Van'da Kayyumun Kapattığı Kurumlar Yeniden Açılıyor

VAN - Kayyumun kapattığı kadın, çocuk, kültür ve sanat kurumlarının tekrar açılması için çalışmalarına başladıklarını belirten Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, özellikle kadınların belediyenin tüm hizmetlerinden yararlanması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Van'da Kayyumun Kapattığı Kurumlar Yeniden Açılıyor

VanEkspres - Van Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyumun kapattığı veya işlevsiz bıraktığı kadın, çocuk, gençlik ve kültür -sanat kurumları yeniden açılıyor. Kayyum atanmasının ardından belediyenin Kadın Sığınma Evi ve "Alo Şiddet Hattı" kapatılırken, belediye otobüslerinde kadınlara haftada bir gün kullanılmak üzere verilen ücretsiz hizmetler ise iptal edilmişti. Yine Rojîn Yaşam Merkezi'nin ismi "Kadın Yaşam Merkezi" olarak değiştirilmiş ve çalışanları işten çıkarılmıştı. Kültür sanat alanında da her yıl bin ila bin 200 arası öğrencinin sanat eğitimleri aldığı Nûda Kültür Merkezi kapatılırken, belediye bünyesinde kent kültürüyle alakası olmayan mehter takımı kurulmuştu. 

'KURUMLARI YENİDEN AÇACAĞIZ'

Yapılan bu tahribatların giderilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade eden VBB Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, tüm kurumların yeniden açılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Kayyumların Kürt halkı ve seçmeninin iradesine yönelik bir saldırı olduğunu dile getiren Özgökçe, saldırının sadece seçme ve seçilme hakkına değil, yaşamın her alanına yapıldığını belirtti. Özgökçe, kayyumun toplumsal yapının olmazsa olmazı olan kurumsallaşma, toplumun değerlerini koruyan her şeyi de hedef aldığını hatırlatan Özgökçe, kadına yönelik şiddetle mücadele, kültür, dil ve toplumun değerlerini koruyan kurumları kapatmanın kayyum döneminde bir saldırı halini aldığını söyledi. 

'ŞİDDETLE MÜCADELE BELEDİYENİN GÖREVİ'

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin belediyenin görevleri arasında olduğunu anımsatan Özgökçe, şöyle devam etti: "Bir kreş açmak, toplumun taleplerini ve bütün kesimlerin hayatına değinmek, imkanlarını sağlamak belediyelerin temel görevleridir. Belediyecilik sadece yol yapmak, asfalta dökmek, kanalizasyon, su gibi hizmetleri yapmak değildir. Tam anlamıyla toplumun var olma koşullarını yaratan bir mekanizma yakalamaktır." 

KADIN POLİTİKALARI DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU

Parti politikası olarak yıllarca dile getirdikleri gibi kapatılan bütün kurumları tekrar açacaklarını vurgulayan Özgökçe, "Kapatılan Nûda Kültür Merkezimiz vardı ve kayyum döneminde ne yazık ki kaderine terk edilmişti.  Binanın tadilatını yaparak, bütün işleviyle tekrar hayata geçireceğiz. Açılışını da bir hafta içerisinde yapacağız. Bununla birlikte Kadın Sığınma Evi'ni adın kapatmışlardı. Bu merkezi yeniden açacağız. Anadilde eğitim veren kreş sayısını artıracak, var olan kreşi ise işlevine uygun hale getireceğiz. İlçelerde de kreşlerin yapılması için çalışmalara başladık. Kayyum döneminde kapatılan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı'nı tekrar kurduk. Bunun kararını meclis olarak aldık ve yakın zamanda gerekli atamayı yapacağız. Her yönüyle daha güçlü bir şekilde kurumlarımızı açacağız ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. 

'KADINLAR HER HİZMETTEN YARARLANACAK'

Kadın yaşam merkezinin açılmasıyla birlikte başvuruların yapıldığını anlatan Özgökçe, şunları söyledi: "Merkeze hem şiddet başvurularını almaya başladık, hem de bu açılacak kurslara dair talepler gelmeye başladı. Talepleri değerlendirerek en çok hangi konuda talepler var ise o alanda eğitim ve atölye benzeri çalışmaları yapan birimler kuracağız. Bununla birlikte istihdam, sağlık alanına yönelik çalışmalar, farkındalık, kadının hayata katılmasını güçlendireceğiz. Yine kararını aldığımız 'JIN Kart" uygulamasını hayata geçireceğiz. Jin kart sadece ulaşım aracı değildir. Jin kart belediyenin tüm hizmetlerinden kadınların daha avantajlı bir şekilde faydalanacağı bir karttır. Kadına tariflenen yol yöntem ve hayat tarzı asla kadının tercih ettiği bir tarz değildir. Erkeğin ve iktidarlar alanlarının belirlediği bir hayat tarzıyken biz tam aksine kendini var eden, özgürlük ve eşitlikçi bir hayat arayış içerisindeyiz.  Kadının kentte yaşarken, kendini gördüğü, hissettiği, kendini tariflendiği bir hayat kurmayı planlıyoruz. Bu çok bütüncül ve uzun vadeli bir programdır. Bunun alt yapısını pekala belediyeler oluşturabilir." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bé kâr
Bé kâr - 3 ay Önce

Bedia hanım maşAllah herşeyi hallettiniz de bi bunlar kalmıştı ilk önce işinden çıkartılmış işsiz kalmış işçilerin hakkını verin işe geri iademizi sağlayın bu mağdur işçileri işe geri almadınız sürece ne yaparsanız yapın gözümüz de diğer hizmet ler boştur siz hala kayyum zihniyeti ile çalışıyorsunuz

TURGUT BEY  (Kaliteli, çağdaş belediyecilim; ferah, gelişmiş ve modern bir VAN istiyoruz.)
TURGUT BEY (Kaliteli, çağdaş belediyecilim; ferah, gelişmiş ve modern bir VAN istiyoruz.) - 3 ay Önce

Sayın başkanlar sakın küçük işlerle kendinizin ve şehrin zamanını heba etmeyiniz. Üç merkez ilçe belediyesiyle beraber bu şehri Eskişehir, Kayseri, Malatya gibi kentler gibi ayağa kaldırın. Beş yıl sonra Van' a dönecek kişiler muazzam bir Van'la karşılaşsınlar.

PEKİ NELER YAPILABİLİR:
1) En kısa zamanda büyük ve modern bir Otobüs Terminali ve mükemmel bir sahası, otoparkı, çevresi ve dizaynı olmalı.


2) Çiçekli Beldesinden Kampüse kadar göl kıyıları 500 metre içeriye kadar halka açılmalı. Sahil yolu, bisiklet yolu, yürüyüş parkuru, yeşil alanlar, kumsallar, kamelyalar, banklar, dinlenme ve eğlenme alanları, kafe ve restoranlar, her çeşit spor alanları yapılmalı. Tüm o kıyılar Türkiyede ses getirecek bir sahil projesi ile Van'a kazandırılsın. Bu hizmet ve yatırım nice insanı iş ve ekmek sahibi yapacak. Bitince de Van' a turizm geliri kazandıracak. Kiraya verilecek veya işletilecek bazı mekanlar ise Belediyeye gelir getirecek. Van halkı gölle buluşacak.


3) Toprakkale denilen doğal yamaçlar yesillendirilip turizme ve halka açılsın. Yeşil alanlar, fidan ve ağaçlar, çiçekler, banklar, kamelyalar, seyir terasları, kafe ve restoranlar, gezinti yolları, teleferim gibi yatırımlarla TOPRAKKALE tepesi bütünüyle ıslah , ihya ve inşa edilsin.


4) Vandaki otuz mahallenin her birine BÜYÜK BİR PARK yapılsın. Her semte, her mahalleye bir park projesiyle Van halkına yeşil bir kent, spor yapılan, eğilebilen, dinlenilen , hoşça vakit geçirilen nezih ve modern alanlar kazandırılsın.
5)Kent merkezinde ve mahallelerde yeni yollar açılsın. Dar mahalle yolları genişletilsin. Yolları daraltan yapılar, bahçe duvarları ve çalılıklar yollardan kaldırılsın.


6) Tüm çarşılardaki yol ve kaldırımlar araç ve yaya trafiği için ferah ve kullanışlı hale getirilsin. Esnaflar, satıcılar ve inşaat sahiplerinin yol ve kaldırımları işgal etmesine, malzemeyle doldurmasına son verilsin. Ferah yol ve kaldırımlarla ana arterler, ara yollar, tüm çarşılar daha ferah hale gelir. İnsanlar tüm sokaklara rahatlıkla girebilir. Bu durum esnafların satışlarını da daha olumlu etkiler.


7) Ana caddelerde ve ara sokaklarda araç park yasağı getirilsin. Oldukça ucuz bir tarifeyle hizmet veren onlarca açık ve kapalı otopark alanı hizmete sokulsun.


8) Bostanici Hayvan Satış ve Kesim alanı hizmete sokulsun. Orada denetim, temizlik ve güvenlik önlemleri devreye sokulsun. Büyükşehire yaraşır bir hayvan pazar alanımız ve mezbahalarımız olsun.


9) Van Kalesi ve çevresi tarihi dokusuna uygun olarak temizlensin, dizayn edilsin ve modern bir peyzaj ve mimari ile yerli ve yabancı turistlerin, tarih ve doğaseverlerin beğenisine ve hizmetine sunulsun.

10) Şehirdeki tüm oluklar, arklar, kanallar ve derelerle ilgili büyük bir seferberlik başlatılsın. Tümünde temizlikler, bakım ve onarımlar, denetim ve iyileştirmeler yapılsın. Dere ve kanal tabanları betonlansın. Kenarlarına demir korkuluklar çekilsin.

11) Çarşılarda ve açık alanlarda sigara satmak özendirici etkisi nedeniyle kanunen yasaktır. On sekiz yaşından büyük esnaflar dükkânlarında vitrine de koymadan sigara satabilirler. Bu konunun sağlıklı yürütülmesi Belediyelerin sorumluluğundadır. Çarşılarda, açıkta sigara satan tüm satıcılara, çocuklara derhal çözüm bulunsun. Dileyen esnaf ve satıcılar, dilediği yol ve kaldırımı hakimiyeti altına alıp satış yerine çevirmemeli.

12) İnşaatları devam eden binalar kaldırım ve yolları kapatmamalı. Araç ve yayaların emniyeti için daha çağdaş tedbirler almalı, kaldırım ve yolları daraltmamalı.

13) Şehirdeki metruk yapılar yıkılıp enkazı temizlensin.

14) Sıvasız ve boyasız olan çirkin yapılar sıvattırılıp boyattırılsın.

15) Şehir içinde küçük veya büyükbaş hatvan besiciliği ve satıcılığı yapan şahısların ahır ve ağılları mahalle sakinlerini rahatsız etmekte. Kökü ve pislik insan sağlığını tehdit etmektedir. Şehir içine köy kurulamaz, çiftlik yapılamaz. Bu kişiler ya köye gitmeli ya da bu faaliyetlerini şehrin ve yerleşim alanlarının dışında yapmalıdır. Belediyeler bu soruna da çözüm getirmeli.


16) Şehirde çocuklar ve gençler için fazla sayıda ücretsiz spor sahaları oluşturulmalı.


17) Açıkta ürün satan, toz ve mikroplara açık türden yiyecek ve içecek tarzı ürünler satan esnafa izin verilmemeli.


18) Kasaplar, peynirciler,şarküteriler, sütçüler, fırınlar, lokantalar sık sık denetlenmeli. Buralardaki eksik ve sorunlar zamana bırakılmamalı, ceza ve düzenlemeler derhal hayata geçirilmeli.


19) Şehirde çiçek, fidan ve ağaç dikim seferberliği başlatılmalı. Rengarenk ve yemyeşil bir Van için gereken her şey yapılmalı.


20) Van Gölü va sahilleri çöl , pislik ve atık sulardan temizlenmeli , gölümüz adeta bir bebek gibi korunulmalı ve gölümüze sahip çıkılmalıdır.


21) Büyükşehir Belediyesi ve üç merkez ilçenin bütün birimlerindeki yönetici, memur, işçi, geçici ve kadrolu her düzeyden personelle beraber toplantılar yapılmalı; çalışkan, girişken, fedakar, bilinçli ve gayretli bir çaba ile çağdaş standartlarda bir iş ahlakı ve çalışma anlayışıyla vazifelerini yapmaları sağlanmalıdır.

SIRADAKİ HABER