Van Heyeti İran'dan Mutlu ve Umutlu Döndü

Van Ekonomi Konseyi ve Van TSO öncülüğünde geçtiğimiz hafta İran’a çıkarma yapan Vanlı işadamları mutlu döndü.

Van Heyeti İran'dan Mutlu ve Umutlu Döndü

Van Haber- Van Ekonomi Konseyi çatısı altında ve Van TSO’nun öncülük ettiği ve sürekli yüzümüzü Doğu’ya dönmeliyiz dediği İran için gelecekte güneşli ve güzel günler Van’ı bekliyor. İran ziyaretinde yer alan isimler, “Yakın zamanda 2 ülke arasında önemli gelişmeler olacak.” Diyor.

Van-İran arasındaki ilişkiler her geçen gün ileri boyutlara taşınmaya devam ediyor. Kapıköy’ün Modernizasyonu ile başlayan süreç Van’a artı değer olmaya devam ediyor. Son 1 yıldır İranlılar’ın Van’a geliş rekoru kırdığı, İranlıların kış ayları yaklaşmasına rağmen hala Van sokaklarında eksik olmaması Van’ın yüzünü güldürmeye devam ediyor. Buna rağmen hala İran payından büyük pay almaya çalışan Van, iki ülke arasındaki 30 milyar dolarlık dev pastada aslan payını kapmaya çalışıyor. 2023 ihracat hedefi 1 milyon dolar olan Van’da son yıllarad giyim ve mobilya sektörü ihracatta da ciddi sıçrama yaparken Van TSO öncülüğünde tüm sektörlerde dev girişimler yapılmaya devam ediyor. Bunun sonuncusu de Ekonomi Konseyi, Van TSO ve Van OSB’deki aşadamlarından oluşan heyetin İran ziyareti oldu. Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın son derece olumlu izlenimlerle döndüğü o toplantıyı bu kez de İran’daki görüşmelere bizzat şahit olan işadamları değerlendirdi. O isimler son yılların en etkili görüşmesinden hem kendileri hem Van adına eli dolu gelirken, Van’ın geleceğinin İran ile olan ekonomik işbirliği ile olduğunu bir kez daha yeniledi. İşadamları Van TSO’nun etkili lobi çalışmasına da bizzat şahitlik etti.

 

 

İRAN’A ETKİLİ ÇIKARMA

Van Ekonomi Konseyi öncülüğünde Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şubesi birlikteliğinde geçtiğimiz hafta İran’a gezi düzenlendi. Düzenlenen gezi kapsamında İran’ın Hoy, Salmaz, Urumiye kentlerinde önemli görüşmeler ve toplantılar yapıldı. Sektörden temsilcilerin, Van TSO üyelerinin ve işadamlarının katıldığı İran gezisinde Türkiye-İran arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik toplantılar düzenlendi. 2 ülke arasında ilişkilerin, Van’ın İran’daki önemi, sınır kapılarındaki sorunların ve daha birçok konunun konuşulduğu toplantılar 2 ülke ve Van’ın geleceği için önemli gelişmelerin yaşanacağı sinyali verildi. Gazeteniz Şehrivan olarak o ziyarette yer alan sektör temsilcileri ve katılımcılarla görüştük. İşte, Van TSO’nun önemli bir adım attığı gezide yer alan isimlerin İran ve gezi izlenimleri...

 

 

TANDOĞAN: GÜCÜN FARKINDA DEĞİLİZ

İran gezisi ile ilgili gazetemize konuşan işadamlarından ilki Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan oldu. Tandoğan İran’ın Türkiye’nin yanı sıra Van’ın da komşusu olduğunu söyledi. Tandoğan şöyle konuştu: “80 milyonluk nüfusu ile bu büyük potansiyeli yeterince değerlendirmediğimizi ben bir kez daha orada gördüm. Biz bu büyük ekonomik gücün ve pazarın farkında değiliz. İkincisi ise özellikle İran’la ilişkilerde Van’ın bağlı olduğu Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanlığı Erzurum’da yer alıyor. Buradaki sorun aslında Erzurum’un siyasi anlamdaki lobiciliğin bizden çok ileri olduğu anlamına gelmiyor. Bizim bu pazarın ve bu gücün farkında olmadığımız anlamındadır.”

 

“2 ÜLKENİN BİR BİRİNE İHTİYACI VAR”

“Gezimiz inanılmaz geçti.” Diyen Tandoğan, İran’da üst düzey isimlerle muhatap olduklarını aktardı. Devlet erkanının katılığı toplantıların verimli geçtiğine dikkat çeken Tandoğan, “İran’da zaman en iyi şekilde geçti diyebilirim. Benimle izlenimlerime göre gelip-giden İranlıların sıkıntılarıyla ilgili çözümler de konuşuldu. Daha fazla yara açmadan ve sorun yaratılmadan çözüm konusunda iyi fikirler ortaya çıktı. Kendi sektörümüz tarafından baktığımız zaman ise biz son 20-25 yıldır sektör olarak alışverişler yapıyoruz. Biz 2 ülke olarak dünya sıralamasında ilk 5 içinde yer alıyoruz. Sektör olarak bir birimizle çalışmamız gerekiyor. İthalat ve ihracat anlamında bazı malların ve kalemlerin açılması gerekiyor. Sektörün daha fazla büyümesi için 2 ülkenin bu ticarete ihtiyacı var.” Dedi.

 

VAN, İRAN’IN AVRUPA’YA AÇILAN KAPISI

Tandoğan konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Biz İran’ın Avrupa’ya açılan kapısıyız. Bizden teknoloji, yeni makine ve buna benzer malları bizim üzerimizden rahatlıkla alabilirler. Bu yüzden İran pazarı inanılmaz derece önemli ve değerlidir. Bizim bunu sürekli söylememiz ve gündeme getirmemiz gerekiyor. Bu tür ziyaretleri daha fazla yapmamız ve geliş gidişleri artırmamız gerekiyor. Her gittiğimiz yeni bir şeyler görüyoruz ve ufkumuz açılıyor. İran’la işi olan olmayan herkesin gidip gelmesi gerekiyor. Sadece sektör değil turizm anlamında çalışmalar yapılması gerekiyor. Herkesin İran’a gidip gelmesi önemlidir. Bu yapıldığı zaman herkes İran’ın ne kadar önemli olduğunu görür. İran’ın herkese faydası var. Bu yüzden hepimizin bunun değerini iyi bilmemiz gerekiyor.”

 

 

GEDİK: İRAN’DAN GİRİŞİMCİ GELECEK

Van İş Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik de gazetemize yaptığı açıklamada, İran’ın Van için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Gedik, “Şuanda İran sadece turizm ayağı olarak görünüyor. Ama bizim için asıl öneme sahip olan konu İran’ın yatarım ayağı. Biz İran’da iş yapan önemli kişileri Van’a getirmek için aylardır mücadele veriyoruz. Meyvesini almaya başladık diyebiliriz. Şuanda Van İŞGEM’de 4 İranlı girişimciye yer verdik. İran’dan Van’a beyin ve sermaye göçü başladı diyebiliriz. İran’da 3 ayrı ilde toplantı gerçekleştirdik. Katılım çok iyiydi. Bizi o kadar iyi ağırladılar ki çok memnun ayrıldık. İranlılarda bu ziyaretten çok memnun kaldı. Karşılıklı geliş ve gidişler ticareti de olumlu yönde etkileyecek. İlgi gerçekten çok iyiydi. Özellikle güven ortamının olmasından çok memnun kaldıklarını dile getirdiler. Eskiden olsaydı gelmezdiler ama şimdi güven ortamı olduğundan daha rahat bir şekilde geliş ve gidişler gerçekleştiriliyor.” Diye belirtti.

 

 

TASAN: KAZANIMLI BİR ZİYARET OLDU

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (PERDER) Van Şubesi Başkanı Faruk Tasan, geçtiğimiz hafta kalabalık bir heyetle İran’a yaptıkları ziyaretin çok verimli geçtiğini ifade ederek, bu tarz ziyaretlerin sıklıkla yapılması gerektiğine dikkat çekti. Tasan, temaslar sırasında yaşanan en büyük sıkıntının İran ve Türkiye siyasi ayağının yeterli olmadığını dile getirdi. Tasan, “Ama her şeye rağmen çok verimli ve bol kazanımlı bir ziyaret gerçekleştirdik. Çok faydalıydı. Şehrimizin ekonomisi için çok iyi bir girişim olduğunu ifade edebilirim. Özellikle Süleyman Güler Beye bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Ve bu tarz ziyaretlerin sürekli olmasını destekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

“OTOPARK KAPASİTESİ ARTTIRILMALI”

Tasan, ziyaret sırasında gerçekleştirdikleri temaslarda kendilerine gelen en büyük şikayetin siyasi ve Van esnafının İranlı turistlere karşı anlayışsızlık olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti: “İranlı turist Van esnafından gerçekten çok şikayetçi. Özellikle Urmiye Ticaret Odası başkanı bu sorunu dile getirdi. Van esnafının İranlı turistlere bir malzemeyi fiyatından çok daha pahalı sattığını dile getirdi. Fiyatlar çok fazlaymış dediklerine göre. Bir diğer sorun ise Kapıköy’deki otopark sorunu. Özellikle Türk tarafından bu sorun çok fazla varmış. İran tarafında bin 600 araçlık yer varken, Türk tarafında 300 araçlık yer olduğundan sıkıntı yaşanıyormuş. Kapasitenin arttırılmasını talep ediyorlar.”

 

 

TASAN: YÜZÜMÜZÜ İRAN ÇEVİRMELİYİZ

İranlıların kapıdan istedikleri ürünü geçiremediklerinden kaynaklı bir başka sorun olduğunu kaydeden Tasan, Türkiye vatandaşı olarak da İran’da mazotun çok ucuz olduğunu ancak Türkiye’de çok pahalı olmasından dolayı sorun yaşadıklarını kaydetti. Tasan, “Türkiye’nin yüzünü İran’a çevirmesi şart. İran’ı gerçekten çok iyi değerlendirmek zorundayız. Çok iyi bir potansiyel var İran’da. İranlılarda buralarda yatırım yapmak için çok uğraşıyor. O yüzden onları memnun etmemiz şart. Süreçle ilgili çok olumlu tepkiler aldık. Çatışmaların aza indirilmiş olmasından çok memnunlar. Çünkü çatışmanın olmadığı yerde ticaret var, huzur var. Ancak çatışma varsa ticarette olmaz huzurda. İranlıların bu konudaki görüşleri bizi gerçekten çok mutlu etti. Çok olumlu sonuçlarla döndük. Bu tarz ziyaretleri sıklıkla yapmamız gerekiyor.” İfade etti.

 

 

GÜLER: SON YILLARIN EN İYİ ZİYARETİ

Gazetemize ziyaretle ilgili konuşan Tüm Sanayici İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şube Başkanı Süleyman Güler ise şunları söyledi: “Son yıllarda gittiğimiz ve yaptığımız en verimli toplantılardan birisini yaptık. Bu toplantıda ayrıca Van adına önemli bir dayanışma örneği sergilendi. Ekonomi konseyi kapsamında, Van TSO, Van OSB ve TÜMSİAD birlikteliğinde İran’da ziyaret ve görüşmeler yapıldı. İran’da çok iyi karşılandık ve üst düzey görüşmeler yapıldı. Çok verimli görüşmeler oldu. Buradan gelen arkadaşlarımızın hepsi kendi sektörü ile alakalı İran’daki sektörlerle görüşmeler yaptı. Gümrükte yaşanan sorunların bire bir İranlı yöneticilere dile getirebildik. Somut adımlar atılması anlamında yol aldığımızı düşünüyorum. Daha çok gidip gelmemiz ve kapıları aşındırmamız gerekiyor.”

 

VAN’DA VE İRAN’DA FUARLAR YAPILACAK

Fuar alanında İran’da protokol yaptıklarını dile getiren Güler, “Oradaki fuar temsilcileri ile görüştük ve hem İran hem de Türkiye tarafından yani Van’da 3 fuar yapma kararı aldık. İranlıların da önümüzdeki günlerde Van’a gelmesi bekleniyor. Bu görüşmeleri Van’da yapacağız. İran bizim için fırsatlar ülkesi. Tarım ve turizm anlamında faydalanabileceğimiz bir pazardır. Bizim bunu iyi araştırmamız gerekiyor. Bu bizim için altın bir pazardır. Dünya şu anda gözünü İran’a dikmiş. Bizim bunun değerini bilmemiz gerekiyor. Bizde gümrük inşaatı devam ediyor. Önemli bir kapı olacak. İran’da hem gümrük hem de yol konusunda çalışma yapılıyor. Pazara sahip çıkmamız ve daha çok gidip gelmemiz gerekiyor.” Dedi.

 

“REALİST KARARLAR ALMALI VE HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

Güler, İran’da turizm alanında şikayetler aldıklarını belirterek son olarak şunları söyledi: “Bu konuda realist kararlar almamız ve hayata geçirmemiz gerekiyor. Başka iller İranlı turistlerin Van’a gelmesinden dolayı gözünü İran’a çevirdi. Bu yüzden sahip çıkmamız gerekiyor. Sadece turizm değil tarım anlamında da İran’dan faydalanmamız gerekiyor. Ortak OSB’ler ile bürokrasiyi kaldırabiliriz. Bizim teknolojimizi onlara onların enerjisini bir araya getirerek dünyaya açılmamız gerekiyor. Serbest bölgeler kurulması gerekiyor. İran bunu yapmış ve sınırlarda serbest bölgeler kurmuş. Bizim de bunu hayata geçirmemiz gerekiyor. Yatırımcılar serbest bölgeleri önemsiyor. Ortak üretim önemlidir ve bir gelecek oluşturacaktır. Açıkçası, altın fırsatlar var değerlendirmemiz lazım.”

 

 

SELÇUK: ÖNEMLİ BİR GEZİ OLDU

Van Sanayici İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Selçuk da güzel bir gezi geçirdiklerini söyledi. Kurumlar ve heyetler arasındaki bire bir görüşmelerin başarılı geçtiğini aktaran Selçuk şöyle konuştu: “Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın buradaki katkı çok büyüktü. Başkan Necdet Takva’nın ikili görüşmeleri önemliydi. Hem Kapıköy Gümrük Kapısı hem de Gelincik Sınır Kapısı için yapılan görüşmeler orada büyük yankı uyandırdı. Bizim açımızda çok başarılı bir gezi olarak algıladım ben. Hemen ticari ilişkiler açısından hem de İranlıların Van’a bakışı açısından önemli bir seyahat olduğunu düşünüyorum.”

 

PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI TİCARET

Van’ın yüzünü İran’a çevirmesi gerektiğini dile getiren Selçuk, “Van ticareti olarak bizim yüzümüzü İran’a çevirmemiz gerekiyor. Çünkü başka bir kapımız yok. Yıllardır hep pamuk ipliğine bağlı bir ticaret sürdürüyorduk. Yarın oldu veya olmadı şeklindeydi. Ancak bunu sağlamlaştırmak adına sınır ticareti ile uğraşan firmaların hem de İran tarafındaki insanların bu işe daha sıkı sıkıya bağlanması gerekiyor. Bu işin daha fazla geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.” Dedi.

 

“SADECE KONAKLAMA OLMAMALI”

İŞGEM yönetiminde de yer alan Selçuk, İranlı 4 yatırımcıyı da Van’a getireceklerini sözlerine ekledi. Selçuk konuşmasını şöyle tamamladı. “Van’da zaten bir ticaret var ama bu sadece konaklama ve tekstil üzerine kalmamalı. Ben ayrıca İŞGEM yönetiminde yer alıyorum. Biz inşallah 4 tane İranlı girişimciyi de Van’a getireceğiz. Onların üretiminin burada olması önemlidir. Kedi ürünlerini Madde İn İran olarak satamadıkları için onlarda Van’a ve Türkiye’ye çok olumlu bakıyorlar. Bizim İranlıların da Van’a getirmemiz ve burada üretim yaptırmayı hedeflememiz gerekiyor.”

 

 

PERİHANOĞLU: İŞ TEKLİFLERİ ALDIM

İşadamı Hasan Perihanoğlu ise geziyi düzenleyenlere teşekkür etti. Perihanoğlu, “Çok olumlu ve verimli geçti. Ben daha önce OSB ve TSO yönetiminde yer aldım ve defalarca İran’a gittim. Bu sefer ki toplantı ve karşılama çok farklıydı. Bundan 2 ülkenin cumhurbaşkanlarının önemli etkisi vardı. Bunun dışında Van’ın İran için vazgeçilemez olmasınında önemli katkıları vardı. Burada Van TSO’nun da elbette ki katkısı var. Necdet Beyin boş olmadığını İranlılarda görmüş oldular. Bana İran’dan iş teklifleri ve birlikte çalışma teklifleri geldi. Aynı şekilde diğer arkadaşlarıma da bu teklifler geldi.” Şeklinde konuştu.

 

“BİZE KATKISI ÇOK OLACAKTIR”

İran pazarı hakkında da konuşan Perihanoğlu şunları söyledi: “İran pazarını Türkiye için iyi görüyorum. ABD ambargosu artık kalkıyor. İran’la tek bir sıkıntı var. Oda banka sorunu. Bunun dışında bir sıkıntı yok. İran Türkiye’nin 1980’li yılları olarak düşünün. Bizden 40 yıl geri olan bir ülkede eksikler var. Bunları tamamlamakta bizlere düşüyor ve bunun bize katkısı olacaktır. Ambargonun sıkıntıları çok yaşadılar. Artık onlarda kendi kendilerine yetinebiliyorlar. Ancak 40 yıllık aranın verdiği bir boşluk var. Bizim de bunu tamamlamamız gerekiyor. İnşaat konusunda çok iyi yerlere gelebiliriz. Bizim için Uzak Doğuya açılan bir kapıdır İran. Bu yüzden de bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor.”

 

ÇELİKTAŞ: GİDİP GELMEMİZ GEREKİYOR

Her sektörden temsilcinin gezide yer aldığını aktaran Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Dış Ticaret Temsilcisi Fevzi Çeliktaş, “Her sektörden arkadaşlar vardı ziyarete. Güzel bir ziyaret yapıldı. Bütün sektörden arkadaşların bu geziye katılması önemliydi. İnsan komşusuna ne kadar giderse ve diyalog kurarsa o derece önemli mesafeler kat eder. Aynı dini paylaşıyoruz, aynı kıbleye bakıyoruz. Bu yüzden de sürekli bir birimize gidip gelmemiz gerekiyor. Sorunları bir şekilde karşılıklı söylememiz ve çözmemiz gerekiyor. Yılda 1-2 defa değil, 10 defa gidip gelmemiz gerekiyor. Orada görünmemiz bile ilimize büyük katkı sunuyor.” Diye konuştu.

 

“HEPİMİZ ADINA OLUMLU OLDU”

Sınır kapısında, yollarda ve diğer konularda yaşanan sıkıntıları İranlılara ilettiklerini aktaran Çeliktaş şöyle devam etti: “Çok güzel bir kapı yaptığımızı onlara söyledik. Sizden böyle bir çalışma bekliyoruz dedik. İnşallah onlarda kısa zaman içinde kapılarını ve yollarını yapacaklardır. Olumlu bir gezi oldu hepimiz adına. İran medyasında ciddi yankı buldu. Güzel bir hava oluştu. Gidiş gelişlerin kimseye bir zararı yok aksine faydaları var. Bu yüzden de sürekli gidiş gelişlerin olması gerekiyor. Sektörden gelen arkadaşlarında güzel temsiliyeti vardı. Necdet Bey çok güzel bir sunum yaptı. Güzel ve bir o kadar verimli bir gezi oldu.”

 

“KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR”

Van’ın, İran ile sınır olmasının, Van için büyük avantaj olduğunu vurgulayan Çeliktaş,  “İran’ın ciddi potansiyelleri var. 300 kilometrelik bir sınırımız var. Biz İran’ı kaldırıp yerine, Almanya, İtalya ya da başka bir ülke getirme şansımız yok. Atalarımızın dediği gibi komşu komşunun külüne muhtaçtır. Bizde bu durumdayız. Bizim ihtiyacımız olan ürünleri oradan almamız, omların da ihtiyaç duyduğu ürünleri bizden almamaları gerekiyor. Onlar sanayi da çok iyi değiller bizim onlara sanayi ürünü verip, onlardan da petrol ve enerji ürünleri getirmemiz gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

 

ÇELİKTAŞ: BENİM BİR HAYALİM VAR

Van’ın, İran pazarı için hayali olduğunu aktaran Çeliktaş şöyle konuştu: “Ben bu hayalimi orada da söyledim. Ben 30-35 yıldır İran ile dış ticaret ilişkim var. Gümrük bir tarafında bavul ticareti olması, bir tarafında sınır ticareti yapılması, diğer tarafından ithalat ve ihracatın yapılması gibi ticaretlerin yapılmasıdır. Yani kısacası fakirlerin para kazanması, zenginlerin para harcadığı, turistlerin rahat seyahat edebildiği bir gümrük hayal ediyorum. Bizim gümrüklerimiz ne yazık ki şu anda mülteci kamplarını andırıyor. Bizim bunlardan kurtulmamız gerekiyor. Her iki tarafından 2 devlet arasındaki sorunları çözmesi gerekiyor. Bu çok da zor değil.”

 

VAN’DA HER YERDE İRANLI VAR

İran pazarının Van üzerindeki etkilerine de değinen Çeliktaş son olarak, “Bizim ilimizin hemen hemen tüm esnafı İran’a bağlanmış durumda. Oteller, restoran, lokanta, alışveriş yerler, eğlence mekanları, cadde ve sokaklar İranlılarla dolmuş. Hemen her yer de İranlı görme imkanımız var. 400-450 bin İranlının bir yılda buraya gelmesi önemlidir. Bu da insanlarımızın ve esnafımızın yüzünü güldürüyor. Van’dan, Kapıköy’e kadar tüm tesis ve petroller İranlılar sayesinde çalışıyor. Ne kadar İranlı gelirse o kadar hareket olur. Hareketin olduğu yerde de bereket olur. Bundan daha güzel bir şey olur mu?” Dedi.

 

GÖRMEN: TSO’YA FARKLI BİR BAKIŞ VAR

Geziden yer alan isimlerden biri de Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Genç Girişimciler Başkanı Görsel Görmen oldu. Geziyle ilgili konuşan Görmen şunları söyledi: “İran’a benimle beraber birkaç arkadaşımızın ilk girişiydi. İran’a gidişin asıl amacı günü kurtarmak şeklinde değildi. Bugün ve gelecek için ne yapılabilir diye gidildi oraya. Bu çok konuşuldu. Türkiye’de bir atasözü var. Komşu komşunun külüne muhtaçtır diye. Biz sadece kül için değil de paylaşacak ekmeğimiz nedir, nasıl paylaşabiliriz. Biz bunun üzerine gittik. Bu kadar yakın coğrafya da sadece ülkelerin çizdiği 560 kilometrelik sınırda çok yakın olmamıza rağmen ticaret neden istenilenden bu kadar uzak bunları konuştuk. Çok güzel görüşmeler oldu. Çok iyi bir şekilde karşılandık. İran, Türkiye ile fikri olabilir olur ancak İran’daki şehirlerin Van’a ve Van TSO’ya bakış açıları çok farklı. Samimi olduklarını çok ii gösteriyorlar.”

 

“İLERİYE DÖNÜK İYİ İŞLER OLACAK”

İran’ın yer altı, enerji ve akaryakıt konusunda önemli bir ülke olduğuna değinen Görmen, “İran ham madde konusunda, enerji konusunda ve akaryakıt konusunda çok zengin bir ülke bunları nasıl değerlendirilebilir, ortaklık kültürüne dönüştürülebilir bunlar orada tartışıldı. İlk gitmemize rağmen coğrafyayı tanımamız bile bize çok büyük bir değer kattı. Orada teknokenti gördük. Onlarda biliyor orada işgücü ve ham madde ucuz, Türkiye’de de teknoloji çok iyi bu konuda neler yapılabilir bunlar yine konuşuldu. Israrla arkadaşları Van’a davet ettik. Onlarda gelsin ve Van’ı görsünler, dokunsunlar istedik. Türkiye’de bir kapı modernizasyonu var. İnşallah yakın zamanda bitecek. Oradan geçerken bizde gördük orada çalışmalar var. Birkaç sıkıntılı yer var oralarında bitme sözünü verdiler. Kısa vadeli güzel bir ticaret var ama geleceğe yönelik çok ciddi adımlar atılacak. İleriye dönük çok iyi şeyler olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

 

TÜM YOLLAR İLİŞKİLERE ÇIKIYOR

İran pazarının büyük ve ciddi bir pazar olduğuna dikkat çeken Görmen şöyle devam etti: “Bizde bunu çok iyi gördük. Van’ın İran pazarındaki yeri gerçekten çok önemli ve az önce dediğim gibi onlarda bunun çok iyi farkında. Van, İran’ın Avrupa’ya açılan kapısı. Ham madde çok ancak teknoloji yok. Türkiye de ciddi teknoloji olduğunu onlarda biliyorlar. Onlarda bu yüzden ciddi anlamda yatırımlar yapmak istiyorlar. Bunun içinde orada sürekli ilişkilerin kurulması gerekiyor. Onların gelip Türkiye’ye dokunması gerekiyor, bizim de İran’a dokunmamız gerekiyor ki eksiklikler fark edilsin. Biz kapıdan geçtikten sonra temizlik yapıldı. Biz belediyeden de ricada bulundu. Buraya gelen İranlıların eli öpülmeli. Zor şartlarda geliyorlar. Yakın zamanda İran’dan da Van’a gelinecek. Yakın zamanda İran ile Türkiye arasında önemli gelişmeler olacak.”

KAYNAK: ŞEHRİVAN GAZETESİ / ÖNDER ALTINAL - MERAL YILDIZ

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort nevşehir escort antalya escort beylikduzu escort istanbul escort esenyurt escort beylikdüzü escort avc˝lar escort sirinevler escort avcılar escort avcılar escort bahceşehir fındıkzade escort eskişehir escort eskişehir escort kocaeli-escort kocaeli-escort izmit-escort kocaeli escort malatya escort porno porno izle amatör porno hd sikiş türk porno liseli porno brazzers porno Kayseri escort kayseri escort türk ifşa twitter