HDP'nin Seçim Yol Haritası: Doğu’da kazanmak, Batı’da ise...

Anketler ve HDP yönetimi, yerel seçimde HDP’li seçmenin en az yüzde 80’inin Batı’da AKP-MHP ittifakına kaybettirmek için oy kullanacağına işaret ediyor.

HDP'nin Seçim Yol Haritası: Doğu’da kazanmak, Batı’da ise...

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde diğer seçimlerden daha farklı bir yol izleyecek. HDP, kendisiyle açıkça ittifak kurmaktan ısrarla kaçınan CHP ve İYİ Parti’nin tutumuna rağmen İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Bursa, Aydın’da aday çıkarmadı. HDP’nin seçim stratejisini  

“Cumhur İttifakı”na oy kaybettirmek üzerinden belirliyor. HDP’nin batıda kendisiyle açıktan ittifaktan kaçınan “Milliyet İttifakı” adaylarına oy verecek. Acaba HDP seçmeni partisinin bu stratejisine riayet edecek mi? Deutsche Welle Türkçe’den Aslı Işık HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Gazeteci İrfan Aktan’a HDP’nin seçim stratejisini sordu.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, partisinin tavrını şu sözlerle özetledi: “Bu büyükşehirlerde seçmenimiz AKP-MHP ittifakı dışındaki adaylara oy verecek. Batı illerinde oy oranımız yüzde 12 ile 14 arasında değişiyor. Oylarımız batıdaki sonuçları ciddi olarak etkileyecek. Batıda AKP ve MHP’ye kaybettirerek kazanacağız.” HDP’nin elinde olan 102 belediyeden 96’sına kayyım atandığını hatırlatan Oluç, bu seçimlerde mevcut belediyelerinin sayısını artıracaklarını, Batı’da ise AKP ve MHP ittifakına kaybettirerek kazanacaklarını söyledi. Oluç, “Batı’da, HDP sahaya inmeden önce yapılan kamuoyu yoklamalarına göre HDP seçmeninin en az yüzde 80’i, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi için oy kullanacak. İktidarın baskı, savaş ve hak gaspı ittifakı olduğunu görüyor. Bu konuda kararsızlık olmaz. İktidarın geriletilmesi konusunda seçmenlerimizin tamamına yakını hemfikirdir” diye konuştu. KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’a göre, Cumhurbaşkanı’nın yerel seçimlerde de yine kutuplaştırma ve dışlama stratejisine yönelmesinin nedeni, kendi seçmenini sandığa çekmek. Kamuoyu araştırmalarına göre, yüzde 18-20 oranında seçmen hâlâ kararsız. Ağırdır, “Bloklar arası oy geçişleri kayda alınmayacak kadar düşük. Kürtler de dahil her seçmen grubunun partisiyle sorunu var, partisini eksik ve yetersiz buluyor. Dolayısıyla partilerin birinci önceliği kendi seçmenini sandığa götürebilmek. Cumhurbaşkanının o konuşmaları karşı taraftan oyunu almaya değil, kendi seçmenini ajite etmeye yönelik” diyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER