Üretime Başlamadan Döküldü!

Van’da 2012 yılında yapımına başlanan ve Van’ın önemli yatırımlarından biri olarak görülen Tekstil Kent daha açılmadan enkaza döndü.

Üretime Başlamadan Döküldü!

ŞEHRİVAN ÖZEL – ORHAN AŞAN

Van’da 2012 yılında yapımına başlanan ve Van’ın önemli yatırımlarından biri olarak görülen Tekstil Kent daha açılmadan enkaza döndü. Binlerce Vanlı için istihdam kapısı olarak görülen ve büyük beklentilerin oluşmasına neden o yatırımın daha açılmadan objektiflere yansıyan görüntüleri adeta şok etti!

Hükümetin geçtiğimiz dönem cazibe merkezi kentler kapsamında Van’da yatırımını planladığı Tekstil Kent’in daha açılmadan önceki görüntüleri şok etti! 2011 yılındaki depremden sonra harekete geçilen ve 2012 yılında temelleri atılan Tekstil Kent’in inşası tamamlanmadan dev yapıda adeta çürümeler başladı. Açılması ve üretime başlaması için gün sayılan ve binlerce Vanlıya iş kapısı olması beklenen Tekstil Kent’in bu durumu tepki çekerken yüklenicilerin inşayı adeta baştan savdığı objektiflere yansıdı. Daha önce de Van’da başarılı olup olmayacağı sıkça tartışılan fakat Ekonomi ve Kalkınma Bakanlarının ısrarla takipçisi oldukları ve tam kapasite doldurma sözü verdikleri o yatırımın üretim öncesi bu hali gelecek olan yatırımcılar için de kötü bir görüntü oluşturdu. Olayın kamuoyunda yankı bulması ile hemen onarım çalışmalarının başladığı görülürken gözler yetkili kurumların bu ihmali yapanlarla ilgili bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağına çevrildi. Seçim sonrası önceki hükümetin bir çok projesinin duracağı konuşulmaya devam ederken Van’da AK Parti milletvekili Burhan Kayatürk’ün öncülüğünde hayata geçirilen bu projenin akıbetinin ne olacağı da merak konusu oldu…

BU KADAR İHMAL OLUR MU?

İl Özel İdaresi ile Van TSO’nun ortak hazırladığı 3 altın projeden biri olan Tekstil kent açılmadan skandal görüntülerle gündeme geldi. Aralık 2012’de dönemin Van TSO Başkanı ile İl Özel İdare deprem yaşayan kenti kurtarmanın ilacı olarak 50 milyon liraya mal olan tekstil kent projesini başlattı. 50 milyon lira harcanarak yapımının tamamlanmasına az bir süre kala tekstil kent şimdiden dökülmeye başladı. 575 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacağı açıklanan ve 180 bin metrekare kapalı alanda 61 fabrika yer alacak şekilde inşa edilen o yatırımın durumu gören herkesi hayretler içinde bıraktı. Kente gelen Bakan Milletvekili ve siyasilerin birinci gündemi olan bu projeye 50 milyon lira harcandı. Harcanan büyük paralara rağmen halen bitirilemeyen ve kaderine terk edilen proje şimdiden dökülmeye başlandı. Yapım hataları ve mevsimsel sorunlardan dolayı sıvası hatta duvarları çözen proje işsizlerin umudu olmuştu.

ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ

2012'de başlanan proje en geç bir yıl sonra tamamlanacaktı. Yani proje 2013 yılında tamamlanması bekleniyordu ve birçok işsiz iş sahibi olması gerekiyordu. Bu anlamda ciddi destekler verildiği proje DAKA, Van TSO, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bile birçok konuda desteğini esirgemedi. Bakan Yılmaz geçen yıl Tekstil Kent tanıtım toplantısında projenin yıl başında ya da en geç yıl ortasında biteceğini söyledi. Ardından da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve önemli isimler bu yatırıma dair vaatlerde bulundu. En son da geçtiğimiz aylarda Tekstil Kent’e yatırımcıların gelmeyeceğine dair tartışmalar sürerken söz konusu bakanlardan buraya yatırımcı getirileceği ve tam kapasite çalıştırılacağı sözü verildi. Halen açılışı yapılmayan Tekstil Kent çürümeye ve kaderine terk edildi. Söylemlere göre bu proje 13 bin kişiye istihdam sağlayacaktı. Fakat geçtiğimiz haftalarda skandal fotoğraflarla gündeme gelen Tekstil Kent açılmadığı gibi dökülmeye başlamasıyla dikkat çekti. Şimdiden enkaza dönen bir hal alan o yapının gündeme gelmesinden sonra hemen onarım çalışmaları başlarken yapım ihalesinin kimler tarafından alındığı ve yine denetimlerin kimler tarafından yapıldığı dikkat çekti. Gözler şimdi bu yatırımı üstlenen kurum ve kuruluşların konu ile ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağına çevrildi…

Kim ne demişti?

NADİROĞLU: 13 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Dönemin Van TSO Başkanı Mirza Nadiroğlu, yaptığı açıklamada 12 bin kişinin istihdam edileceğini söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı. “İlk etapta 300 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak ve 45 fabrika yer alacaktır. Proje Van’ı tekstil ve konfeksiyon ürünleri üretimi merkezi haline getirecek. Projenin tamamlanmasıyla birlikte bölgede 13 bin kişilik yeni bir istihdam oluşturulacak. Proje ilin genç olan nüfusunun farklı bölgelere göçünü engelleyecek. Göç ile gelmiş nüfusun sosyal entegrasyonu sağlanacak. Türkiye’nin doğusunda bulunan komşu ülkelere tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatı artacak. Ayrıca tekstil ve konfeksiyon üretimiyle ilgili yan sektörlerin de gelişimini sağlayarak, istihdamı artacak. Meslek sahibi olmayan bayanlara meslek edindirme ve istihdam imkanı sağlanacak. Projeye özellikle büyük giyim firmaları yoğun bir ilgi gösteriyor. Şimdiye kadar 50’inin üzerinde müracaat aldık. Toplam 2 etapta oluşacak ve 575 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak Tekstil Kent Projesi sonunda 180 bin metrekare kapalı alanda 61 fabrika yer alacak. Toplam 13 bin kişi istihdam edilecek ve bunun için oda bünyesinde ‘Tekstil kent Birimi’ kuruldu.”

KARALOĞLU: EKONOMİK VE SOSYAL BAKMAK LAZIM

Tekstil kent ile ilgili değerlendirme toplantısında konuşan dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu ise, bölgedeki işsizliği azaltmak için tekstil ve konfeksiyon sektörü ile çağrı merkezlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde, bir çok Vanlı tekstilcinin merdiven altlarında üretim yaptığını belirten Karaloğlu, Van’a Tekstil kent kurulması halinde, bu üreticilerin Van’da iş kurabileceğini ifade etti. Karaloğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Tekstil kent’in kurulması, toplumsal rehabilitasyon, kadınların üretime katılması ve kimlik sahibi olması açısından çok önemli. Konfeksiyon fabrikasında çalışan ve ekonomik özgürlüğünü kazanmış bir genç kızımızı kimse zorla evlendiremez. Tekstil kent’in kurulmasına sadece ekonomik olarak değil sosyal bir vaka olarak da bakmak lazım”

BAKAN YILMAZ: 26 FİRMA TESPİT ETTİK

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van’da devam eden Tekstil Kent Projesi’nde herkesi mutlu eden bir aşamaya gelindiğini söyledi. Hakkari’de toplantıya katılmak üzere Şubat ayında Van’a gelen ve Havaalanında Tekstil kentle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, başvuru yapan firmaların değerlendirildiğini ve 26’sının tespit edildiğini söyleyerek, “26 firmanın taahhüt ettiği toplam istihdam sayısı 6 bin 905 kişidir. Bir de yan dalların istihdam oluşturacağını düşünürsek, ben bu sayının rahatlıkla 10 bini aşacağını düşünüyorum” dedi. 

‘AMAÇ ÜRETKENLİĞİ ARTTIRMAK’

Bakan Yılmaz, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Tekstil Kent Projemizin çok somut bir aşamasına gelmiş bulunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Biz bir taraftan altyapıya yaptığımız yatırımlarla üniversiteden yollara, havalimanlarından hastanelere birçok yatırımımızla daha iyi bir yatırım ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Diğer taraftan teşvik programlarımızla bu bölgemizde yatırım yapanlara ciddi destek sağlıyoruz. Fakat Van’da bu da yetmez dedik. Bunun üzerine ekstra bir çabayla Tekstil Kent isimli projeyi başlattık. Buradaki amacımız, daha fazla insanımız, özellikle gençlerimiz iş sahibi olsunlar. Kayıtlı bir şekilde, sigortalı bir şekilde, evlerine düzenli bir şekilde gelir götürebilsinler. Buradaki göçü daha bir azaltalım. Üretkenliği artıralım. Katma değeri artıralım. Bütün bu amaçlarla bu projemizi gündeme getirdik.” 

‘7 MAYIS 2015’TE TAMAMLAMAYI ÖNGÖRÜYORUZ’

Tekstil Kent Projesi’ni Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yaptıklarını ifade eden Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Bu kapsamda devam eden projede, 7 Mayıs 2015’te işlerimizi tamamlamayı öngörüyoruz. Bu yılın ortalarında, inşallah artık uzun zamandır devam eden bu projemizi sonuçlandırmayı öngörüyoruz. Toplam bütçesi 45 milyon TL civarındadır. Doğalgaz dağıtım iletim ve atık su hatları projelerinin maliyetleriyle toplam harcamanın 50 milyon TL olması beklenmektedir. Bugüne kadar 69 firma tekstil kentte kapalı alan tahsisi için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na (DAKA) başvuruda bulunmuştur. Başvuru yapan 69 firmanın beyan ettiği toplam istihdam sayısı 12 bini aşıyor. Toplam kapalı alan talepleri 138 bin 500 metrekaredir. Toplam taahhüt ettikleri sabit yatırım tutarı 76.8 milyon TL. Başvuru yapan firmalar değerlendirildi. Objektif kriterlerle kurallarla değerlendirildi. Bu kriterleri de sizlere ilan etmek istiyorum. Hiçbir şekilde keyfi yaklaşım sergilenmedi. Birinci kriterimiz istihdam sayısının büyüklüğü. Sonuçta bütün bu işleri istihdam artsın diye yapıyoruz. Kim daha fazla istihdam taahhüt ediyorsa o öncelik kazanmış oluyor. Sabit yatırım tutarının büyüklüğü ikinci kriterimiz. Yatırımda öz kaynak oranının büyüklüğü, bu da üçüncü kriterimdir. Tekstil sektöründe direkt/dolaylı ihracat tecrübesi, tekstil alanında tesis varlığı veya tecrübe durumu da diğer kriterlerimizdir.” 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER