Hakkari ve Şırnak İl Olarak Kaldı, Belediyelere Kayyum Atanamayacak

Proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri de içeren torba tasarının 80 maddesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Hakkari ve Şırnak İl Olarak Kaldı, Belediyelere Kayyum Atanamayacak

TBMM Genel Kurulu'nda, torba tasarı olarak bilinen "Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi, İki İl Merkezinin Değiştirilmesi ve Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı"nın maddelerinin görüşmeleri tamamlandı.

Hakkari (Colemêrg) ve Şırnak'ın (Şirnex) il statüsünden çıkarılması ile “terör” suçu nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılmasına ilişkin düzenlemeler, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Torba Kanun tasarı metninden çıkarıldı. Böylece torba yasanın en tartışmalı iki maddesi yasadan çıkarılmış oldu.

Hakkari ve Şırnak il olarak kalmaya devam ederken, il olmaları planlanan Yüksekova ve Cizre ilçe olarak kalacak. Hakkari’nin Çölemerik, Şırnak’ın da Nuh ismini almasını içeren madde de tasarı metninden çıkarıldı.

Torba yasayla neler geçti?

Torba yasada belediyelere kayyum atanması, sokağa çıkma yasakları sonucu yakılan, yıkılan kentlerdeki mülklere el koyma, proje bazlı teşvik uygulaması, "şehit" yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeler bugün sabaha karşı TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Kabul edilen diğer maddelerde şunlar var:  

Belediyelerin mallarına el konulabilecek

Belediyelerin mallarına el koyma, yakılan yıkılan kentlerdeki özel mülkiyet de dahil, mülklere sahiplerinin onayı olmadan kamulaştırma gibi maddeler Meclis’ten geçmiş oldu.

Ayrıca, görüşmelerde özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarece Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bildirilenlerin, kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilebileceğine ilişkin düzenlemeyi tasarıdan çıkaran önerge de kabul edildi.

Rektörler yardımcılarını seçecek

Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin aylıklı profesörleri arasından en çok üç kişiyi kendi rektörlük görev süresiyle sınırlı olmak kaydıyla rektör yardımcısı olarak seçecek.

Defin ruhsatını aile hekimleri de verebilecek

Defin ruhsatını, mevtanın muayenesinden sonra belediye tabiplerinin yanı sıra toplum sağlığı merkezi tabipleri ve aile hekimleri de verebilecek. Bu ruhsatın yerleşim yeri bazında hangi tabiplerce verileceğini Türkiye Halk Sağlığı Kurumu belirleyecek.

Aile hekimleri asgari 8 saat nöbet tutmayacak

Aile hekimlerinin asgari 8 saat nöbet tutma mecburiyeti kaldırılacak. Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına, belirtilen yerlerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında nöbet verilecek.

Isı yalıtımı doğrudan gider

İnşaat yapımlarında ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlayan harcamalar doğrudan gider olarak kabul edilecek.

Elektronik imza değerli değerli kağıt

Değerli kağıtlar tanımına elektronik imza kullanmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeler de dahil edilecek.

Maden bilgi bankası

Maden İşleri Genel Müdürlüğünün sorumluluğu ve koordinasyonunda, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde "Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası" kuruldu.

İş yeri güvenliğinde erteleme

Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi 1 Temmuz 2017'ye uzatılacak. (HK)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER