HDP: Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor

HDP, Diyarbakır, Van ve Elazığ’daki patlamalarla ilgili açıklama yaptı, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu. Açıklamada, “Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor” denilerek demokratik siyaset kanallarının genişletilmesinin acil ihtiyaç olduğu belirtildi.

HDP: Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yaşanan patlamalarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Türkiye sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor”

“Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor. Her gün yaşadıklarımız bir önceki günü aratıyor.

“Bugün Elazığ’da, geçtiğimiz günlerde Van ve Diyarbakır’da yaşanan gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur.

“Türkiye adım adım ağır çatışmaların yaşanacağı, her gün canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir ortama sürükleniyor.

“Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

“Sağduyuya çağırıyoruz”

“Bir kez daha herkesi sağduyuya, Türkiye’yi ağır çatışmalı ortama sürükleyecek tutumlardan uzak durmaya çağırıyoruz.

“Şiddet ve çatışmaların son bulması için hepimizin arayış ve çabalarının yoğunlaşması gerekiyor.

“Bugün demokratik siyaset kanallarını genişletmek acil ihtiyaçtır. Gelişmelerin, toplumsal ortamı daha fazla zedelemeden durdurulması için HDP olarak üstümüze düşeni yapma konusunda kararlıyız.

“Çözüm adımları için daha fazla beklenmemeli”

“Bu toprakların en kadim meselelerinden biri olan Kürt sorununda çözüm adımları için daha fazla beklenmemelidir. Herkesi bu söylediklerimizi düşünmeye ve adım atmaya bir kez daha davet ediyoruz.

“Şiddetin günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olması kabullenilemez. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz.

“Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER