Trump: Kürtler bizimle savaştı ama...

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Suriye harekâtına yeşil ışık yakma kararını ve 'Suriyeli Kürtleri terk ettiği' yönündeki eleştirileri Twitter üzerinden değerlendirdi.

Trump: Kürtler bizimle savaştı ama...

VanEkspres - ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin kuzeyinden çekilme ve Türkiye’nin harekâtına yeşil ışık yakma kararı hakkında yeni bir açıklama yaptı. İç kamuoyunda IŞİD’e karşı müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) terk etmekle suçlanan Trump, “Kürtler bizimle savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar” dedi; “ABD’nin, birçoğu kabilesel olan bu saçma sonu gelmez savaşlardan çekilme vakti geldi” ifadelerini kullandı.

Twitter’dan yaptığı uzun açıklamaya “ABD Suriye’de 30 gün kalacaktı, bu yıllar önceydi. Kaldık ve ufukta bir hedefi görünmeyen bir savaşa giderek daha derin bir şekilde girdik” diye başlayan Trump, kendisinin Beyaz Saray’a gelmesinden kısa süre sonra IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını belirtti.

AVRUPA’YA ELEŞTİRİ

Birçoğu Avrupalı olan binlerce IŞİD militanının yakalandığını söyleyen Trump sözlerine, “Fakat Avrupa onları geri istemedi, ‘Onları sen tut ABD’ dediler. Ben ‘HAYIR, size büyük bir iyilik yaptık ve şimdi bizim onları, muazzam bir maliyetle, Amerikan hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir’ dedim” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın kendisine ‘her şeyde olduğu gibi’ bu konuda da karşı çıktığını söyleyen Trump, sözlerine şöyle devam etti:

‘KÜRTLERE ÇOK FAZLA PARA VE EKİPMAN VERDİK’

“Kürtler bizimle savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar. Türkiye’yle on yıllardır savaşıyorlar. Ben bu savaşı yaklaşık üç yıl erteledim ama bizim, birçoğu kabilesel olan bu saçma Sonu Gelmez Savaşlardan çekilme ve askerlerimizi eve döndürme vaktimiz geldi. ÇIKARIMIZA OLAN YERLERDE, VE SADECE KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAĞIZ’.  Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin şimdi sorunu çözmeleri, kendi ‘mahallerinde’ yakalanan IŞİD savaşçıları ile ne yapmaları gerektiğine karar vermeleri gerekiyor. Hepsi IŞİD’den nefret ediyor, yıllardır düşmanlar. Biz 7 bin mil uzaktayız ve yakınımıza gelirlerse, IŞİD’i yeniden ezeriz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan alarcın
Ayhan alarcın - 4 ay Önce

Zonguldakta kürt orospu motor polis ve irin suratlı değişik suratlı orospu motor polis ikinizin ananızın amımana koya koya sikeyi ananızın amının godalağını sikeyim ananızın götünün deliğini sikeyim götünün içini sike sike koya koya götünün kanını akıtayım bacılarınızın amına koya koya sike sike sikeyim 7 ceddinizi sikeyim sülalenizin amına koya koya koyayım sike sike sikeyim ölülerinizin amına koyayım mezarda yatanlarınızın mezerda sikeyim analarınızın götünü sikeyim kürt orospu polisin babası amına kodumunun kürdü seni amına koydumunun çoçuğu seni orospunun babası seni senim karının amına koyayım amının godalağının sike sike sikeyim çoluğunun çocuğunun amına koyayım sikeyim kürt sülalenin amına koyayım mezarda yatanını sikeyim evlatlarının amına koyayım amına koydumunun evladı orospunun evladı senin ananı bacını sikeyim senin orospu karını o

Ayhan alarcın
Ayhan alarcın - 4 ay Önce

O orospu kızını irin suratlı orospuyu onun orospu anasını ağrı dağının eteklerinde pascal noumayla beraber amlarına koyayım amlarının içlerini sike sike sikeyim göt deliğini sikeyim götlerinin içlerini sike sike kanı akıtayım ağızlarının içlerini sikeyim amına koydumunun kürdü amına koydumunun evladı orospu çocukları orospunun evlatları sizin şerefinizi sikeyim haysiyetinizi onurunuzu sikeyim amına koyayım amına koydumunun şerefsizleri

SIRADAKİ HABER