Hükümetten 'TEOG' açıklaması!

Kaldırılacağı açıklanan TEOG'un yerine gelecek sistemle ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "1-2 gün içinde Milli Eğitim Bakanımız açıklayacak" dedi.

Hükümetten 'TEOG' açıklaması!

Van HaberBaşbakan YıldırımErzincan Üniversitesi 2017-2018 akademik yıl açılışı ve fahri doktora tevcih töreninde konuştu.

Başbakan Yıldırım, TEOG’un yerine gelecek olan yeni sistemin 1-2 gün içinde açıklanacağını kaydetti. Yıldırım'ın açıklamalarının ilgili bölümü şu şekilde:

''Bakan Yılmaz, sistemi 1-2 gün içinde kamuoyu ile paylaşacak''

''81 ilimize en az bu kadar hizmet yaptık. Üniversite büyüdükçe, şehir büyüdükçe Türkiye büyüyor, Türkiye kalkınıyor. Durmadan yorulmadan güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Erzincan Üniversitesi’nden Türkiye’nin geleceğine damga vuracak nice bilim, kültür, siyaset adamları yetişmeye devam edecek. Bu uğurda çaba gösteren üniversitemizin saygıdeğer hocalarına, yöneticilerine ayrıca şükranlarımı sunuyorum. 2018-2019 için üniversite giriş sisteminde bazı yenilikler yapıldı. Sınav basitleştirildi. Eskiden 76 üniversite vardı, şimdi 186 üniversite var. Liselerden mezun olanların sayısı neredeyse üniversiteye gireceklerin sayısına yaklaştı.

TEOG diye bilinen ortaokuldan liseye geçiş için bir sistem vardı. Bu sistemde de bir değişikliğe gidiyoruz. Bu seneden itibaren uygulayacağız. Bunun son şekli verildi, MEB, uzmanlar, hocalarımızın görüşleri, ilgili STK’ların görüşleri dikkate alınarak çerçeve çizildi. 1-2 gün içinde Milli Eğitim Bakanımız bunu kamuoyu ile paylaşacak.''

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER