Van Belediye Logosunun Değiştirilmesi Meclis Gündeminde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Lezgin Botan, Van Büyükşehir Belediyesi logosunun değiştirilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Van Belediye Logosunun Değiştirilmesi Meclis Gündeminde

Van Haber - HDP Van milletvekili Lezgin Botan seçilmiş belediye eş başkanların yerlerine atanan kayyumların meclis üyelerinin görüşlerine ve halkın hassasiyetlerine dikkat etmediğini söyleyerek “Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu İbrahim Taşyapan da geçici olarak atanmış bir memur olmasına rağmen Van Büyükşehir Belediyesinin logosunu değiştirmektedir. Bu amaçla Van Büyükşehir Belediyesinin kurumsal kimliğinde kullanmak üzere bir logo tasarım yarışması düzenlenmektedir.” dedi.
Belediyenin mevcut logosunun tasarım yarışması sonucunda il meclis üyelerinin onaylamasıyla kabul edildiğini ifade eden Botan, logo değişikliğinin belediye bütçesine maliyetinin de yüksek olacağını belirtti. Botan önergede “Geçici olmalarına rağmen halk tarafından seçilmiş gibi davranıp istişare gerektiren konularda tek başlarına adım atan kayyumların çalışmaları Van kamuoyu tarafından kentin değerlerine saldırı olarak görülmektedir.” sözleriyle bitirdi. 

Botan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:

Bu bağlamda;

1 – Düzenlenen bir tasarım yarışmasıyla belirlenip Van Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri tarafından oylanarak kabul edilmiş logonun değiştirilmesine neden gerek duyulmuştur?
2 – Van Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut logosunun rahatsızlık vermesinin nedeni nedir? Logonun üzerinde bulunan güneş, Van Gölü ve 13 çubuğun sakıncalı herhangi bir özelliği bulunmakta mıdır?
3 – Van Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut logosunun değiştirilmesi kararını kim veya kimler almıştır? Van’ın tamamını ilgilendiren böyle bir kararın alınmasında sivil toplum örgütlerinin ve halkın görüş ve önerileri alınmış mıdır?
4 – Van Büyükşehir Belediyesi’nin logosunun değiştirilecek olmasıyla belediye bütçesine vereceği olası kamu zararı hesaplanmış mıdır? Logo değişikliğinin belediyeye maliyeti ne kadar olacaktır?
5 – Geçici olarak atanan memur statüsündeki kayyumların, ancak halkın iradesiyle seçilmişlerin adım atabileceği konularda da düzenleme yapabilme yetkileri bulunmakta mıdır?

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER