Selvi: Referandumu erteleyemedik karizmayı çizdirdik

Hükümete yakınlığı ile tanınan Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi Referandum üzerine kaleme aldığı yazıda Türkiyenin çabaları referandumu ertelemeye yetmedi ve biraz karizmayı çizdirdik dedi...

Selvi: Referandumu erteleyemedik karizmayı çizdirdik

AK Parti Hükümeti'ne yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında, "Türkiye’nin çabaları referandumu erteletmeye yetmedi. Hatta sesimiz çok çıkmasına rağmen sonuç alamayınca karizmayı biraz çizdirdik" ifadelerine yer verdi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum ve Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan yaptırım kararlarına köşesinde yer verdi.

Bugün yapılacak olan 'bağımsızlık referandumu'nu Türkiye'nin engelleyemediğini söyleyen Abdulkadir Selvi, "Hatta sesimiz çok çıkmasına rağmen sonuç alamayınca karizmayı biraz çizdirdik. Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak. Çünkü yeni dönem, yeni politikaları gerektiriyor" dedi.

Abdulkadir Selvi'nin "Referandum ertelenir mi, savaş çıkar mı?" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:

"...Bir yandan Barzani’nin bağımsızlık referandumunu diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı konusundaki gelişmeleri takip ediyoruz.

Referanduma gelince artık yapılacak mı, yapılmayacak mı tartışması geride kaldı. Mesut Barzani kararından geri adım atmadı. “Erteleme olmayacak” dedi. Baştan söyleyeyim, referandum yapılıyor ama savaş çıkmıyor. Çünkü Barzani bu kararı tek başına almadı. Bağımsızlık referandumuyla birlikte ABD’nin Kürt planında üçüncü devreye geçildi.

Meclis’te tezkere tartışmaları yapılırken, kuliste AK Parti’nin Güneydoğu milletvekilleriyle sohbet etme imkânım oldu. “Barzani’nin referandum ısrarını zamansız ve anlamsız buluyoruz ama referanduma karşı böylesine şahin bir tutum takınılmasından dolayı da rahatsızız” dediler.

Meclis’te tezkere görüşmeleri yapılırken az ötede Genelkurmay karargâhında Irak Genelkurmay Başkanı ağırlanıyordu. Görüşmede Irak Genelkurmay Başkanı’na, “Eğer siz müdahale ederseniz biz Erbil’in arkasında durmayız” mesajı verildiği söyleniyor. Ayrıca referandum yaptırımları da başladı. Bölgesel yönetime 60 günde bir ödenen petrol parası ikinci kez ödenmedi...

...Türkiye’nin çabaları referandumu erteletmeye yetmedi. Hatta sesimiz çok çıkmasına rağmen sonuç alamayınca karizmayı biraz çizdirdik. Bize düşen 25 Eylül sonrasına hazırlanmak. Çünkü yeni dönem, yeni politikaları gerektiriyor..."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER