HDP Komünist Başkanı aday mı gösterecek?

HDP batı illerinde alacağı tutumu belirlemek için yeni bir çalışma başlattı.

HDP Komünist Başkanı aday mı gösterecek?

HDP’de batıdaki tüm illerle ilgili tek tek rapor hazırlanacak. İldeki ittifak durumu, belediye başkanının değişme olasılığı gibi durumlar üzerinden her kent için farklı strateji belirlenecek. HDP kulislerine edinilen diğer bir bilgiye göre de, ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu’nun Dersim için adaylığını açıklaması kentte tüm hesapları ‘alt üst’ etti. 

CHP’nin aday açıklamasının ardından gözler diğer muhalefet partisi HDP’ye çevrilirken; muhalefet oylarının bölünmemesi için Maçoğlu ile ittifak görüşmelerine başlandı. HDP, 2 büyükşehir, 4 il, 35 ilçe eş belediye başkanı olmak üzere 41 merkezdeki adaylarını açıkladı. Bundan sonra da başta kayyım atanan merkezler olmak üzere doğu illerinde gösterilecek adaylar gruplar halinde açıklanmaya devam edecek. HDP’de batı illerinde alınacak tutuma dair tartışma ise sürüyor. Temel strateji olan “AK Parti-MHP ittifakını geriletmek” fikrinde bir değişiklik yok ama bugüne kadar seçim iş birliği için merkezi düzeyde temas kurulmaması HDP’yi zorluyor. Bu nedenle masada birden fazla öneri üzerine değerlendirmeler sürüyor.

Nergis Demirkaya’nın Gazete Duvar’da yer alan haberine göre, öneriler arasında batı illerinin tamamında belediye başkanı adayı çıkarmak var. Bir diğer önerisi batı illerinde belediye başkan adayı göstermemek. Bu öneriyi savunanlar seçimin genel seçim olarak değerlendirilip seçmenin sandığa sadece belediye meclis üyeliği seçimi için çağrılabileceğini, seçmenin belediye başkanlığı seçiminde ise serbest bırakılabileceği düşüncesinde. Üzerinde durulan üçüncü öneri ise her ilde farklı tutum alınması yönünde. Bu öneriye göre tüm batı illeri için genel bir kural konulmayacak. Her il için aday çıkarma, aday çıkarmama gibi farklı stratejiler uygulanacak. Parti yöneticilerinden edinilen bilgiye göre seçim işlerini yürüten komisyondan batı illeriyle ilgili tek tek değerlendirme raporu hazırlanması istendi. Raporda illerdeki ittifak durumları, ildeki son seçimlerde hangi partinin ne kadar oy aldığıyla ilgili tablolar ve söz konusu ilin bu seçimde el değiştirme olasılığı gibi değerlendirmeler yer alacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER