VAKAD'ın Kurucusu Zozan Özgökçe'ye Dava!

KHK ile kapatılan Van Kadın Derneği'nin kurucusu Zozan Özgökçe hakkında 'Örgüt propagandası', 'Cumhurbaşkanı'na hakaret', 'Devlet'in kurum ve kuruluşlarını aşağılamak' iddiasıyla dava açıldı.

VAKAD'ın Kurucusu Zozan Özgökçe'ye Dava!

Van Ekspres - Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Van Kadın Derneği'nin (VAKAD) kurucusu Feminist aktivist Zozan Özgökçe hakkında 'Örgüt propagandası', 'Cumhurbaşkanı'na hakaret', 'Devlet'in kurum ve kuruluşlarını aşağılamak' iddiasıyla dava açıldı. Özgökçe hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle iddianname hazırlandı. Özgökçe, kendisine yöneltilen bu suçlamalarla 27 Ocak'ta gözaltına alınmıştı. 

Özgökçe hakkında Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması 4 Ekim'de görülecek. Açılan davaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özgökçe, hazırlanan iddianname ile düşünmenin, ironi yapmanın, kızmanın ve görüş bildirmenin de artık suç haline geldiğini söyledi. 

Bunların düşünce ve ifade özgürlüğünden haberleri yok
Yaptığı ve paylaştığı her şeyin düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğunu ifade eden Özgökçe, "Fikirlerim suç değil ancak onların suçlarını açığa çıkardığı için onların penceresinden yanlış görülebilir. Ben yazdıklarımı, vicdansızlara, ırkçılara, faşistlere, kadın düşmanlarına hitaben yazdım. Bunları kim üzerine alıyorsa onlara yazdım. Bunların evrensel insan haklarından, düşünce ve ifade özgürlüğünden haberleri yok. 

Anayasanın 26. maddesine göre: 'Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.' Der. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesine göre ise: 'Herkesin görüş ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, görüş edinme ve herhangi bir yoldan ve hangi ülkede olursa olsun bilgi ve düşünceleri arama, alma ve yayma özgürlüğünü içerir'. 


Beni bu doğuştan gelen haklarımdan dolayı da kimse dava edemez, gözaltına alamaz ve tutuklayamaz. Hatta haksız bir şekilde gözaltına aldıkları için bana, çevreme ve aileme borçludurlar. Bu ülkede haksızlığa uğrayan herkesin bunlardan alacağı var." dedi. 

 beni tutuklayamazsınız. Hatta haksız bir şekilde gözaltına aldığınız için bana borçlusunuz, çevreme, aileme borçlusunuz. Bu ülkenin haksızlığa uğrayan vatandaşlarının sizden alacağı var. Hayatlarımızı bize borçlusunuz, umutlarımızı bize borçlusunuz. Çok zor elde edilen ve maalesef çok az insanda bulunan güzel umutlu duygularımızın sizden alacağı var. 

Özgökçe hakkında hazırlanan iddianname şu şekilde: 
VAKKAD Hakkında Bilgi

Zozan Özgökçe’nin kurucuları arasında olduğu VAKAD, 2004’te bağımsız ve feminist bir yapı olarak kuruldu.  Şiddet gören kadınlara hukuksal, sosyal, ekonomik, psikolojik destek veriyordu. 2011 Van depreminde zarar gören bölgelerde çalışma yapıyordu. Sadece Van’dan değil, Hakkari, Muş, Bitlis’ten de kadınlar VAKAD’a başvuruyordu. Haftada üç gün mülteci kadınlara İngilizce ve Türkçe okuma yazma dersleri veriyordu. Yılda 200’den fazla seminer düzenliyor, kadının insan hakları, finansal okur-yazarlık, liderlik konusunda kadınlara eğitim veriyordu.

Ayrıca okulları ziyaret ediyor, çocuklara istismara karşı mahremiyet eğitimi de veriyordu.

VAKAD, OHAL kapsamında 677 sayılı KHK'yla  22 Kasım 2016’da kapatıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER