Sağlık Çalışanlarına Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi

Van İl Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanlarına “Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi“ kapsamında eğitim verdi.

Sağlık Çalışanlarına Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi

Van Ekspres- Van İl Sağlık Müdürlüğünde, sağlık çalışanlarına Araştırmacı Büşra Tapan Soğanda tarafından “Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi” kapsamında eğitim verildi. Araştırmacı Büşra Tapan Soğanda; istatistiklere göre Türkiye de yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya birlikte olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kalan kadınların oranının %36 olduğunu, İstanbul da yaşayan kadınların yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet yaşama oranı %36 iken, Orta Anadolu Bölgesinde yaşayanlar için bu oranın %43 olduğunu belirtti. Bu sebeple proje kapsamında Van İl Sağlık Müdürlüğü olarak verdikleri eğitimle amaçlarının; şiddete/ aile içi şiddete maruz kalan kadınların şiddete karşı yeterli korunmalarını sağlamak adına sağlık personelinin bilgilendirilmesi olduğunu belirtti.

Büşra Tapan Soğanda; Projenin uygulanacağı iller arasında Van ilinin de olduğunu bu sebeple harekete geçtiklerini, Projenin amacının Sağlık Bakanlığının Türkiye’de kadınların insan haklarının korunması konusunda ortaya koyduğu çabalara katkıda bulunmak olduğunu,  bunlara ek olarak bu projeyle temel hedeflerinden birinin de kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığın arttırılması, şiddete maruz kalan kadınlar için destek hizmetlerinin kurulması ve sağlanması olduğunu dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi Eğitimine İl SağlıkMüdür Yardımcısı Ümit Yaşar Can ve İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Yasemin Kuşak, katılımda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER