Kışanak ve Tuncel'in duruşmasında 'salon' krizi

Mahkeme, Gültan Kışanak'la Sabahat Tuncel'in yargılandığı davanın duruşmasına en fazla 20 kişinin alınacağını açıkladı. Bu karara itiraz eden avukatlar savunma yapmadı.

Kışanak ve Tuncel'in duruşmasında 'salon' krizi

Van Ekspres- İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ile DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak ve propagandasını yapmak’ suçlamasıyla yargılandıkları davaya Malatya’da devam edildi.

Malatya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşmasına cezaevinde tutuklu bulunan Gülten Kışanak ile Sebahat Tuncel katılmazken, sanık avukatları hazır bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ile DTK (Demokratik Toplum Kongresi), HDK (Halkların  Demokratik Kongresi) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri duruşmayı izlemek için adliyeye geldi. Ancak Mahkeme Başkanı Ahmet Murat Doğan, duruşmanın görüleceği salona içeridekilerle beraber 20 kişinin alınacağını avukatlara iletti.

MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

Sanık avukatları buna tepki göstererek, salonun alabileceği azami kapasitede izleyici alınması ya da uygun bir salonda duruşmaya devam edilmesi talebinde bulundu. Talebi değerlendirmek üzere duruşmaya 5 dakika ara veren mahkeme heyeti ‘duruşmanın düzeni, güvenliği ve salonun kapasitesi’ni gerekçe göstererek duruşma salonuna 20’den fazla kişi alınması yönündeki talebi oy birliğiyle reddetti.

AVUKATLAR SAVUNMA YAPMADI

Mahkeme Başkanı Ahmet Murat Doğan, duruşmada iddia makamının taleplerini aldı. Duruşma Savcısı Muhittin Atlı, Kışanak ve Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Sanık avukatları mahkeme heyetinin aldığı karar nedeniyle savunma yapmayacaklarını ifade ederek, salondan ayrıldı. Mahkeme heyeti, Kışanak ve Tuncel’in tutukluluklarının devamına karar vererek, duruşmayı 15 Eylül’e erteledi.

Mahkeme heyeti ayrıca Kışanak ve Tuncel’in bir sonraki celsede mahkeme huzurunda bulunup bulunmayacakları ve duruşmanın hangi salonda görüleceğinin duruşmadan bir hafta önce mahkeme başkanı tarafından belirlenmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER