Nasıl Bir Toplum?

Markalaşmayan ve makro düzeyde olmasa bile, kendini dünya ticaret dolaşımında söz ettiren bir üretime gelemeyen ekonomiler ha bire açık verirler. Açık vermeyen doyurucu ekonomiler elbette yetişen ve vizyon teşkil eden yetişkin insanların varlığıyla olur.

Nasıl Bir Toplum?

Bu olgunlukta insanlar ise ilmi, teknolojik ve müspet  eğitim kalitesi ile sağlanır. Çok değer üretebilirsiniz ama bunu satacak ya da pazarlayacak alan bulamazsanız, yine çöpe dönüşürsünüz. Evet, üreten ve düzgün paylaşan bir toplum.

 

     Yani üretilen arz yada mal alıcı bulma manevrasına sahip değil ise, yaşadığınız yer kürede kendinizden söz ettiremezsiniz. Mallarınızın alımında talepçileriniz ve isteklileriniz çoğalmaz ise artı değerleriniz, güçlendirici payandalarınız oluşmaz. Bunun için müspet bir eğitimle; gerek felsefe alanın da, gerek ahlak yönünde ve gerekse kalite kokan teknoloji alanlarında çığır açan üterime ve mucitliğe yöneleceksiniz. Geleneksel anlayışların hüküm sürdüğü, menfi muhafazakar düşüncelerin cirit attığı yerlerde bunlar hasıl olmaz. Bu alanlar tamamıyla ayrıştıran, güç birliklerini parçalayan bir yerden sonra gelecek vaat etmeyen sistemler yaratırlar. Teokratik yürütmelere bakın tümünde bunları görürüsünüz. Evet güzelliklere sahiplik edecek bir toplum.

    Bunun için sistem hem kendini koruyan geliştiren verimli alanlar üretmeli, hem de üzerinde inşa olduğu insanları doyurmalı ve onları memnun etmeli. Kendisine sürekli muhalif üreten sistem bir yerden sonra yetmezliğini ya da yetersizliğini inkar ederek koruma refleksine girecektir. Yani herkese çare olacak yerde herkesin kendine çare olmasını talep edecektir. İşte esas problem de bundan sonra kendini gösterecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER