Mezarlıklar Otlar Arasında Kayboldu

Van'da yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeşeren otların temizlenmemesi nedeniyle mezarlar otlar arasında kayboldu.

Mezarlıklar Otlar Arasında Kayboldu

İlhan Siyahtaş

Van'da yaz aylarının gelmesi ile birlikte yeşeren otlar Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar müdürlüğü tarafından kesilmeyince mezarlıklarda yeşeren otlar insan boyunu geçti. Mezarlıklarda kesilmeyen otlar nedeniyle bazı mezarlıklar otlar arasında kayboldu. 

Van yaz ayının gelmesi ile birlikte hemen hemen tüm mezarlıklarda aynı görüntüler yaşanıyor. Mezarlıklarda yeşeren ve insan boyunu geçen otların kesimi  ilgili  hiçbir çalışmanın yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Mezarlıklarda dini vecibelerini yerine getirebilmek için ölülerinin mezarlıklarını bulmakta sıkıntı yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar, yetkililerin mezarlıklara gereken önemi vermeleri gerektiğini dile getirdiler. İnsanların yaz aylarında daha rahat bir ortamlarda dini vecibelerini yerine getirmek istediklerini söyleyen vatandaşlar ''Karşılaştıkları manzaranın hiç iç açıcı olmadığını vurguladı. Kentte bulunan tüm mezarlıklarda aynı görüntüler yaşanmaktadır. Bir çok insanımız yeşeren ve insan boyunu geçen otlar arasında ölüsünün kabrini bulmakta zorluk yaşıyor.  Mezar taşı yaptırılanların dışında diğer kabirlerin bir çoğu otlar arasında neredeyse kaybolmuş durumdadır" dediler. 

Van Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri ise, mezarlıkların otlardan temizlenmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ve bunu her yıl mayıs ve nisan aylarında düzenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini kaydettiler. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER