HDP'den Provokasyonu Önleme Heyeti

HDP, Diyarbakır’da gerçekleştirilmeye çalışılan provokasyon girişimine ilişkin Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında bir heyet oluşturdu.

HDP'den Provokasyonu Önleme Heyeti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş başkanlığında, Diyarbakır’da geliştirilmek istenen provokasyonların boşa çıkarılmasını hedefleyen ve gerginliğin düşürülmesini sağlayacak olan bir heyet oluşturma kararı aldı.

Demirtaş başkanlığında oluşturulan heyette, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Hukuk Komisyonu’ndan Meral Danış Beştaş, HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Diyarbakır’da ismi açıklanmayan iki milletvekili daha dahil edilecek.

Heyete yarıca Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları ile bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin de dahil olabileceği belirtiliyor.

Heyet, kentte HDP mitingine bomba konulmasının ardından HDP ile Hüda-Par arasında yaşanan ve 4 kişinin ölümü ile sonuçlanan ve provokasyon olarak değerlendirilen olayın yarattığı gerginlik ve tansiyonu düşürmek için taraflarla görüşmeler yapacağı belirtiliyor.

Heyetin, mümkün olması durumunda Hüda-Par ile de diyaloga geçeceği öğrenildi.

Heyet, yapılacak bu görüşmelerin ardından olaya ilişkin belge ve bilgilere dayalı bir rapor hazırlayacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER