvancılığa verdiği desteğin, yarınlar  adına umut olacağı kanısındayım. Bundan sonrası için de, hayvan soylarının iyileştirilmesi, mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığının geliştirilmesi, otlakların korunması, erken kesimin önlenmesi ve ucuz yem üretiminin arttırılması ile beslenme ve ihracat olarak gerekli ilerlemeyi göstereceğine inanıyorum.

Makro düzeyde baktığımızda ise, tarım ve ona bağlı olarak hayvancılık sektörümüzde, gelecek yıllar için, değişmez bir “Master Plan”düzeyinde, ülkemizin tarım, mera, göl, kuş besi alanları ve su kaynakları disipline edilmelidir. Bu plan ve programlar halkımıza anlatılmalıdır. Anlayarak benimsenirse, ülke çapındaki uygulamalarda başarı oranı çok yüksek olacaktır.Tarıma verilecek planlı destek, ülke ekonomisine, insan sağlığına, doğamızın geleceğine büyük artı değerler kazandıracaktır. Dedi.

Açılış töreni,‘En güzel kuzu, en güzel buzağı, en güzel oğlak ve Van peyniri yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile süren program, kurdele kesimi ve stantların gezilmesi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER