T Tipi Cezaevinde Kadın Tutsaklar Saçlarını Kazıttı

Son günlerde Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Tutuklu ve Hükümlülere yönelik yapılan baskı ve darp olayları yaşanıyor. Son olarak kadın tutsakların gardiyanlar tarafından saçları çekilmesin diye saçlarını kazıttıkları öğrenildi.

T Tipi Cezaevinde Kadın Tutsaklar Saçlarını Kazıttı

Van Ekspres- Van’da T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda son günlerde kadın koğuşlarında olaylar yaşanmış ve çıkan olaylarda 15 tutsağın yaralanmıştı. Konuyla ilgili Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş açıklamalarda bulundu.

Vicdan ve Adalet Nöbeti için Van’da bulunan Milletvekili Meral Danış Beştaş, konuyla ilgili Cezaevi müdürü ile bir görüşme sağladı. Yapılan görüşme ve tespitlerde Kadın tutsakların gardiyanlar tarafından saçları çekilmesin diye saçlarını kazıttıkları öğrenildi.

Son günlerde Van Tipi Cezaevindeki Tutuklu ve Hükümlülere yönelik yaşanan olaylar ile ilgili bilgiler veren HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘’Son günlerde Van T Tipi Cezaevinde yaşanan olayları araştırmak için T Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü ile bir görüşme sağladık. Bu görüşmede Cezaevinde neler olduğuna dair bilgi istedik. Yaptığımız görüşme sonucunda ciddi darp olayların yaşandığı ve kadın tutukluların ciddi bir şekilde darp edildiğini öğrendik. T Tipi Kapalı Cezaevinde özellikle kadın koğuşlarında arama adı altında Robocoklar ile girmişler. O kadar sert ve darp olayı yaşanacak düzeyde arama adı altında tutsaklara fiziki müdahalelerde bulunulmuş. Bunu ilk defa burada söylüyorum ve bu durum gerçekten içimi çok acıttı. Kadın tutsaklar saçlarını kazıtmışlar. Kadın Tutuklular ile görüşen avukatların beyanına göre tutuklu kadınların saçlarının çekildiğini ve bundan dolayı saçlarını kazıttıklarını söylemişler. Bizde saçlarımızı çekmesinler diye saçlarımızı kazıttık. Kadınların saçlarını kazıtmaları bile T Tipi Cezaevinde ne denli şiddet uygulandığının göstergesidir’’ şeklinde konuştu.

Van Ekspres- İlhan Siyahtaş

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER