Van'da Kayyum Protestoları 25. Gününde

Van'da kayyum protestoları 25’inci gününde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, 12 Eylül 1980 darbesini hatırlatarak, darbe ve zulüm yapanların tarihin çöp kutusunda unutulduğunu belirterek, AKP-MHP’nin de aynı sonu yaşayacağını söyledi.

Van'da Kayyum Protestoları 25. Gününde

VanEkspres - Van’da Kayyum Protestoları 25’inci gününde İpekyolu ilçe binası önünde devam etti. “Kayyum idaresi değil halk iradesi” yazılı pankartın açıldığı eyleme HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ile çok sayıda kişi katıldı. Nöbette HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş konuştu. 

‘EVREN’İN AKİBETİ NE OLMUŞSA ONLARIN DA AYNI OLACAK’

12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünü hatırlatan Özgüneş, “12 Eylül’de Türkiye’de bir askeri darbe gerçekleşti. Dönemin MHP lideri ‘Biz içerideyiz ama fikirlerimiz iktidarda’ diyordu. Bugün AKP-MHP ortaklığı tekrar iktidarda. Solculara, demokratlara, Kürtlere, aydınlara karşı Kenan Evren ve arkadaşları darbe yaptılar.  Bugün gelinen aşama itibariyle darbeyi ve zulmü yapanlar tarihin çöplüğünde unutuluyorlar. Kenan Evren mezara götürüldüğünde yanında kaç kişi vardı? Bugün ona Fatiha okuyan var mıdır? Ama o gün işkencelerde katledilen insanlar halen dimdik ayaktadırlar. AKP-MHP iktidarı 12 Eylül’ün ürünüdür ve Kenan Evren’in torunu sayılırlar. Kenan Evren’in akıbeti ne olmuşsa onların akıbeti yakında o olacaktır” dedi. 

‘RANT KAPILARI KESİLECEK DİYE KORKUYORLAR’

Üç büyükşehir belediye eşbaşkanının daha göreve başlamadan kayyum atanma hazırlığı yapıldığını belirten Özgüneş, konuşmasını Mardin ve Diyarbakır’da kayyumların hediye adı altında yaptıkları usulsüzlükleri anlatarak sürdürdü. Özgüneş, “Bizler halkçı, demokratik halkların kültürüne dayalı, kadının kurtuluş ideolojisini esas alan çevreci bir belediyecilik geliştirdiğimiz için korkuyorlar. ‘Aman ha bu rant kapılarımızı kesecekler’ diye korkuyorlar. Biz bütün Türkiye’nin sorunlarının çözülmesi, başta kayyumun geri alınması, halk iradesinin açığa çıkarak sahiplerine geri teslim edilmesi için HDP ve demokrasi güçleri olarak sonuna kadar direteceğiz. Sonuna kadar bu mücadeleyi büyüteceğiz. Farklı farklı etkinlik ve eylem biçimleriyle mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Gerçek hukuku, özgürlüğü, barışı tahsis edeceğiz. Onlar gidicidirler, kimse onlara güvenerek ‘ben kalıcıyım’ demesin” diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

Ardından kitle oturma eylemine geçti. Oturma eylemi “Direne direne kazanacağız” sloganlarının ardından son buldu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanli
Vanli - 5 ay Önce

Sonuna kadar yanındayız hak hukuk adalet kayyumlara gidene kadar her gün sokta olacaz beseee besee

SIRADAKİ HABER