Seçim Zaferini Saygı İle Selamlıyoruz

Çatak Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yapılan yazılı bir açıklama ile seçimleri değerlendirdi.

Seçim Zaferini Saygı İle Selamlıyoruz

Van İlimizde (7 Haziran 2015 Pazar) günü yapılan (% 84,37’lik) bir oran ve (504.046) gibi yüksek bir seçmen kitlesi ile katılımın sağlandığını ifade eden Çatak Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Nuri KIPÇAK, takdire şayan bir sükunet ile tamamlanmış olunan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin akabinde, halkımızın iradesinin sandıklara yansımış olduğu tüm kesimlerce bilinmektedir denildi.

 

 

Kıpçak, " Keza seçim öncesi Van’da seçimleri boykot kararı almış olan mevcut bir kesimin sandıklara gitmediği (% 15.63’lük) bir oran ve (93.456 kişi)’lik bir oy  potansiyelinin sandıklara yansımadığı görülmektedir. Keza küçümsenmemesi gereken bu oranın mevcudiyeti bizlerce anlamlıdır" dedi.

 

İŞTE O AÇIKLAMANIN DEVAMI:

İlimiz genelinde geçmişten bu yana iki siyasal partinin yarıştığı bilinen bir gerçektir. Bu seçim yarışında Halkların Demokratik Partisi’nin (% 74.73 ile 367.957) gibi büyük bir seçmen kitlesinin desteği ve oyunu alması neticesinde tarihi bir başarıya imza atmış ve beraberinde İl genelinde mevcut bulunan 8 Milletvekili kotasının 7’sini almaya hak kazanarak bir anlamda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin son dönemlerde uygulamış olduğu ve izlediği yanlış politikalar ile bölge gerçeklerinden uzak ve bölge insanlarına karşı mesafeli duruşunun neticesinde, bölge halkının ciddi anlamda tepkisi ile karşı karşıya kalmış ve İlimiz ölçeğinde (%19,43’lük) oran ile (95.668) gibi  çok düşük bir potansiyeldeki seçmenin oyunu alabilmiş ve bunun karşılığı olarak bir tek milletvekili çıkarabilmiştir. Bir anlamda izlediği yanlış politikalarının semeresini toplayan bir parti görümüne bürünmüştür.

 

Türkiye’nin demokratikleşmesi doğrultusundaki ilerleme ivme kazanmış olup, eşitlik ve adaletin gelişmesi ve bunun gereklerinin mecliste yerine getirilmesi yönünde, Türkiye’deki emek ve demokrasi güçlerinin yoğun desteği ile Kürt siyasal hareketinin önüne konulmuş olunan yüzde10’luk seçim baraj rezaletini Vanlı hemşehrimiz başta olmak üzere tüm Türkiye halkları ortak bir ruh ve güç birliği ile birlikte yıkmayı başarmışlardır. Tüm provokatif söylemlere, hedef gösterilen açıklamalara, ve üzeri örtülen tüm saldırılara karşın, (HDP) gönüllülerinin sabırlı ve sağduyulu hareket tarzından vazgeçmemesi, netice olarak bu seçim başarısında çok büyük rol oynamıştır.

 

Halkların ortaya koyduğu tercihe, tüm siyasi partilerin ve çevrelerin saygı duyması gerektiğini önemle belirtiyor ve halklarının ortak tercihinin bu şekilde tecelli ettiği kentimize ve kentimizin ihtiyaç duyduğu barışa götürecek olan çözüm yolunda, temsiliyet hakkı kazanmış milletvekillerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Ümidimiz ve dileğimiz odur ki girilmiş olunan bu çözüm ve barış sürecinde, bizleri temsil edecek olan kıymetli milletvekillerimiz ellerinden gelen her tür fedakarlığı yapacaklardır. Bizlerin öncelikli ihtiyacı barıştır. Yüreği barış için atan herkesin gönlü çözüm sürecinden yanadır. Ve barış mutlak suretle bu ülkeye gelecektir.

 

Sayın Öcalan’ın demokratik bir Türkiye, ortak vatan, fikri ile bu tarihi çözüm sürecini desteklediği tüm kesimlerce bilinmektedir. Bu desteğini de artırarak sürdüreceğinden bizler eminiz. Kendisinin tarihi misyonu gereği bugüne kadar oynadığı rolü ve sorumluluğu sürdürecek olması, tüm Mezopotamya halklarınca önemsenmektedir. 12 Eylül anayasasına, ve onun dayattığı yüzde 10’luk baraja karşı duranların, demokratik çözüm ve barış’tan yana olanların, Kürt sorununda barışçıl çözümden yana olanların, Kürtlerinde bu ülkede onurlu bir halk olarak yaşamasını isteyenlerin seçim zaferini, bizlerde saygı ile selamlıyoruz. Halkın iradesinin tecelli etmiş olduğu ve sandıklara yansıdığı bu seçimde meclise girmeye hak kazanmış olan tüm Vekillerimizi kutluyor, seçimin kendilerine, ilimize ve de ülkemize hayırlı olmasını yüce Allah’tan diliyoruz….

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER