Tutuklu Eş Başkan Çetin'in Durumu Meclise Taşındı

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, Edremit Belediyesi’ne dönük geliştirilen baskılar ve ekonomik ambargolar ile bir yıldır tutuklu bulunan Edremit Belediye Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in durumunu hazırladığı soru önergesiyle İçişleri Bakanlığından sordu.

Tutuklu Eş Başkan Çetin'in Durumu Meclise Taşındı

Müzakere sürecinin sona ermesiyle beraber HDP Bileşenlerine ve DBP’li belediyelere dönük devlet tarafından bir kriminalize harekatının başlatıldığına dikkat çekilen önergede; bunun sonucunda yüzlerce seçilmiş ve siyasi parti yöneticisi gibi Edremit Belediyesi Eş Başkanı Sevil Rojbin Çetin’in tutuklandığı belirtildi.

Özgökçe, soru önergesinde DBP’li Belediyelerine dönük hükümet tarafından devreye konulan ekonomik ambargonun sebeplerini sorarken; Edremit halkının % 51 oyuyla seçilmiş olan tutuklu eş başkan Çetin’in hakkında iddianameyi hazırlayan savcının da FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında tutuklandığına dikkat çekti.

Tarihi ve turistik bir sahil kenti olan Edremit ilçesinde hizmet üretebilmek için sürekli finansman bulmaya çalışan Edremit Belediyesi’nin yaptığı tüm kredi başvurularının cevapsız kalmasının sebebini İç İşleri Bakanlığı’ndan soran HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, AKP’li Belediyelerine bu konuda tanınan ayrıcalığın neden DBP’li belediyelerine tanınmadığını sordu.

İçişleri Bakanı  Efkan Ala’nın cevaplaması üzere hazırlanan soru önergesinde devamla:

 

Başta Edremit Belediyesi olmak üzere DBPli belediyelere kredi verilmemesinin nedeni nedir?

AKPli belediyeler borçlarını ödeme konusunda diğer belediyelerden farklı olarak nasıl bir öneri sunmaktadırlar ki devlet imkânlarını daha rahat kullanabilmektedirler?

Edremit Belediyesi’ne finansman sağlanmaması yoluyla belediyenin en temel hizmetlerini dahi yapamayacak hale getirilmesinin belediyelere kayyım ataması yapılması çalışmalarıyla ilgisi var mıdır?

Bir yıldan uzun bir süredir hedef gösterilen DBPli belediyelerde kaç yönetici tutuklanmıştır? Kaç tanesi belediye başkanıdır? Belediye başkanlarından kaçı görevden alınmıştır?

Türkiye’deki belediyeler arasında borç yükü en fazla olan ilk 100 belediyenin başkanları hangi partilere üyedir?

Van’da yaşayan yurttaşların belediye hizmeti almalarının engellenmesinin burada yaşayan insanlara yönelik bir ayrımcılık ve onları cezalandırma yöntemi olduğunu düşünüyor musunuz?

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER