Saadet Partisinde bu kez gündem Vangölü!

Van Saadet Partisi Her hafta olduğu gibi bu haftada toplandı. Saadet Partisini gündemi çevre haftası dolayısıyla Vangölü oldu.

Saadet Partisinde bu kez gündem Vangölü!

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanı Özay İlhan'ın bu haftaki gündem konusu VANGÖLÜ... 

SP Van İl Başkanı Özay İlhan, "5-11 Haziran çevre haftası nedeniyle bu hafta ki konumuz ilimiz için en büyük değerimiz olan Van Gölü'dür. Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü. Van, Bitlis ve birçok ilçesinin kanalizasyonunun direk olarak göle akması nedeniyle her geçen gün kirlenmektedir. Birde geçen hafta ulusal basının gündeminde de yer alan Van golüne çöp dökme vakası da ilimiz için utanç verici bir durumdur. Van Gölü yıllardır belediyelerin ve hükümetlerin vurdumduymaz tutumları nedeniyle her geçen daha da kirlenmekte ve yok olmayla karşı karşıya kalmaktadır. Bugün Van Gölü çevresinde bazı noktalarda kirlilikten dolayı göle girilemez tabelaları asılmış durumdadır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi Edremit'te inşa edilen Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, kendi hizmet binası ve lojmanları için Van Gölü'nü 60 metre doldurup köprülü kavşak yapma arzusuyla Edremit'te sahili katletmekte ve Van Gölünün doğallığına bir darbe vurmaktadır.

 

Ayrıca Van Gölü koruma kanunu da, defalarca yazılıp çizilse de 10 yıl önce meclis gündemine gelmiş olmasına rağmen ilgisizlikten dolayı çıkarılamamış ve bir daha da o gün bugündür meclis gündemine gelmemiştir. İlimizin en büyük değeri yok olurken belediyelerimiz çiçek böcek işleriyle reklam peşinde, vekillerimizde hangi kuruma hangi adamlarını yerleştireceklerinin hesabındadır. Van Gölü sadece yerel yönetimlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir meseledir! Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak hükümete ve belediyelere tavsiyemiz, Van Gölü için mutlak suretle ulusal bir politika belirlemeli ve 5 konuda acil adım atılmalıdır. Van Gölü koruma kanunu derhal çıkarılmalıdır" dedi.

Kanalizasyon arıtma tesislerine de değinen İlhan, "İskele Mahallesinde bulunan ve hali hazırda işlevsiz olan arıtma kaldırılarak Çiçekli Dönemeç Mahallesi yakınlarında tam kapasite arıtma tesisi kurulmalı ve İpekyolu, Edremit, Tuşba, Gürpınar ve Gevaş ilçelerinin kanalizasyonları bir noktada arıtılmalıdır. Erciş, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçeleri içinde yine arıtma tesisleri bir an evvel faaliyete geçirilmelidir. Belediyeler, Van Gölüne çöp dökmeye derhal son vermelidir. Van Gölü çevresinde rastgele yapılaşmanın önüne mutlak suretle geçilmelidir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER