Murat Durmaz On binlere seslendi

Özalp 12 ve 38 Nolu Minibüsçüler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifleri 20’nci yıl kuruluşları nedeniyle bir şenlik düzenlendi. On binlerce yurttaş'ın katıldığı şenlikle Murat Durmaz'ın sahneye çağırılması ile birlikte alanda bir anda "Özalp seninle gurur duruyor" sloganları yükseldi.

Murat Durmaz On binlere seslendi

Özalp 12 ve 38 Nolu Minibüsçüler ve Motorlu Taşıtlar Kooperatifleri 20’nci yıl kuruluşları nedeniyle bir şenlik düzenlendi. On binlerce yurttaş'ın katıldığı şenlikle Murat Durmaz'ın sahneye çağırılması ile birlikte alanda bir anda "Özalp seninle gurur duruyor" sloganları yükseldi. Dakikalarca alkışlanan Eski Başkan Murat Durmaz, yaptığı konuşmada HDP'yi desteklediklerini ifade ederek, On binlerce Özalplı'dan HDP için destek istedi. 

Düzenlenen şenlik HDP mitingini aratmazken, şenliğe katılan eski Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, HDP’yi desteklediklerini belirterek, “80 darbesinin önümüze koyduğu barajları yıkarak, tek adam olmak isteyenlere dur deme vakti gelmiştir. 40 yıl boyunca süre savaştan dolayı nice gencimiz kör kurşunlarla öldürüldü ve kefensiz bir şekilde toprağa verdi. Nice genç kızımız gelinlik giyemedi. Gelinlik yerine beyaz kefen giydiler. Tarihi en acımız sayfasında yer alan bu acılara rağmen yılmadık ve dim dik ayakta durduk milyonlara ulaştık. Şimdi bu seçimlerde sandıklara oyumuzu kullanarak sistemlere tokat atmanın zamanı gelmiştir.” dedi. Özalp Merkezde düzenlenen şenliğe kooperatif başkanları ve üyelerinin yanı sıra 38 nolu minibüsçüler kooperatifi kurulu başkanı ve eski Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, HDP Milletvekili Adayı Zozan Yeliz Yıldırım, HDP ve DBP ilçe eş başkanları, gazeteci-yazar Günay Aslan, eski belediye başkan yardımcısı Abdurrahman Doğar ve on binlerce yurttaş katıldı. Ayrıca şenlikte İbrahim Rojhılat, Agiri Jiyan Solisti Ali, Tuncer Özalp ve Heme Haci sahne aldı.

DURMAZ: EMEĞİ GÖZ ARDI ETMEK NAMERTLİKTİR

Özalp merkezde gerçekleştirilen şenlik ilk olarak katılımcıların tanıtılmasıyla başladı. Yapılan tanıtımların ardından kooperatif genel kurucusu ve eski Özalp belediye başkanı Murat Durmaz’ın konuşmasıyla başladı. Durmaz şu ifadelere yer verdi: “Kooperatifin düzenlemiş olduğu bu festivalde emeği geçen herkese öncelikli olarak teşekkür etmek isterim. Kurucu olduğum kooperatifte her zaman destekçim olan ve arkamda duran şoför arkadaşlarımın emeklerini göz ardı etmek namertliktir. Bu şenlikle sadece bu yıl değil bundan sonra her yıl düzenlik olarak yapılacak ve geleneksel hale getirilecek. Bu neticede hem birliğimizi pekiştirmek hem bir araya gelmek için bunu yapacağız.”

“TEKÇİ ZİHNİYETE TOKAT ATMANIN ZAMANI GELMİŞTİR”

7 Haziran seçimleriyle ilgili de konuşan Durmaz, “Seçimlere çok kısa bir süre kaldı. Her iki kooperatifte çalışan tüm arkadaşlarımız için şunları ifade etmek isterim. Bu ülkede kardeşçe ve özgürce bir arada yaşayabileceğimiz Halkların Demokratik Partisi’nin barajları geçmesi için yeni yaşamda bizlerde meclise diyoruz. 80 darbesinin önümüze koyduğu barajları yıkarak, tek adam olmak isteyenlere dur deme vakti gelmiştir. 40 yıl boyunca süre savaştan dolayı nice gencimiz kör kurşunlarla öldürüldü ve kefensiz bir şekilde toprağa verdi. Nice genç kızımız gelinlik giyemedi. Gelinlik yerine beyaz kefen giydiler. Tarihi en acımız sayfasında yer alan bu acılara rağmen yılmadık ve dim dik ayakta durduk milyonlara ulaştık. Şimdi bu seçimlerde sandıklara oyumuzu kullanarak sistemlere tokat atmanın zamanı gelmiştir. Önümüzdeki seçim bizler için çok önem arz etmektedir. Bununla beraber herkese bir demokrasi dersi vereceğiz.” dedi.

DURMAZ: HİÇBİR ZAMAN KIRILMADIM

Hiçbir zaman bir küskünlüğünün ve kırgınlığının olmadığını belirten Durmaz şu ifadeleri kullandı: “Biz onurlu davamızda asla taviz vermeyiz. Bizde kırılma, küsme ve yoldaşlarımızın arkasından konuşma asla olmaz ve olmamalı da. İnanın şimdi ben bu onurlu duruştan bahsederken birileri bundan muhakkak rahatsız oluyorlardır. Çünkü birileri bizi kendilerine benzettikleri için bizden kırılma ve küsme beklediler. Kusura bakmayın ben sizin gibi olacağıma kendimi 7 kat yerin dibine sokarım.

” ÖZALPTE YAŞAYAN LAZ KESİMİNE SESLENDİ

Döner Dere ve Emek mahallelerimizde yaşayan Laz kardeşlerime sesleniyorum. Sizlerde bizim gibi dilinizi konuşamadınız. Kültürünüzü yaşayamadınız. ve bu coğrafyada azınlıkta olduğunuz için sakın kendinizi yalnız görmeyin. Çünkü yürekleri birer mermi gibi çarpan nice yoldaşlarımız sizinle birlikte olacaktır. Ahmed Arif'in dediği gibi Kirveyiz, Kardeşiz, kanla bağlıyız, komşuyuz yaka yakaya, karışır tavuklarımız birbirinebilmezlikten değilfukaralıktandır.

BELEDİYEYİ SAVUNDU ÖZALP KAYMAKAMINA SESLENDİ

Belediyemizin ismini ölümsüzleştirmek istediği Orhan Doğan'ın bir eserini olmadığını göstererek reddetmişsiniz. Sayın kaymakam eser dediğiniz kavram 33 mahsum insanı katleden Mustafa Muğlalı ismini yıllarca bu ilçenin kışlasına vermekmidir yoksa bir değer olup halkların kardeşliği için demokrasi için özgürlükler için mücadele veren bir Orhan Doğan olmakmıdır? Şunu da unutmayınız ki Orhan Doğan bir değerdir. Onun ismi bu halkın kalbine ve yüreğine yazılmıştır. 

“GÜLEN CEMAATİ VE AKP’YE İNANMAYIN” Cemaate ve Ak Parti’ye seslenen Durmaz, “Gülen Cemaatinin ve AKP’nin İslam söylemlerine kesinlikle inanmayın ve güvenmeyin. İçimizde en zayıf olanlarını seçerek ve onların içine fitne ve fesadı katarak onları itibarsızlaştırma politikası içindeler. Gücünüz yetiyorsa ve cesaretiniz varsa bizi davamızdan koparın, halkın bize olan bu ilgisini bitirin. Bizde o zaman diyelim ki hakikatten de münafıkmışsınız. Hepinizin de süreci takip ettiği gibi Gülen Cemaati ve AKP iş birliği ile birlikte son 5 yılda siyasi tutuklamalar adı altında 10 bin yurttaşımız tutuklanarak cezaevlerinde mahkûm edildi. Bunun sebebi Gülen cemaati ve AKP’ydi. O dönem başbakan diyordu ki; “Benim polisim demokrasi sınavından geçmiştir. Yargıya ta talimat verdim gerekeni yapacaktır.” ve aynı başbakan kendi bakanlarının çocuklarını 17 Aralık operasyonları yapılırken şunu dedi: “Paralele devlet oluşturup 20 polisle ev basmak hangi demokrasi anlayışına sığar.” Şimdi İran sınırına yakın ilçede seslenmek istiyorum: “O paralel devletinizin kirliliğinizi üsteleyip bizleri 20 polisle değil yüzlerce polisinizle bu hangi demokrasiye sığıyordu?” sözlerine yer verdi. Durmaz’ın ardından bir açıklama yapan HDP Milletvekili Adayı Zozan Yeliz Yıldırım’ın ardından sahne alan sanatçıları vatandaşı coşturdu. 

Haber: Necdet Tam/Gönül DEMİR/ VAN BÜLTEN 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER