TGS Gazetecileri Kars'ta Buluşturdu

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Van, Iğdır, Ardahan, Kars ve Diyarbakır'da çalışan gazetecileri Kars'ta buluşturdu.

TGS Gazetecileri Kars'ta Buluşturdu

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - KARS

 Türkiye Gazeteciler Sendikası Bölge'de çalışan gazetecileri bir araya getirdi.

TGS Akademi, Kars'ta düzenlediği seminerde 'Çatışmalı Ortamlarda Gazetecilik', Gazeteciler için Dijital Güvenlik' ve 'Gazetecilerde Psikolojik Travmalar' konularını tartıştı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3’ncüsü büyük ilgi gördü.

Van'dan VanEkspres Yayın yönetmeni İshak Kara, Gazeteci Ruşen Takva, Zübeyde Sarı, Kadır Cesur, Arif Aslan, Hikmet Tunç, Ayşe Sürme'ninde katıldığı ve Kars’ta 3’ncüsü düzenlenen Gazetecilik Eğitim Semineri’ne Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, TGS Akademi Direktörü Orhan Şener, Psikolog Aslı Avşar ile Kars, Ardahan, Iğdır, Artvin, Van ve Diyarbakır’dan gelen çok sayıda gazeteci katıldı.

TEK YOL DAYANIŞMA...

İlk olarak söz alan Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş sendika ve TGS Akademi hakkında bilgi verdi.

Mayıs ayı ilk 15 gününde sadece 5 gazetecinin yaptığı haberlerden dolayı saldırıya uğradığını anımsatan Durmuş, “Zaten cezaevlerinde 140 gazeteci yaptıkları habercilikten kaynaklı tutuklu bulunuyorken, bugün ikinci bir saldırı dalgası altındayız maalesef. Gazeteciler tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor ve tutuklanıyor. Bütün bunları düşündüğümüzde bizim bu saldırıları ortada kaldırabilmenin tek yolunun dayanışma olduğunu görüyoruz.” dedi.

Kars’taki eğitimi yaparken özellikle bu bölgede gazeteciler açsından onların hem güvenliğini sağlayacak hem de psikolojik olarak kendilerini koruyacak böyle bir eğitim organizasyonu yaptıklarını kaydeden Durmuş, “Bu eğitimleri bir Avrupa Birliği projesi kapsamında gerçekleştiriyoruz. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu da ortağımız, Türkiye’de gazeteciliği koruyacak, geliştirecek organizasyonlar, çalışmalar kapsamında gerçekleştirdiğimiz 3’ncü eğitimimiz bu. Daha önce Diyarbakır’da ve Adana’da gerçekleştirdik. Bu eğitimlerimiz de devam edecek. Değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilen bir gazeteci nesli yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun birinci sorumluluğu tabi ki Türkiye Gazeteciler Sendikasındadır. Türkiye Gazeteciler Sendikası da bu kapsamda yeni programlar çıkartarak yine Kars’a geleceğiz, yine gazetecilerle sizlerle buluşacağız ve daha etkili eğitimleri de gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

HİÇ BİR HABER CAN GÜVENLİĞİNDEN ÜSTÜN OLMAMALIDIR

Savaş Muhabiri Levent Öztürk ise, “Çatışmalı Ortamlarda Gazetecilik” konulu slayt gösterisi ile savaş ortamlarında yaşadıkları anılarını anlattı.

Eğitime katılan gazetecilere her şeyin haber olmadığını ve gazetecilerin hayatının haberden daha önemli olduğunu, haber olacak bir ortamda gazetecinin ilk karşılaştığı tepkinin “çekme” olduğunu ve bunun üstüne gazetecinin gitmemesini aktararak, hiçbir haberin can güvenliğinden üstün olmadığını söyledi.

TGS Diyarbakır İl Temsilcisi Mahmut Oral ise bölgede gazetecilerin karşı karşıya kaldıkları haberlerin önemli bir bölümünün travmatik olduğunu söyledi.

Yine gazetecilerin bölgede saha çalışması yaptıklarında pek çok riski de göğüslemek zorunda kaldıklarına işaret eden Oral “Bu riskler ve travma etkisi nedeniyle gazeteci arkadaşlarımızın sahadaki güvenlikleri en önemli konu. Burada anlatılanlar, paylaşılan deneyimler, sahada bundan böyle karşılaşılan türlü olaylarla en güvenli şekilde nasıl baş edeceğimiz konusunda bize yol gösterici olacaktır.” dedi.

Oral, daha sonra seminerdeki paylaşımlar ışığında, çatışmalı bölgelerde gazetecilerin dikkat etmesi gereken güvenlik protokolü oluşturulduğunu sözlerine ekleyerek 16 maddelik protokolü şöyle açıkladı:

1- Önce can güvenliği ilkesinden hareketle, haberin değil can güvenliğinin birinci öncelik olmasına dikkat edilmeli.

2- Koruyucu ekipman (Kask, yelek, gaz maskesi) bulundurulmalı

3- Medya çalışanları, çatışma alanları ile ilgili olarak, sistematik meslek içi eğitimden geçmeli

4- Çatışma alanları ile ilgili deneyimli kişilerden brifing alınmalı

5- Çatışma sahasında mümkün olduğunca yalnız çalışılmamalı

6- Çatışma artığı patlayıcı ve sınır bölgelerinde kara mayınlarına karşı tedbirli olunmalı

7- Sahadaki meslek örgütleri ya da en az bir kişi günlük çalışma programından haberdar edilmeli

8- Televizyon ekipleri için, canlı yayın yapılacak alanlar çatışma bölgelerinden uzak olmalı

9- Daha önceden tanımadığın kişilerin, haber veya olay gösterme gibi tekliflerine, kaçırılma ihtimaline karşı tedbirli olunmalı

10- Güvenlik güçleri ve gruplar arasındaki gerilim sırasında, provokatif kişilerin olabileceğinden hareketle, bu kişilere karşı tedbirli olunmalı

11- Basın mensubu olduğunu belgeleyen kart, araç kartı, simge ve benzeri materyallerin görünür olmasına özen gösterilmeli

12- Fiziksel öz bakım en az haber kadar önemlidir, bu nedenle düzenli yemek, düzenli ve yeterli uyku ve dinlenme gibi kişisel ihtiyaçlar göz ardı edilmemeli

13- Travmatik olaylardan sonra yalnız kalınmamalı, mutlaka konu ya da olay en az bir kişi ile paylaşılmalı,

14- Tanık olunan travma sonrasında kendinizi iyi hissettirecek aktiviteler ve uğraşılar gerçekleştirilmeli

15- Uzun süreli travmatik olaylarda, mutlaka çalışma konusu ve alanı kısa bir süreliğine bile olsa değiştirilmeli

16- Travmatik olayların etkisinden uzun süre sonra da kurtulamayınca, profesyonel destek alınmalı

Gazetecilik Eğitim Semineri, TGS Akademi Direktörü Orhan Şener’in “Gazeteciler için Dijital Güvenlik” ve Psikolog Aslı Avşar “Gazetecilerde Psikolojik Travmalar” konularıyla devam etti.

Gazetecilik Eğitim Semineri, seminere katılan gazetecilerin hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2019, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER