Özgür Gündem'den gözaltına alınan 22 kişi serbest bırakıldı

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Özgür Gündem’e düzenlenen polis operasyonun ardından gözaltına alınan 25 kişiden 22’si savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Aslı Erdoğan hala tutuluyor.

Özgür Gündem'den gözaltına alınan 22 kişi serbest bırakıldı

Özgür Gündem Gazetesi 16 Ağustos’ta İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından geçici olarak kapatılmasının ardından polis tarafından basıldı. Gözaltına alınan 25 kişiden 22’si Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Özgür Gündem’in haberine göre, gazeteciler adliyeye getirilmeden önce sağlık kontrolünden geçirildi. Gazetecilerin ifadelerinin ise Basın Savcısı Umut Tepe’nin de aralarında bulunduğu 3 savcı tarafından alınacağı öğrenildi. Gazetecilerin ifade işlemleri başladı. İfade veren gazeteci Sinan Balık, otobüse bindirildiklerinde bir polisin, elleri ile gözündeki lensi çıkarmaya çalıştığını belirtti. Balık, dakikalarca silah dipçiği ile darp edildiğini aktardı. Polisin çok sert bir şekilde, uzun namlulu silahlarla binaya girdiğini aktaran Balık, direk darp edildiklerini belirtti.

Ender Öndeş ise kapatma kararına ilişkin kendilerine resmi olarak bir tebligat yapılmadığı için çalışmaya devam ettiğini belirtti. Öndeş, “Kaleşnikof ile güvenlik güçleri gazeteye girdi. Hiç bir sebep yokken gözaltına alındık. Gazetenin ikinci katından indirilirken itildim, yere düştüm. Nezarete alınana kadar 36 saat darbe ve hakarete maruz kaldım. Şikayetçiyim” dedi.

‘Beni darbeden ve hakaret eden polis memurlarından şikayetçiyim’

Özgür Paksoy ifadesinde, DİHA muhabiri olduğunu ve gazetenin kapatılması bilgisinin ardından haber takibi yapmak üzere Özgür Gündem gazetesinin merkezine gittiğini söyledi. Saat 16.30-17.00 sıralarında kalaşnikoflu ve maskeli güvenlik güçlerinin gazeteye girerek arama yapacaklarını söylediğini aktaran Paksoy, “Bu sırada avukatlarla görüşme halindeydiler. Kesinlikle ne ben, ne gazete içerisinde bulunan diğer kişiler tarafından güvenlik güçlerine mukavemette bulunulmadı” dedi. Neden gözaltına alındığını anlamadığını ifade eden Paksoy,  gözaltına alındıktan sonraki süreçte hakaret ve darba maruz kaldığını dile getirdi. Paksoy ifadesinde, Kürt olmayan ve gözaltına alınan kişilere “Sizin bunlarla ne işiniz var” denilerek hakaret edildiğini, kadınlara kötü muamele yapıldığını söyledi.

İfadesi tamamlanan Özgür Gündem Ekonomi Yazarı Ender Öndeş de, polis baskını sırasında ufak çaplı bir iki tartışma haricinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.  Öndeş, “Otobüse bindirilip nezarete alınıncaya kadar tahminime göre 34 saatlik zaman diliminde sürekli darba ve hakarete maruz kaldım. Kesinlikle üzerime atılı suçlamaları kabul etmem. Hiçbir sebep yokken beni gözaltına alan, beni darbeden ve hakaret eden polis memurlarından şikayetçiyim. Cezalandırılmalarını talep ediyorum” dedi.

‘Tecavüzle tehdit edildi’

İMC TV muhabiri Gülfem Karataş gözaltı sırasında kendisine küfür ve hakaret edildiğini, tecavüzle tehdit edildiğini, ırkçı küfürler savrulduğunu, sırtına zincirle vurulduğunu, gözlüğünün kırıldığını, darp edildiğini ve yedi saat boyunca ters kelepçeyle tutulduğunu söyledi.

Karataş, el bileklerinin hala yaralı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Ülkücü bıyığına benzer bıyıklı mavi tişörtlü, uzun boylu ve siyah saçlı polis bana bu hakaretleri etti. Ardından kırmızı tişörtlü bir polis bana merdivenlerden indiğimiz sırada sırtıma zincirle vurduğu için yaralandım. Bu sırada gözlüğüm kırıldı. Ayrıca burada beni ters kelepçelediler. Yedi saat kelepçeyle bekletildim. Bu yüzden el bileklerim hala yaralı vaziyettedir. …Üç hilal bilekliği olan bir polis bunu bize göstererek ‘Bunun anlamını biliyor musunuz, orospular, kahpeler’ diyerek hakaret etti.
İMC TV kameramanı Gökhan Çetin, “Röportaj için oradaydık. O sırada polisler binaya girdi. Yayını kesmemi istediler. Bende kapattım. Bu sırada kameranın kablosunu kopardılar. Kelepçeleyerek, sürükleyerek gözaltına almak istediler. O sırada canlı yayındaydık. Gözaltına alındığım sırada ve sonrasında yüzüme boynuma darbe aldım. Darp raporum da var, şikayetçiyim” ifadelerini kullandı.

‘Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler’

Kısa bir süre önce ameliyat olan, ilaçları verilmediği için hastaneye kaldırılan gazeteci Bayram Balcı, ise “Özgür Gündem gazetesinden emekliyim. Kapatıldığını öğrendiğimde gazeteye gittim. 150-200 polis hiçbir şey demeden içeriye daldı. Tebliğe mi geldiniz dediğimizde hakaret ettiler. Darp etmeye başladılar. Ameliyatlı olduğumu söylememe rağmen darp ettiler. 4 saat boyunca çevik kuvvet aracında beklettiler, küfrettiler” dedi.

Gözaltına alınan 22 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Aslı Erdoğan ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Kaynak:Sendika.Org

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER