HDP ve PKK'den 'çözüm süreci' üzerine açıklama!

Son dönemlerde sık sık dinlendirilen Çözüm Süreci üzerine PKK ve HDP’den bir açıklama geldi.

HDP ve PKK'den 'çözüm süreci' üzerine açıklama!

Van Ekspres - Son dönemde kimi hükümet çevrelerinden ve HDP içinden yeni bir çözüm sürecinin başlatılması için diyalog kanallarının açılması yönünde talepler dile getirilirken PKK ve HDP’den konuyla ilgili beklentilere yanıt niteliğinde açıklamalar geldi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Hozat, yaptığı açıklamada yeni çözüm süreci beklentilerini net bir şekilde reddettiklerini belirtti.

Hozat’ın açıklamaları, PKK’nin yayın organı ANF’de, “Süreçler bitti; artık AKP'yi devirme zamanı!” başlığıyla verildi.

ANF’nin haberinde Hozat’ın açıklamaları şu ifadelerde dile getirildi: “Hozat, 'yeni çözüm süreci' iddialarına da tepki göstererek, bunun maddi zemininin olmadığını, bu koşulda 'barışta' söz etmenin teslimiyet anlamına geleceğini belirtti. Hozat, ‘Süreçler bitti. Şu anda yapılması gereken en önemli şey nedir; AKP’yi, bu faşist iktidarı düşürmektir’ mesajını verdi.”

BARIŞI TARTIŞMAK SAÇMALIKTIR

Türkiye’de ciddi bir kutuplaşma olduğunu dile getiren Besê Hozat, “Türkiye, tarihinin en büyük kutuplaşmasını yaşıyor; bölünme var. Devlet içerisinde, Türkiye toplumu içerisinde çok ciddi bir bölünme söz konusudur. Zaten Kürtler devletten koptu” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı, çözüm süreci ve barış beklentileri konusunda da, “Böyle bir süreçte barışı tartışmak, demokratik çözümü tartışmak kadar saçma bir şey yoktur. Bunlar çok yanlış tartışmalardır” ifadelerini kullandı.

O SÜREÇLER BİTTİ, NE ATEŞKESİ…

"Çözüm süreci" tartışması yapanların halkı beklentiye sokarak AK Parti’ye koltuk değneği olduklarını öne süren Hozat, şunları söyledi: "Bazıları da ateşkes vs. gibi konuları tartışıyor. Bunun maddi bir koşulu, zemini var mı? O süreçler artık bitti. Ne ateşkesi? Artık olacaksa doğrudan Kürdistan’da demokratik özerkliğin kabul edilmesi, tanınması süreci olacak. O süreçler tamamlandı.

HDP’DE BU TARTIŞMALARI YÜRÜTENLER VAR

Gerçekten süreçler bitti. Şu anda yapılması gereken en önemli şey nedir; AKP’yi, bu faşist iktidarı düşürmektir. Kendisini kurumsallaştırmasının önüne geçmektir. Bu faşist rejim tamamen kendisini inşa edip kurumsallaştırırsa, onu devirmek çok daha zor olacaktır. Kendisini kurumsallaştırmadan, ciddi bir demokratik mücadeleyle, toplumsal direnişle, bu faşist bloku dağıtmak, AKP’yi iktidardan düşürmek gerekiyor. Yapılacak olan budur. Bu da ne ile olur; topyekûn bir mücadele ve direnişle olur. Yine gereksiz barış ve çözüm tartışmalarıyla halkı beklentiye koyup, halkın direniş ve mücadele iradesini zayıflatmakla değil. Bazıları bunu yapıyor. Bu da CHP gibi AKP’ye destek vermektir. Koltuk değneği olmaktır. HDP içinde de bu tartışmaları yürütülenler oluyorsa objektif olarak buna yol açıyor. Niyette bir şey olduğunu sanmıyorum ama objektif olarak bu durum AKP’ye hizmet ediyor. Bu tür şeylere girmemek lazım."

AHMET TÜRK ve OSMAN BAYDEMİR ÇÖZÜM ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Son dönemde başta Mardin eski Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir başta olmak üzere HDP’nin Kürt kanadından çok sayıda önde gelen isim yaptıkları açıklamalarda, yeni bir çözüm sürecinin başlatılması için diyalog kanallarının açılması yönünde talepler dile getiriyordu.

Ahmet Türk geçtiğimiz hafta Kürdistan24 mikrofonlarına yaptığı açıklamada, hiçbir sorunun silahlı mücadeleyle çözülemeyeceğine dikkat çekerek, hükümetin barış ve çözüm için adım atması halinde kendilerinin üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirmişti.

KEMALBAY: SAHTE MUHATAPLARLA BARIŞ SÜRECİ BAŞLATAMAZLAR

HDP’nin 20 Mayıs’ta yapılan kongresinde Türk solu kontenjanından Figen Yüksekdağ’ın yerine HDP Eşbaşkanlığı’na seçilen Serpil Kemalbay da grup toplantısındaki konuşmasında çözüm sürecine değindi. Kemalbay’ın açıklamaları da ANF’de, “Kemalbay: Sahte muhataplarla barış süreci başlatamazlar” başlığıyla verildi.

Serpil Kemalbay, “Bir taraftan savaş ve asimilasyonu sürdürürken öte taraftan sahte muhataplar yaratarak barış süreci başlatacaklarmış gibi söylentiler yayıyorlar. Bugüne kadar her siyasi iktidar böyle boş hayaller vadetmiş, sorunları halının altına süpürmüştür. AKP de aynısını yapıyor. Ama hiç biri muvaffak olamadığı gibi maalesef bu ülkenin çocukları bu yanlış politikaların ağır bedelini ödüyorlar” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER