Sözcü'nün iddiası: TSK 'tuzağa düştü' ve sivilleri vurdu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Türk ordusunun sivilleri vurduğu yönündeki açıklamasını birçok uluslararası ajans okurlarına servis etti. Ancak TSK, “25 YPG’linin hayatını kaybettiğini” iddia eden ve sivillerin zarar görmemesi için tedbirlerin alındığını ifade eden bir açıklama yayınladı. Saldırılarda sivillerin hedef alındığını ise Sözcü’de yer alan bir haber doğrular nitelikte. Haberde, TSK’nın ‘tuzağa düşürüldüğü’ iddia edilirken, 10’un üzerinde sivili vurduğu bilgisi yer alıyor.

Sözcü'nün iddiası: TSK 'tuzağa düştü' ve sivilleri vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri ise hava saldırısında 25 YPG’linin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Dün Cerablus’a bağlı iki köyü bombalayan Türk savaş uçaklarının, bu sabah Menbic’in kuzeyindeki bir köyü vurduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 35 sivilin öldüğünü, 50 kişinin yaralandığını öne sürdü.

Türk Silahlı Kuvvetleri ise hava saldırısında 25 YPG’linin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Saldırılarda sivillerin hedef alındığını ise Sözcü’de yer alan bir haber doğruladı.

Gazeteden Saygı Öztürk imzalı haberde, savaş uçaklarının sivilleri vurduğu, 10’un üzerinde sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ancak haberde bunun bir “plan” olduğu ve TSK’nın ‘tuzağa düşürüldüğü’ iddia edildi.

Gazetenin bu iddiasına göre ise; sivillerin de bulunduğu binanın ve etrafındaki silahların IŞİD hedefi olduğu sanılıp vurulması planı hayata geçirildi ve TSK’yı yanıltan şey de bu oldu.

sözcü

Ne oldu?

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nın hava ve topçu saldırılarının sivilleri hedef aldığını, saldırılar sırasında en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Cerablus’un güneyindeki Ceb el Kussa köyüne pazar günü düzenlenen saldırıda 20 sivilin öldüğü, en az 50 sivilin de yaralandığı öne sürüldü.

Ayrıca savaş uçaklarının bombardımanı sonucu bir çiftlikte de 15 sivilin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Bölgeden yayın yapan Hawar Haber Ajansı (ANHA) da Türk ordusunun sivillerin bulunduğu köyü vurduğunu ve köyde ‘katliam yapıldığını’ yazdı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER