Kayyum Atamalarına HDP’den sert açıklama

3 Büyükşehir Belediyesine kayyum atandıktan sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yürütme kurulu imzasıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Kayyum Atamalarına HDP’den sert açıklama

VanEkspres - Susmayacağız, durmayacağız...
Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanlarımız İçişleri Bakanlığı’nın yalanlara ve hukuksuz gerekçelere dayalı bir emri ile görevden alınmıştır. 

Belediye Meclis üyelerimize ve belediyelerimizde çalışanlara yönelik ağır bir gözaltı operasyonu halen sürmektedir.

Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır.

Kayyımlar döneminde bu 3 büyükşehir başta olmak üzere bütün belediyelerin kaynakları tüketilmiş, bir enkaz geride bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı ve iktidar, Sayıştay raporlarında da görüldüğü gibi, kayyımlar aracılığıyla yolsuzlukların ve hırsızlıkların odağı olmuştur.

Bu iktidar ve İçişleri Bakanlığı geçmiş kayyım döneminde yapılmış olan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpan kayyımların rezilliklerinin ortaya saçılmasını hazmedememiştir. Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur.

Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur.

Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.

Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz.

Bu iktidara karşı bütün meşru ve demokratik mücadele yollarını kullanmak hem anayasal hem de evrensel hukuktan kaynaklanan tartışılmaz bir haktır. Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz.

Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe egemensoy
Ayşe egemensoy - 7 ay Önce

Hdp kürt vanlılara hizmet etmiyor.Kandile hizmet ediyor.Hiç olmazsa kayyumlar vanĺılara hizmet ediyor.

Ahmet Arvas
Ahmet Arvas - 7 ay Önce

Vicdani olan hickimse bu haksizligi kabul etmez. Bu antidemokratik ve barbar yöntemler elbet birgün yine Vanlıların iradesiyle son bulacaktır insanin vicdaninada kayyum mu atayacaklar bu gafiller?

vatandaş
vatandaş @Ahmet Arvas - 7 ay Önce

belediyeye giriyorsun arvas diyanette gidiyorsun arvas vanda hangi kamu kuruluşuna gitsen arvas şu soy isimde olupta devlet kurumunda olmayan kimse bilmiyorum ben. Mahkeme kararıyla soy ismimi arvas yapacam

Osman K.
Osman K. @Ahmet Arvas - 7 ay Önce

Ya kardeş siktir git şurdan vanı bitirmekten başka ne yaptılar

Meçhul
Meçhul - 7 ay Önce

Herşey çok güzel oluyor

Ömer çevik
Ömer çevik - 7 ay Önce

Güzel olmuş

Vatandaş
Vatandaş - 7 ay Önce

Egemenlik kayıtsız şartsız kayyumundur.

Vatandaş 65
Vatandaş 65 @Vatandaş - 7 ay Önce

Egemenlik sizde sayın Valim Başarılar.

SIRADAKİ HABER