KJA Öcalan'a tecridi protesto etti

Van KJA Bileşenleri ‘Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum’ şiarıyla başlatılan kampanya çerçevesinde kitlesel basın açıklaması düzenleyerek Abdullah Öcalan üzerinde ki tecride derhal son verilmesini istedi.

KJA Öcalan'a tecridi protesto etti

Vanekpsres Haber Merkezi

KJA Bileşenleri tarafından ‘Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum’ şiarıyla başlatılan kampanya çerçevesinde Van’da Fegiyê Teyran parkında yapılan basın açıklamasına DBP İl Eş Başkan Vekili Nazmiye Acar,  HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan,  İlçe Belediye Eş Başkanları, KJA Aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi Üyeleri ve halk katıldı.

Basın açıklamasında konuşan DBP İpekyolu İlçe Eş Başkanı Rojbin Bor, ülkenin ve halkların hiç olmadığı kadar karanlık bir dönemden geçtiğini söyledi. Bor konuşmasında, “Askeri darbe ve sivil darbenin iç içe geçtiği, iktidar savaşına zemin yapıldığıve demokratik seçenek imkanlarının yok edilmeye çalışıldığı bir kaos tercih ediliyor. Kaosun tercih edilen bir yönetim şekli olduğu anlaşılmaktadır. Kaos yönetimi ile esas hedeflenen şey, sürdürülemez düzeye gelmiş kirli savaşı örtbas etmek, demokratik çözüm olanaklarını yok etmek ve ulusal-uluslar arası kamuoyunda meşruiyetini yitirmiş hükümeti, cumhurbaşkanını mağduriyet temelinde güçlendirmektir. Darbe girişiminin bastırılmasından sonra, Cumhurbaşkanın Kürt sorununa, demokratik kriterlere ve demokratik çözüm imkânlarına karşı aldığı tavır ve ortaya çıkan darbe karşıtı gösterilerin temsil ettiği militarist içerik bizleri kaygılandırmaktadır“ diye konuştu.
Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar taşıdıklarını kaydeden Bor, “ Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı sürece bir darbe mekaniğinin var olacağını ve harekete geçeceği uyarılarını defalarca belirten Sayın Öcalan, sürekli önemli uyarılarda bulunmuştur. Türkiye askeri ve sivil darbe sistematiğinden ancak Kürt sorunun demokratik çözüm yöntemi sayesinde kurtulabilir. Bu kaotik yönetim yerine demokratik çözüm sürecini temsil eden Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve demokratik, barışçıl siyaset yönetimlerin inşa sürecinin başlatılması gerekmektedir. Ancak hükümetin Sayın Öcalan’ın can güvenliği ile ilgili kaygı ve uyarılara verdiği cevap gayri ciddi ve endişe vericidir“ diye konuştu.

Kadınların, gençlerin ve halkın yoğun biçimde taşıdığı bu kaygının ciddiye alınmamasının sonuçlarının tahmin bile edilemeyeceğini vurgulayan Bor şöyle konuştu : “Bu temelde, Hükümetin en kısa sürede Sayın Öcalan ile görüşme imkânınısağlaması ve Kürdistan ve demokratik kamuoyuna tatmin edici açıklamada bulunması gerekmektedir.

Sayın Öcalan ile görüşme sağlanıncaya ve Kürt halkının, demokratik kamuoyunun kaygıları ciddiyetle giderilinceye kadar KJA olarak  kadın kurum, bileşen ve yapılarımızla birlikte sesimizi, tavrımızı ve eylemlerimizi yükselterek devam ettireceğiz.”

Bor’un ardından konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe’de, “ Sayın Öcalan milyonların iradesidir. Sayın Öcalan’a yönelik bu yaklaşım kabul edilemez. Tüm hukuki ve insani hakları elinden alınmış olan Sayın Öcalan konusunda tüm kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz”  dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER