İMO Başkanı Görünüş: Salgın inşaat sektörünü vurdu

Tüm Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) Üç aylık pandemi sürecinde, kentimizde yaşanan ekonomik daralmayı muhatapları ile istişare ettik.

İMO Başkanı Görünüş: Salgın inşaat sektörünü vurdu

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN

VanHaber - Ekonomik kırılma alanında ciddi sorunlar yaşayan sermaye piyasası, pandemi sonrası alınacak tedbirleri merakla bekliyor.

Pandemi sürecinin yarattığı travmaların istikrarlı politikalarla bertaraf edilebilineceğini dile getiren oda başkanları aksi durumda ekonomik ve sosyal alanda oluşan travmaların daha da derinlesecegine dikkat çektiler.

VanEkspres ve XGündem dergisi olarak Van’da yaşanan sorunları, pandemin yarattığı toplumsal değişim ve dönüşümü, işin muhataplarıyla masaya yatırdık.

İlk durağımız Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olmuştu.

İkinci Durağımız İse TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi oldu.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube başkanı Faruk Görünüş ile pandemi sürecini ve sonrası yaşanacakları konuştuk.

Sayın Görünüş’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

1 – İnşaat Mühendislerinin Covid19 sürecinde sorunları nelerdir?

Her sektörü olumsuz etkileyen pandemi süreci, maalesef inşaat çalışmalarını ve dolayısıyla inşaat mühendislerini de olumsuz yönde etkilemiştir. Şantiye çalışmalarının durmasından veya asgari seviyede çalışma yapılmasından dolayı, inşaat mühendisleri açısından ciddi bir istihdam sorunu doğmuştur. Geçimlerini Proje ofislerinde veya şantiyelerde çalışarak sağlayan özel sektördeki inşaat mühendisleri, bu süreçte kendi imkânlarıyla ayakta durmaya çalışmaktadırlar.

2 - Ekonomide yaşanan daralma pandemi (Covid19) sonrası nasıl telafi edilir

Gerek sosyal medya veya gerekse düzenlediğimiz etkinliklerde “Pandemi Sonrası Kent Hızlı Kalkınma Planı” adı altında bir çalışma başlattım. Buradaki amaç kısa vadede pandeminin yarattığı olumsuz ekonomik durumdan sonra, kentimiz en hızlı nasıl toparlanır sorusunun cevabını bulmaktır. Kentimiz, ekonomisiyle, turizmiyle, sanayisiyle, tarım ve hayvancılığıyla, yapılaşmasıyla, yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle ve daha birçok dinamiği ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Özellikle bu dinamiklerin doğru bir şekilde hareketlendirilmesi ve kent ekonomisine bir canlılık gelmesi için, bütün kesimler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Küçük bir örnek vermek gerekirse Turizm, bir kentin kalkınması için gereken en önemli dinamiklerden bir tanesidir. Kentimizde yaklaşık 100-120 civarında otel bulunmaktadır. Bu otellerin gözü kulağı İran kapısındadır. Oysa Kentimiz bir tarih ve turizm cennetidir. Sadece İran’a değil, dünyaya açılmaya ihtiyaç vardır. Elbetteki İran turizminin katkısı tartışılmaz derecede büyüktür, Fakat Dünya turizminin ilgisini çekecek onlarca tarihi ve turistik merkeze sahip kentimizde, gerekli restorasyon çalışmaları tamamlandıktan ve duyuruların yapılmasından sonra, turist zenginliği bakımından gelecek yerli ve yabancı turist sayısının yüzdesi daha fazla olacaktır.

3 – Üyelerinizin genel talebi ne oldu bu süreçte bunlara çözüm üretme adına ne tür çalışmalar yürüttünüz?

Bu yıl 15. ci Dönem Yönetim Kurulu seçimini gerçekleştirdik. Yönetime geldikten sonra maalesef pandemi süreciyle karşı karşıya kaldık. Bu süreçte tek düşündüğümüz şey üyelerimizin sağlığı oldu. Bu noktada pandemi sürecinin başından bugüne kadar üyelerimizi korumak adına birçok çalışma yürüttük. Gerek şantiye ziyaretleriyle alınan güvenlik önlemlerinin kontrolü noktasında, gerek yazılı basın ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla yaptığımız açıklamalarla, üyelerimizi koruma anlamında gereken bütün hassasiyeti gösterdik. Şubemizde dezenfeksiyon işleminden, üyelerimize maske dağıtmaya kadar birçok hizmet verdik. Koronavirüsün yaygınlaşmasının önüne geçmek için #EvdekalVan sloganıyla bir çağrıda bulunduk. Üyelerimizin şantiye şefliği belge talebi, oda kayıt belge talebi gibi birçok talebini güvenle karşılamak amacıyla, online hizmet vermeye başladık. Üyelerimizin mesleki etkinliklerden faydalanmaları ve tecrübelerine katkıda bulunmak için, bu süreç boyunca peryodik olarak internet üzerinden, çevrimiçi birçok mesleki etkinlik gerçekleştirdik.

4 – Bu Süreçte Bankaların tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özellikle Kentimiz özelinde değerlendirme yaparsak, Ben şahsen bankaların bu süreçte yeterli desteği ve katkıyı sunmadığını düşünüyorum. Pandemiden dolayı geciken krediler ve kredi kartları ödemeleri için yapılan ötemelerde faiz işletilmemeli, sicili bozuk olan, yada skoru düşük olan herkese kredi kullandırılmasının önü açılmalıdır. KOBİ ve Bireysel müşterilere samimi anlamda destek verilmesini bekliyorum.

5 – Evdekal veya HayatEveSığar söylemleri bir tarafa çalışmak zorunda olan küçük esnaf için yeteri desteklerde bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Biz Şube olarak #EvdekalVan sloganıyla bir çalışma başlattık. Bu slogan temeli evde kalma mesajı veren bütün sloganlarla aynı amacı taşır. Buradaki amacımız kentimiz halkının mümkün mertebe evde kalmasını ve virüsten korunmasını sağlamaktı. Çünkü virüsün yayılmaya başlamasından sonraki süreçte zaruri olarak çalışma hayatımıza ara vermek zorundaydık.  İnsan sağlığının herşeyden önemli olduğu bilincine sahip biri olarak, Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de ekonomik sıkıntıların yaşanacağı beklenen bir durumdu. Ben olaya sadece küçük esnaf olarak bakmıyorum, küçük büyük bütün esnaflar, işverenler, işçiler, çalışanlar, kısacası herkes ekonomik anlamda büyük zorluklar yaşamaktadır. Bu yüzden turizmiyle, tarımıyla, hayvancılığıyla, sanayisi ve daha birçok konusuyla üretim tabanlı bir kent olmamız gerekliliği de işte bu yüzden önemlidir. Salgınlar kitlesel boyutta tahribatlara yol açtığı için, Yeterli yerli üretimin olmadığı kentlerde, verilen desteklerin büyüklük derecesinin çok önemli olmadığını düşünüyorum. Önemli olan üretimdir, üretmek ve olası afetlerden en az zararla çıkmayı başarabilmektir.

6 - Korona virüs süreci Van ekonomisi ve iş camiası nasıl etkilendi?

Bütün dünyanın etkilendiği ve kitlesel zararlara yol açan bu pandeminin kentimiz dahil, hiçbir kentte olumsuz bir etki bırakmaması mümkün değildir. Dolayısıyla elbette ki Van ekonomisi ve iş camiası olumsuz etkilenmiştir. Hele ki uyarılara rağmen verilen taziye, mevlit ve buna benzer toplu katılımın sağlandığı etkinliklerin yapılmasından kaynaklı virüs bulaş sayısındaki artış, günlerce sokağa çıkma yasağının getirilmesini zorunlu kılmış ve dolayısıyla iş camiasının iş üretmesi doğal olarak durmuştur. Bununda olumsuz ekonomik etkilerini kent olarak hep birlikte yaşıyoruz.

7 - Hükümetin açıkladığı ekonomik tedbir paketi yeteri buldunuz mu ne söylemek istersiniz Paket sizce yeterlimiydi?

Pandemi süreci boyunca halk olarak basın yayın organlarını herkes gibi takip ettik. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden kaynaklı bütün ülkelerin tedbir paketleri açıklandı. Diğer ülkelerle bizim ülkemiz arasında bir kıyas yapılırsa, doğal olarak açıklanan tedbir paketlerinin yeterli olmadığı sonucu rahatlıkla ortaya çıkar. Lâkin benim yukarıdaki cümlelerde de bahsettiğim üzere, altını bir kez daha defaatle çiziyorum, üretken bir toplum olmazsak, üretimimiz tüketimimizden fazla olmazsa, yapılan bütün destekler sadece gündemdeki afetlere katkı sunar. Fakat kendi üretimimizi yapıp kent olarak, toplum olarak kalkındığımız sürece, pandemi, deprem vs.. felaketlerden en az zararla çıkarız.

8 - Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirleri yeteri buluyor musunuz?

Dünya geneline bakıldığında, ülkemizde bu salgınla ilgili ciddi bir mücadele olduğu ortadadır. Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan veriler ışığında, salgının kontrollü bir şekilde yönetildiği açıktır. Fakat ben 2.ci dalga riskiyle karşı karşıya kalınması durumunda kısmi değil, kapsamlı bir sokağa çıkma yasağının gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna ilave olarak halkımızın rehavete kapılmasını önlemek adına sürekli bilinçlendirilmesi gerektiği ve bu noktada Kentimizdeki sivil toplum kuruluşları dahil, herkese görev düştüğüne inanıyorum.

9  - Bütün illerde şehir giriş çıkışları açılırken Doğu Güneydoğu’da Sadece Van’da vaka sayıları artmakta bunu neye bağlıyorsunuz?

Bence bunun sebebi halen uyarılara aldırmayıp, olayın ciddiyetinde olmayan ve taziye, mevlit vb. etkinlikler düzenleyen, bilinçsizce hareket eden kesimlerdir. Çünkü basından takip ettiğimiz kadarıyla, bunun sebebinin ortancadaki taziye olduğunu düşünüyorum. Kent merkezinde bu kadar fazla sayıda vaka yokken, Ortanca olayı kent merkezindeki vaka sayısını büyük oranda arttırmıştır. Eğer bilinçli hareket edersek, hayatın normale dönme süresini kısaltmış oluruz.


10 - Korona virüs süreci hayatınızda ne değiştirdi? Bir sosyal aktiviteniz oldu mu?
 

Ekonomik anlamda her birey gibi bizlerde olumsuz etkilendik. Ben şahsen psikolojik anlamda yaşadığım olumsuzluğu, sanatsal etkinliklerle azaltmaya çalıştım. Van TSM ve THM derneklerine 25 yıldır üye olan biri olarak, bu süreçte sosyal aktivite olarak sadece müzikle ilgili çalışmalar yaptım.

11 - yeni tip koronavirüs salgınından korunmak için şantiyelerde gerekli önlemler alındığını düşünüyor musunuz?

Kesinlikle düşünmüyorum. Biz Pandemi sürecinin başından bu yana, üyelerimizin çalışma şartlarını kontrol etmek için yaptığımız şantiye gezilerindeki incelemelerde, gerekli kişisel hijyen önlemlerinin alınmadığını gördük. Bununla ilgili gerek üyelerimize, şantiye şeflerine, yapı denetim firmalarına ve gerekse işverenlere tavsiyelerde bulunduk. Bununla alakalı şantiyelerde broşürler dağıttık. Fakat gördüğümüz manzara hiçte iç açıcı değildi. Özellikle işçilerin ortak kullanım alanları olan WC’ler, yemek yeme ve dinlenme alanları,hijyen açısından son derece yetersizdi. Biz özellikle şantiye şeflerinin şantiyelerde evrak üzerinde değil, bilfiilbulunması ve bulunduklarının yetkili kurumlarca denetlenmesini istiyoruz. Bu hem şantiyelerdeki teknik kontrollerin, iş güvenliğinin, virüsten korunma tedbirlerinin sağlıklı işlenmesi anlamında ve hem de inşaat mühendislerinin istihdamı konusunda son derece büyük önem arz etmektedir.

12- TMMOB İnşaat Mühendisleri odası olarak bu süreçte ne tür çalışmalar yürüttünüz?

İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi olarak, yönetime geldiğimiz günlerde varlık gösteren pandemi sürecinde, zorlu çalışma şartlarımıza rağmen üyelerimizin yanında olmayı sürdürdük. Bu süre içerisinde internet üzerinden video konferans yöntemiyle bir çok mesleki etkinlik gerçekleştirdik ve halen gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Odamızın rutin belge işlemleri gerek oda içinde ve gerekse onlineolarak sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Fakat Teknik geziler, Şube temsilcilik ziyaretleri veşehir dışı mesleki etkinlikleri pandemi süreci bitene kadar yapmayı düşünmüyoruz. Bu konuda üyelerimizden de gerekli desteği alıyoruz.

12- Son olarak söylemek ve eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dünya çapında kitlesel büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Adı Pandemi olan bu tehlikeye karşı Kent olarak bilinçli ve birbirimize destek vererek hareket etmek zorundayız. Özellikle kentimizde dar gelirli vatandaşlarımıza verilen destekler arttırılmalıdır. Özellikle doğalgaz, elektrik dağıtım şirketleri ve GSM operatörleri üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidirler. Halkımıza destek olmaları bu anlamda çok önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort nevşehir escort antalya escort beylikduzu escort istanbul escort esenyurt escort beylikdüzü escort avc˝lar escort sirinevler escort avcılar escort avcılar escort bahceşehir fındıkzade escort eskişehir escort eskişehir escort kocaeli-escort kocaeli-escort izmit-escort kocaeli escort malatya escort porno porno izle amatör porno hd sikiş türk porno liseli porno brazzers porno Kayseri escort kayseri escort türk ifşa twitter