HDP Milletvekilleri Vicdan ve Adalet Nöbetini Değerlendirdi

Van’da Halkların Demokratik Partisi tarafından gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbetinin devam ediyor. Van’da Bugün Beşinci Gününde olan Nöbeti HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe değerlendirdi.

HDP Milletvekilleri Vicdan ve Adalet Nöbetini Değerlendirdi

Van Ekspres-  HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye’de Milyonların Vicdan ve Adalet talebinin oluğunu ve her geçen gün gerçekleştirdiğimiz Vicdan ve Adalet Nöbetlerinin halk tarafından benimsenerek destek aldığı söyledi.

HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, ‘’ Şuan görüyorsunuz kapıda engellemeler yaşanmaktadır. Gelen ziyaretçilerden kimlik alınıyor GBT sorgusu yapılıyor. Adeta cezaevi uygulaması burada uygulanmaktadır. Şuan burada uygulanan bu baskı bir teşhirdir. Devletin kendi korkusunun teşhiridir’’ dedi.

Vicdan ve Adalet Nöbetinin 5. Gününde HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş nöbeti Vanekspres.com’a değerlendirdi.

‘’ Türkiye’de en büyük eksiklik, vicdan ve adalettir’’

Şuan Türkiye’de en çok Vicdan ve Adalet eksikliğinin olduğunu ifade eden Adana HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘’Bu Halkın ve İradesinin her şeyin üzerinde olduğunun resmidir. Demokrasi tamda halkın gerçekten yönetime sahip olduğunun göstergesidir. Bizler halkın temsilcileriyiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi halkı temsil ediyor ve asıl demokraside asıl sözleri halk söyler. Şuanda buradaki bu resim halk ziyaretleriyle, ısrarıyla, desteğiyle Vicdan ve Adalet Nöbetimize büyük bir güç katıyor. Eğer ki bir takım sorunlar aşılıyor ise halkın kararlılığı ve bizimde mücadelemiz, direnişimiz sayesinde gerçekleşiyor. Bizler bu nöbete başlarken, faşizme dilenilmez direnilir, faşizme teslim olunmaz direniş ile geriletilir. Şuan Türkiye’de en büyük eksiklik, vicdan ve adalettir. Halkın buraya gelip bizleri ziyaret etmesi bizlere gerçekten güç vermektedir. Hergün binlerce insan nöbetimizi ziyaret edip bizlere destek olmaktadır. Bizim onlardan aldığımız güç halka da güç katmaktadır ve tam bir halk dayanışması içerisindeyiz. Bu nöbetimizle birlikte Türkiye’nin dört bir tarafına umut yayıldı. Nöbetlerimizin üçüncü haftasındayız ve her geçen gün nöbetimize olan ilginin ve desteğin arttığını ve bir o kadarda İktidarın korktuğunu görebiliyoruz’’ dedi.

‘’Sesimizi Bastıramıyorlar’’

Vicdan ve Adalet Nöbetinde Halk dayanışması ile birlikte daha da gür çıktığını söyleyen Adana HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘’Gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerimizde sesimizi yeteri kadar duyuramıyoruz. Şu anlamda sesimizi teknik olarak yeteri kadar duyuramıyoruz. Teknik olarak medya, Türkiye’de özgür bir yayın yapamıyor. Türkiye’de basın yayın organlarına ciddi manada bir sansür uygulanmaktadır. Şuan yüzlerce gazeteci cezaevlerinde tutulmaktadır. Sadece gazetecilik yaptıkları için şuan tutuklular. Büyük bir baskı ve yıldırma var, faşizm de böyle bir şeydir. Dünya deneyimlerinde de ilk önce hakikatleri karartmak isterler, gazetecilerin üstüne giderler. Halbuki gazetecilerin temel görevi halkın haber alma hakkını karşılamaktır. Gerçek olduğu gibi halka yansıtmaktır. Bu yönüyle değerlendirdiğimizde sesimiz gerektiği gibi çıkamıyor çünkü medyayı kısıtlıyorlar. Yandaş medyada bunlar tamamıyla ters-düz edilerek yayınlanıyor. Yalan ve mesnetsiz beyanlar ile yayın yapılmaktadır. Bizim Van’da ilk gün yürüyüş ile başladığımız Nöbetimizde ne kadar halkın etrafta olduğunu gördük. Polisin yürüyüşümüze tek bir kişiyi yanaştırmayarak nöbetimize halkın katılmasını engellediklerine şahit olduk. Bunu yapmalarının nedeni ise yandaş medyanın nöbetimizin destek almadığı yalanını manşetlerine almaları için olduğuna şahit olduk. Bu gerçekten büyük bir ayıptır, büyük bir yalandır. Biz 4 gündür buradayız ve özellikle halkın yoğun bir ziyaret isteğinin olduğu bizzat gelip bizleri ziyaret ederek dayanışma içinde olduklarına şahit olduk. Fakat tüm bunlara rağmen yine bizler büyük bir kararlılık ile sesimizi duyurmaya devam ediyoruz. Onların hemen yaptığı gibi korkacak ve geri adım atacak bir parti değiliz. Şuanda Eş Genel Başkanlarımız Cezaevinde. Ben üç ay önce tahliye oldum, cezaevine bizleri göndermekle bizim düşüncelerimizi, inançlarımızı ve gerçekleri değiştiremezler. Bu haklılığımızı eninde sonunda anlayacaklar. Biz haklı olduğumuzu biliyoruz ve sesimizi onlar gibi bütün basın yayın organlarını denetimimize alarak değil, kendi olanaklarımızla, halkımıza giderek çabamız ile sesimizi daha da gür bir şekilde çıkarmaktayız. Onlar tüm yaptıkları baskılara rağmen bunu bastıramıyorlar’’ ifadelerini kullandı.

‘’Milyonların Vicdan ve Adalet Talebi Var’’

Türkiye’de milyonların Vicdan ve Adalet talebinin olduğunu dile getiren, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, ‘’HDP’nin dimdik ayakta olduğunu, milyonların vicdan ve adalet talebi olduğunu bizzat halkın içinde olarak görebilmekte ve duyabilmekteyiz. Bu faşizm uygulamalarına teslim olunamayacağını, bu mücadelenin demokratik tepkiler devam edecektir. HDP olarak Eylül ayında mitinglerimiz olacak, halk toplantılarımız olacak, bu sadece vicdan ve adalet nöbetleri ile sınırlı kalmayacak. Çünkü Türkiye’de hergün yeni gelişmeler oluyor. Mesela Son günlerde Cezaevlerinde yaşanan olaylar bunlardan sadece bir tanesidir. Şemdinli Sapatan köyünde köylülere yapılan işkence olayları gibi. Onların korkuları büyüdükçe baskıyı arttırıyorlar fakat bu devam edecek bir yöntem değildir. Bu Bilime, Hukuka, siyasete, uluslar arası ilişkilere ve her türlü disipline aykırı bir tutumdur. Neticesinde kazanacak olanlar halklar, özgürlükler ve adalet talebi olanlardır’’ şeklinde konuştu.

 

Vicdan ve Adalet Nöbetinin 5. Gününde HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe nöbeti Vanekspres.com’a değerlendirdi.

‘’Hiç kimse Ülkede tarafsız ve bağısız yargı var diyemez’’

Özellikle Türkiye’de yargı ayağının kesildiğini, tarafsız ve bağımsız bir yargının olmadığını dile getiren HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, ‘’Vicdan ve Adalet Nöbeti son 2 yıl içerisinde Türkiye’de yaşanan koşullardan kaynaklanıyor. Şuanda siyasetin sesi kısılmış birçok yerde başta yaşam hakkı olmak üzere çok sayıda ağırlaşan hak ihlalleri içerisinde yaşıyoruz. Koşullar daha ağırlaşıyor, Ohal rejimi geldiğinde beri çok daha yaşıyoruz. Bir korku iklimi sarmalında ağır baskının otoriterleşmenin en kötüsünü görmeye başladık. 80 ve 90’lı yıllarla kıyas edilmeyecek o dönemlerin süreçlerini bile kat ve kat aşan uygulamalar var. Tabiri caizse bugüne kadar darbecilerin başaramadığını sanki bunlar başarma yarışına girmişler. Özellikle Siyasetin önünün kesilmesi ve tıkanması ciddi bir yönetim krizine yol açtı. Art arda yaşanan olaylardan dolayı ve en güncel sorun dokunulmazlıkların kaldırılması ile başlayan ve sonrasında parlamenter rejimin temel ayaklarından birinin çökertilmesi gibi sorunların getirmiş olduğu durum ile karşı karşıyayız. Hiç kimse bu ülkede tarafsız ve bağımsız bir yargı var diyemez. Parlamenter bir rejimin üstüne kurulu olduğu ayakların birer birer yok edildiğine şahit olmaktayız. Şuan Türkiye’de her şeyi tek başına yöneten bir sistem vardır. Bu koşullar çerçevesinde demokrasinin gelişebilmesini, hukukun gelişebilmesini, hukukun tekrar gerçek anlamda evrensel üstün bir değer olarak korunabilmesinin tek yolu tekrar Ülkenin demokratikleşmeye dönmesine ve demokratik kanalların açılmasına bağlıdır. Şuan Türkiye’de bütün halkların nefes alabileceği damarlar ne yazık ki tıkanmış durumdadır. İtiraz ve eleştiren herkesin boynunun vurulduğu bir dönemi yaşamaktayız. Ülkede hemen hemen herkes bu tehlikenin altında yaşamaktadır. Tüm kesimler bir gece yarısı KHK ile işlerinden oluyorlar. Hiç kimse geleceğe güvenle bakamıyor, yaşam hakkı tehlike altındadır. Vicdan ve Adalet Nöbeti, Vicdan ve Adalet arayışı olanlara seslenen bir eylemdir. İki yıllıdır bizler itirazlarımız devamlı dillendiriyoruz. Bu nöbetimiz bir başlangıçtır ve bu tarz eylemlerimizin devamı da gelecektir. Türkiye’de şuanda bir korku iklimi yaşanmaktadır. Şuan burada yapılan bu baskı ve uygulamalar halkta nefret oluşturmaktadır’’ dedi.

‘’Halk ile Aramıza Engel Konulmaktadır’’

Emniyet tarafından Milletvekili ve halkın arasına barikatlar kurarak bizleri seçen halk ile buluşmamamızı sağlamak istenilmektedir diyen HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, ‘’Vicdan ve Adalet Nöbetlerinin Van’da ki ayağında halkın iradesi olan bizler ile aramıza bariyerler kurarak buluşmamız engellenmek istenmektedir. Fakat buna rağmen halk yine tüm baskı ve yıldırma politikalarına rağmen bizlerin yanında olduğuna bugün yine şahit olduk. Van’dan Milletvekili seçilmiş olsak bile bizler bütün herkesin vekilleriyiz. Şuan burada ciddi anlamda bir güvenlik önlemi ve ağır baskı ortamı var. Burada şuan 45 kişiyiz, fakat etrafımızda 4 bine yakın polis bulunmaktadır. Kentin birçok yerinde bu etkinliğin sebebinin telakkuz hali söz konusu ve olağan üstü hal içerisinde daha ağır bir olağan üstü hal yaşatılmaktadır. Şuan görüyorsunuz kapıda engellemeler yaşanmaktadır. Gelen ziyaretçilerden kimlik alınıyor GBT sorgusu yapılıyor. Adeta cezaevi uygulaması burada uygulanmaktadır. Şuan burada uygulanan bu baskı bir teşhirdir. Devletin kendi korkusunun teşhiridir. Bizim kendi seçmenimiz ile buluşmamızda ne sakınca olabilir. Bir milletvekili olarak halk ile buluşmamızda ne sakınca var. Bizler bu Ülkenin halkı tarafından seçilen milletvekilleriyiz’’ dedi.

''Sesimizi Duyuran Basın Var, Duyurayan Basın da Var''

Basın yayın organlarının baskı altında olduğunu, bazı basın yayın organlarının Vicdan ve Adalet Nöbetlerinde gelip çekim yapıp fakat kamuoyuna yansıtmadığını dile getiren HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, ‘’Vicdan ve Adalet Nöbetinde çekimlerimizi yapıp fakat yansıtmayan basın var. Fakat bağımsız ve gönülden gazeteciliğin hakkını verip tarafsız bir şekilde sesimizi duyuran basında var. Kendi sosyal medya araçlarımız var oradan da kamuoyuna sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Aldığımız tepkiler çok olumlu, bizlere karşı olanlar bile bizim sosyal medya hesaplarımız takip ediliyor ve neler yaptığımızı onlarda görüyorlar. Bizler hemen hemen hergün neler yaptık, neler söyledik diye merak eden bir kesim var buda amacımıza ulaştığımızı göstermektedir’’ ifadelerine yer verdi.

‘’Türkiye’de Faşizm kurumsallaştırılmaya Çalışılınıyor’’

Şuan Ülkenin getirilmek istenen durumunu da değerlendiren HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe’’ Şuan Eş Genel Başkanlarımız cezaevinde bulunmaktadırlar. Eminim onlar dışarıda olmuş olsalardı burada bizimle beraber nöbet tutuyor olacaklardı. Hukukun üstünlüğü için, evrensel insan hakları değerleri için, insanların ortak kabul ettiği değerler için onlarda illaki bir çaba içerisinde olacaklardı. Kaldı ki dört duvar arasında olsalar bile şuan aynı duyarlılığı ve endişeyi onlarda duyuyor ve bulundukları bütün kısıtlı imkanlara rağmen olabilecek imkanlarını kullanarak bizlere ses veriyorlar. Fakat onların dışarıda olmaları ve bizzat burada olmaları halk tarafından büyük bir morale vesile olurdu. Olmasalar bile bu bir ortak taleptir, ortak bir harekettir. Bizler CHP’nin düzenlediği Adalet Yürüyüşüne destek verdir. Adalet isteme kim tarafından yapılırsa yapılsın bizim için önemli olan adaletin istenilmesidir. Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının temel ortaklarından birisi Cumhuriyet Halk Partisiydi. Fakat talepleri Adalet ve diğer ortak talepler olduğu için bizlerde destek verdik. Aynı şekilde CHP’nin de benzer kaygılarının olduğundan dolayı bizim Vicdan ve Adalet Nöbetlerimizi ziyaret edip destek veriyorlar. Şuan hepimizin tehdit altında olduğu bir gerçek var. Buda Ülkedeki faşizmdir. Bu Faşizm adım adım her yerde kendi kurgusunu yerleştiriyor ve kurumsallaşmaya hazırlanıyor. Bugün bizim demokrasiyi savunan değerler hangi görüşte olursa olsun gerçek anlamda demokrasiyi savunuyor ise farklılıklara bakmadan demokrasiyi sahiplemesi gerekiyor. Şuan herkesin demokrasi ve adalete ihtiyacı var. Adaletli bir ortamda ancak muhalefet birbiriyle yarışabilir. Eğer ki bu durumlar yoksa faşizm karşısında yok olup gidersiniz. Bu koşullarda bizlerin faşizmden bir talebimiz olamaz. Çünkü Faşizmin yaptığı şey bellidir, kendi kurgusunu deva ettiriyor bizler ancak direnerek cevap verebiliriz’’ şeklinde konuştu.

Vanekspres: İlhan Siyahtaş/ İshak Kara

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7

Kayseri escort kayseri escort türk ifşa