Hakkari İl Kalsın Komisyonu Toplandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari, Yüksekova'ya Şırnak’ta Cizre’ye dönüştürülecek açıklaması üzerine Hakkari İl Kalsın Komisyonu, bir toplantı gerçekleştirdi. çıkan sonuç ile Yüksekova'yı 82. il olarak görmek istiyoruz.

Hakkari İl Kalsın Komisyonu Toplandı!

Van Ekspres - HakkariHabertv'nin Haberine göre; Hakkari İl Kalsın Komisyonu, 24 Mayıs’ta TOBB Genel Kurulunda ve 30 Mayıs’ta Ak Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari, Yüksekova'ya Şırnak’ta Cizre’ye dönüştürülecek açıklaması üzerine kentin ileri gelenleri. STK temsilcileri, iş adamları ve esnaflarla bir toplantı düzenledi.

Teravih namazının ardından HATSO konferans salonunda başlayan toplantıda katılımcılar tek tek söz hakkı alarak değişik önerilerle demokratik eylem kararı aldı.

Divan oluşumunun ardından açılış konuşmasını yapan HATSO Başkanı Servet Taş, Ak Parti grup toplantısında açılan bir pankart nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kadim kentimizin tekrardan taşınmasıyla ilgili görüşlerini beyan etmesi hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır dedi.

Taş,” 1938 yılında il statüsü kazanan ve çok ciddi bir tarihi olan Hakkâri’mizin yüz yüze olduğu bir kararla karşı karşıyadır. Hakkari ve Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileriyle geçen hafta Salı günü Ankara’da MHP il başkanımız Sayın Fatih Özbek’in vasıtasıyla Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeliyle görüşerek desteklerini istedik.

Sayın Bahçeli de bize her türlü desteği vereceğini söylemişti. Hakkari ve Şırnak Ticaret ve sanayi odası başkanları olarak BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehdi Eker ile de görüşerek, kendilerinin bize destek vereceklerini konuyu tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşeceklerini söylemişlerdir” dedi.

Nüfusu 80 bin olan Hakkari ve bağlı köylerinin Yüksekova ilçesine taşınmasının ancak büyük bir afet, savaş, deprem ve sel felaketi olması halinde mümkün olabileceğini ifade eden Taş,” kentimiz gelecekte ekonomik ve sosyal kalkınmaya hazırlanıyor. İnsanlarımız ticaretlerini geliştiriyor.

Böylesi bir talihsizliğin yaşanılacak olması, hepimizi çok derin düşüncelere kapılmasına neden oluyor. Böyle bir uygulamanın benzeri dünyanın hiçbir yerinde bulunmuyor”

Yüksekova ilçesinin il statüsüne kavuşturulmasına karşı olmadıklarını anımsatan Taş,” Yüksekova’nın il olmasına asla karşı olmadık.

Aksine bizi mutlu eder ve sevindirir. Fakat Hakkari ilimizin statüsüne, dokusuna, tarihi geçmişine dokunmadan 82. İl olarak Yüksekova’yı görmek isteriz. Bizim bu topraklarda atalarımız ve dedelerimiz yaşadı. Her mahalle ve sokakta anılarımız ve değerlerimiz var.

 Maddiyattan çok maneviyatımız yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Hiçbir hükümet bizi bu coğrafyamızdan başka yerlere savurmaya hakları yoktur.

Hakkari genel nüfusu itibarıyla 17 İl’den yani Gümüşhane, Sinop, Ardahan, Bilecek, Artvin, Bayburt ve Tunceli olmak üzere bir çok İl’den daha büyük bir şehirdir.

Aşiret ve Beylik geleneğinden gelen kentimiz dünyanın en renkli coğrafyasına sahiptir” diye konuştu.İHA

hakkari-il-kalsin-2.jpghakkari-il-kalsin-1.jpghakkari-il-kalsin-3.jpg

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER