HDP'den Van Halkına Teşekkür Mesajı

Halkların Demokratik Partisi Van İl Eş Başkanlığı seçim sürecine ilişkin bir mesaj yayımladı. HDP İl Eş Başkanlığı tarafından yayımlanan mesajda Van halkına teşekkür edildi.

HDP'den Van Halkına Teşekkür Mesajı

Yayımlanan Mesajda; Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde emsalsiz bir örnek teşkil eden saygıdeğer halkımız:

30 yıl önce halkımıza 3-5 çapulcu diyen, ‘Kürtler meclis girmesin’ diye onun önüne barajlar koyan zihniyet 7 Haziran’da tarihin çöp sepetine atıldı. 12 Eylül anayasasının önümüze koyduğu bu anti-demokratik baraj uygulaması halkımızın mücadelesiyle aşıldı. Fiili olarak Türkiye’nin baraj diye bir sorunu kalmamasına rağmen TBMM’de vereceğimiz mücadeleyle bu anti-demokratik uygulamayı resmi olarak kaldıracağız.

7 Haziran seçim sonuçlarıyla Kürt sorununun çözümü TBMM’de artık daha yakıcı bir biçimde gündeme gelecektir. ‘HDP ancak çözüm sürecinin filmini yapar’ diyen AKP’in inkarcı anlayışına karşı çözümü geliştirecek olan Kürt halkının mücadelesi ve iradesidir. Bu iradenin karşısında ise hiçbir güç duramaz.

Değerli halkımız, eşit olmayan koşullarda bir seçim mücadelesi yürüttük. Arkasına önemli oranda sermayenin gücünü almış, devletin tüm imkanlarını kullanan AKP ‘HDP tehditle oy alıyor’ şeklinde bir seçim propagandası yürütmüştür. Oysa seçim süreci boyunca yüzlerce çalışanımız gözaltına alındı, il binalarımız bombalandı, seçim bürolarımız saldırıya uğradı, Bingöl’de parti minibüs şoförümüz alçakça bir saldırıda şehit edildi ve bu saldırılar 5 Haziran Amed bombasıyla zirve yaptı. Bu saldırılara siz en güzel yanıtı sandıkta verdiniz. Türkiye genelinde yüzde 13, Kürdistan’da yüzde 78, Van’da yüzde 75’lik oranla yeni yaşam ve barış projemize onay verdiniz. Van’ın birçok ilçesinde aldığımız yüzde 90 ve üstü oy oranı ise sevincimizi ikiye katladı.

Sizler 40 yıldır ağır bedeller ödeyerek yürüttüğünüz mücadeleyi 7 Haziran 2015’te yeni bir aşamaya taşıdınız, Direnişinizle yarattığınız bu zafer Türkiye ve Ortadoğu halklarını yeniden ayağa kaldırmış ve demokratik hamle sürecini başlatmıştır. Seçimlere parti olarak gireceğimizi açıkladığımız ve yeni yaşam çağrısını yaptığımız günden itibaren hepiniz büyük emek vererek yine ağır bedeller ödediniz. AKP’nin ve kirli hesap çevrelerinin 112 saldırısına, kurşunlarına ve bombalarına rağmen en ufak bir tereddüt göstermeden mücadele ederek hepimize büyük bir zafer yaşattınız. 
Sizler, partimizi sahiplendiniz ve bizi asla yalnız bırakmadınız. 7 Haziran seçimleri bizim için sadece yeni bir başlangıçtır. Şimdi mücadeleyi nihai bir zaferle sonuçlandırmak için daha çok çalışmamız gerekiyor.

Önderliğimizin başlatmış olduğu adalet, özgürlük ve yeni yaşam projesine ilk günden bugüne kadar sahip çıkan esnafımıza, çiftçimize, işçimize, köylümüze, işverenimize, öğrencimize, partimizin tüm çalışanlarına, Van’da ki basın emekçilerine, sanatçılara, kültür kurumlarımıza, gençlere, kadınlara, çocuklara Demokratik sivil kuruluşlarına, sendikalara, belediye eş başkanlarımıza ve destekleriyle bize büyük güç katan DBP İl-İlçe yöneticilerimize, encümenlerimize, Karadenizli, küresünnili tüm insanlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor, var ise bizden kaynaklı yaşanan olumsuzlar bundan ötürü de özür diliyoruz. Hakkınızı helal edin.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER