Ünlü sanatçı Kınay: AKP-MHP yüzde 10’nu geçemeyecek

Tiyatro sanatçısı Emre Kınay, İYİ Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı olarak siyasete ilk adımını attı. Şeffaflık Bildirisi’ni imzalayan ilk ilçe adayı olan Kınay, “Seçilmem halinde mesleğe ara vereceğim

Ünlü sanatçı Kınay: AKP-MHP yüzde 10’nu geçemeyecek

 Oyunculuğu bırakıp sadece belediye yöneticisi olacağım. 5 yılda 106 projemiz var. İlk proje olarak belediyenin çevresindeki duvar ve plakaları kaldırıp belediye ile vatandaş arasında sınır çizen duvarı kaldıracağız” diyor.

Tiyatro sanatçısı Emre Kınay, uzun yıllardır devam eden sanat hayatına ara vermeye hazırlanıyor! 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala bir araya geldiğimiz Kınay, İYİ Parti’den Kadıköy Belediye Başkan adayı olma serüvenini ve projelerini anlattı. İlçede yaşanan trafik sorununa, kentsel dönüşümün mağdur ettiği yoksul halka ve yeşil alan eksikliğine değinen oyuncu, Şeffaflık Bildirisi imzalayan ilk ilçe belediye başkan adayı olduğunu belirtti. Kınay, “İmzaladığımız Şeffaflık Bildirisi ile kamu yararına yapmak istediklerimizi engelleyen kim varsa ilan edeceğiz. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ni kuracağız ve ring ulaşımları yapacağız. 5 noktada yapacak olduğumuz teleferiklerle ulaşımı rahatlatacağız. Şükrü Saraçoğlu Stadı’na 2 kilometre kala otoparklar açılacak ve taraftarlar elektrikli faytonları kullanarak maça ulaşacak. Ana arterler büyükşehire ait ama bize ait ara sokaklarda işleyebilecek akülü şehir faytonları kullanacağız. Avrupa’nın en büyük hayvan hastanelerinden birini kamu binası tahsis ederek yapacağız. Evcil hayvanlar için sigorta sistemi kuracağız” dedi. Söz, kendisini “laik, demokratik, çağdaş cumhuriyete inanan bir vatandaş” olarak tanımlayan Emre Kınay’da… 

Neden aday oldunuz? 

Yaşadığım yeri güzelleştirmek için… İmkanların daha iyi olduğunu ve bunun da Kadıköy için yeterince kullanılmadığı kanaatindeyim. Bu yüzden aday oldum. 

Sizi uzun zamandır sanatçı kimliğinizle tanıyan insanlar ilk defa siyasi bir organizasyonun içerisinde görüyor. Neden sizi seçmeli Kadıköylüler?

O kadar çok neden var ki… Çalışan ve yönetici olarak 17 yıllık belediye tecrübem var. Dolayısıyla belediyedeki müdürlüklerin nasıl çalıştığıyla ilgili son derece önemli gözlerim oldu. Belediyede neyin nasıl yapılması gerektiğini bilen insanlardan biriyim. Özel sektöre geçtiğimde de sıfırdan bir şey yaratmanın tek şartının ekonomi olmadığını, vizyon gerektirdiğini gördüm. Kadıköy halkının hassasiyetleri yüksek. Onların bütün hassasiyetlerine karşılık bulabileceği aday benim. Laik, demokratik, çağdaş cumhuriyete inanıyorum. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını ışığında çağdaş bir Kadıköy yaratma sevdasındayım.

Kızımla beraber yaşadığım bir ilçe burası aynı zamanda… Herkesin güvenli, huzurlu ve mutlu olacağı ve artık kimsenin yurtdışındaki şehirleri kıskanmasına gerek kalmayacağı bir Kadıköy yaratmak  için bu işe soyundum. Tiyatrom burada ve sokakların hepsini biliyorum. Kültür kent diyoruz ama belediyenin iki tane çalışan salonu var. Bir tanesi alışveriş merkezinin içinde, bir tanesi de CKM… Beş yüz bin nüfuslu bir ilçeden bahsediyoruz ama müzesi yok. Kongre merkezine ve turizmine çok uygun bir coğrafyası var ama bir tane kongre merkezi yok. Atatürk Kültür Merkezi’ni kaybettik. Yerine yenisi yapılıyor ancak biz de bir tane Atatük Kültür Merkezi yapma hayalindeyiz; 2500 kongre merkezi ve tiyatro salonlarıyla… Onun dışında aydınlık bir kent istiyoruz. Çocukların, kadınların kendilerini daha güvenli hissedebileceği, güvenlik önlemlerinin tamamının yöneticiler tarafından alındığı, ışıl ışıl sokaklarıyla bir ilçe istiyorum. Millet İttifakı, Kadıköy’de demokrasi örneği veriyor, diyorsunuz. Sayın Şerdıl Dara Odabaşı da CHP’nin Kadıköy adayı… Kamuoyunda oyların bölüneceğine dair eleştiriler var. Siz ne düşünüyorsunuz? 

Matematiksel olarak mümkün değil. İttifakın karşısında olan paktın toplam oyu yüzde 16 ile yüzde 19 aralığında… Kazanmak için gerekli oy yüzde 35’in üzerinde… Kadıköy halkının çekindiği yapının bu denli oy oranı alması söz konusu bile değil. Bunu kamuoyu araştırmalarından da biliyoruz. (Cumhur İttifakı’nı kastederek) Yüzde 36 oy alabilmeleri imkansız. Yüzde 1o barajını bu bölgede geçemeyebilirler. Çarşı-pazarda, anket sonuçlarında bunu görüyorum. Kadıköylünün yıllar sonra ilk kez seçme hakkı var! Kadıköy’ü kıskanılan bir ilçe haline getireceğiz. 

Son olarak seçilmeniz halinde ekibinizde kimler yer alacak?

Ben aktörüm, her şeyi tek başıma yapamam. Bu ülkenin başına ne geldiyse bir gecede karar verip karşımıza, ‘Budur senin adayın’ diye çıkaranlardan ya da ülkede hepimiz adına karar alanlardan geldi. Çevremizde uzman hekimler, akademisyenler, sosyologlar, mimarlar, mühendisler, şehir planlama uzmanları arkadaşlarımız bizimle birlikte olacak. Alanında uzmanları bir araya getireceğiz. Tüm sevdamız yaşadığımız yeri güzelleştirmek adına…

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 22:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER