IŞİD' liler Saldırdı, Mahkeme ise tutukladı

Van'da iki gün önce DAİŞ yanlısı bir grubun saldırdığı iki gençten Abdullah Erkol tutuklandı. Olayla ilgili gözaltına alınan ve yapılan aramalarda üzerlerinde silah, çok sayıda mermi, bıçak ve sopa bulunan DAİŞ yanlısı 3 kişi mahkemeyi tanımadıklarını söylemelerine rağmen saldırganlardan yalnızca biri tutuklandı.

IŞİD' liler Saldırdı, Mahkeme ise tutukladı

Van merkezde Pazartesi gecesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde, "Oy Kullanma, Yaratıcına Şirk Koşma" ve "Hâkimiyet Allah'ındır" yazılı olan ve DAİŞ'e yakınlığıyla bilinen Tevhid Dergisi'nin broşürlerini dağıtan bir grup, kendilerine tepki gösteren Kenan Temel (25) isimli genci bıçak ile boynundan yaralamış, Abdullah Erkol'u ise darp etmişti. Darp edilmelerine rağmen tedavilerinin ardından gözaltına alınan iki genç, dün akşam saatlerinde Van Adliyesi'ne sevk edildi. Saldırgan gruptan da 3 kişi gözaltına alınarak adliyeye getirildi. Saldırganların üzerinde ve arabalarından yapılan aramalarda bir adet tabanca, çok sayıda mermi, bıçak, sopa ve dağıttıkları broşürler bulundu. Gözaltına alınanların yakınları da adliyeye geldi. Aileler arasında gerginlik çıkmaması için savcılık kararı ile aileler polis tarafından adliye dışına çıkarıldı.
DAİŞ'liler: TC küfür devletidir, mahkemenizi tanımıyoruz
Savcılık tarafından alınan ifadelerin ardından saldırıda boynundan yaralanan Temel ile DAİŞ'li iki kişi serbest bırakıldı. Temel'in arkadaşı Abdullah Erkol ile DAİŞ'li Ömer Onay (22) ise "kasten adam yaralamak" iddiasıyla tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen ve mahkeme hâkimi tarafından ifadesi alınan DAİŞ'li Ömer Onay isimli kişi hâkime, "Türkiye Cumhuriyeti tağuttur, küfür devletidir. Allah'ın hükümleri ile yönetilmeyen bir devlettir. Bunun için sizi de mahkemenizi tanımıyoruz" dedi.
Abdullah Erkol ise kendilerinin hiçbir suçlarının olmadığını, evlerine giderken DAİŞ'li kişilerce durdurularak daha sonra arabadan da inen diğer arkadaşları tarafından saldırıya uğradıklarını söyledi ve saldırıda arkadaşının ağır yaralandığını söyledi. Tamamlanan ifadelerin ardından mahkeme Hâkimi, Erkol ile DAİŞ'li Onay'ı"kasten adam yaralama" suçundan tutukladı.
Savcılık tarafından serbest bırakılan ve yaşanan olayda boynundan yaralanan Kenan Temel, gece evlerine giderken DAİŞ'liler tarafından verilen broşürleri kabul etmedikleri için iki ayrı araçtan inen kişilerin saldırısına uğradıklarını söyledi. Temel, DAİŞ'lilerin bıçak ile boynunu kestiğini ve 20'ye yakın dikiş atılmasına rağmen kendisinin gözaltına alındığını belirtti. Temel, çetelerden şikayetçi olmasına rağmen gözaltına alınan iki kişinin hukuksuzca savcılıkta bırakıldığını söyledi.
'Silahlı IŞİD'lileri serbest bıraktılar'
Erkol'un babası Reşit Erkol ise kararın hukuksuzluk olduğunu ve itiraz edeceklerini dedi. Baba Erkol, çocuklarının tek suçunun DAİŞ'liler tarafından dağıtılan broşürleri almamaları olduğunu vurgulayarak, "IŞİD'li kişiler çocuklarımızdan oy kullanmamalarını, oy kullanmanın günah olduğunu söylemiş. Bizim gençler ise tepki gösterince tartışma yaşanmış ve çocuklara bıçaklı saldırı yapılmış. Daha sonra gözaltına alınan IŞİD'lilerin yanında silah, mermi, bıçak ve sopa bulunuyor ve hiçbir şey yapılmadan serbest bırakılıyorlar" tepkisinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER