Perperok'un ilk hikaye kitapları çıktı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl açılan Perperok Kreş ve Gündüz Bakımevi, çocuklar için Kürtçe hikaye kitapları yayınladı. Kreş,10 kitaptan ve 500 setten oluşan 5 bin kitap bastı.

Perperok'un ilk hikaye kitapları çıktı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından geçen yıl hizmete açılan Perperok Kreş ve Gündüz Bakımevi, kreşte eğitim gören öğrenciler için ilk defa 10 setten oluşan Kürtçe hikaye kitapları bastırdı. 2016–2017 eğitim ve öğretimin başladığı kreşte bu yıl öğrenciler Perperok Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin yayınları ile Kürtçe hikayeler öğrenecek. Kürtçe çocuk hikayeci Adar Jiyan tarafından kaleme alınan ve içerisinde gündelik yaşam, doğa ve hayvan figürlerinin yer aldığı Kürtçe hikaye kitapları Kürt kültüründeki önemli hikâyeyeler, masal, bilmece ve tekerlemelerinden oluşuyor. Zengin çizimleri ile de çocukların ilgisini çekecek olan kitaplarda çocuklara dil, kültür, edebiyat ve folklorunu öğrenilmesini amaçlıyor.

10 kitaptan ve 500 setten oluşan 5 bin kitap basıldı

Çocuk hikaye kitapları ile kreşte eğitim gören öğrencilere görsel çizimlerle Kürtçe’nin daha çabuk öğrenilmesi hedefleniyor. Hikaye kitaplarınca ayrıca müzik, ekoloji gibi konularda derlenerek çocuklara aktarılacak. Hikaye kitaplarının en önemli özelliklerinden bir diğeri de okul öncesi için somutlaşmış bir eğitim materyali olması. Bülteni öğrencilerin aileleri ile hazırlayan kreş, ilk olarak 10 kitaptan ve 500 setten oluşan 5 bin kitap bastırdı. Kentte ilk olma özelliği taşıyan ve tamamen Perperok Kreş ve Gündüz Bakımevi yayınları olma özelliği taşıyan hikayeler çocuklar ile buluşarak, çocukların Kürtçe’yi daha düzgün ve daha akademik bir şekilde konuşmasını sağlayacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER